ترجمه ترانه علیدوستی از یک عشق لهستانی و دیگر کتاب‌های پرفروش

ایلنا نوشت: سه رمان «روزها، ماه‌ها، سال‌ها» اثر نویسنده چینی یان لیانکه، «‏‫بازگشت به کیلی‌بگز‬‏‫» نوشته سورژ شالاندن و ترجمه ترانه علیدوستی و «داستان عشق» از نیکول کراوس، داستان‌های خارجی تازه وارد به فهرست پرفروش‌ها هستند.

فهرست کتاب‌های پرفروش کتابفروشی‌ها و برخی شهر کتاب‌های تهران از ۱۳ تا ۱۸ آذرماه و در آخرین روزهای طرح «پاییزه کتاب» چندین و چند رمان‌ خارجی و ایرانی جدید و بعضا معروف به خود دیده و البته چند اثر داستانی که چند ماهی است با ورودشان به کتابفروشی‌ها تحرکی به لیست پرفروش‌ها داده بودند، همچنان مورد توجه کتابخوان‌ها قرار دارند.

سه رمان «روزها، ماه‌ها، سال‌ها» اثر نویسنده چینی یان لیانکه که روایتی حماسی از رابطه و دوستی مستحکم میان یک مرد و سگش را با استفاده از اتفاقات و ماجراهایی ساده بیان می‌کند، «‏‫بازگشت به کیلی‌بگز‏‫» از سورژ شالاندن، نویسنده فرانسوی که سابقه همکاری با روزنامه‌های لیبراسیون و کانار آنشنه و جایزه بزرگ ادبی ۲۰۱۱ آکادمی فرانسه را هم در کارنامه دارد، ترجمه ترانه علیدوستی از ماجرای یک عاشقانه لهستانی که بعد از ۶۰ سال و درست آن طرف دنیا از طریق یک کتاب دختری ۱۴ ساله را درگیر می‌کند؛ یعنی رمان «داستان عشق» نیکول کراوس؛ داستان‌های خارجی تازه وارد به فهرست پرفروش‌ها هستند.

البته روایت موراکامی از داستانی که خود را قهرمان داستان می‌داند با نام «جنگل نروژی» که در سال ۱۹۸۷ در ژاپن منتشر شد و تنها در این کشور ۱۰ میلیون نسخه فروخت و باعث شد موراکامی برای یافتن آرامش و دوری از شهرت ژاپن را ترک کند و داستان دو زن با برخی ویژگی‌های مشترک که در بازه زمانی و مکانی گسترده‌ای از زمان جنگ جهانی دوم و اشغال فرانسه تا امروز لندن و به واسطه یک تابلو نقاشی با هم مرتبط می‌شوند به قلم جوجو مویز با نام «دختری که رهایش کردی» هم داستان‌های خارجی دیگری هستند که در همین مدت کوتاه با استقبال خوانندگان مواجه شدند.

رمان‌های چاپ پاییز دیگری با نام‌های «والدن» به قلم هنری دیوید ثورو و با ترجمه سیدعلیرضا بهشتی که یکی از ۵  یا ۷ شاهکار به یاد مانده از ادبیات آمریکا محسوب می‌شود و «تومای حقه باز» شاهکار مسلم ژان کوکتو نویسنده، شاعر و هنرمند برجسته فرانسوی که از زمان انتشار در دهه بیست میلادی تا امروز همواره یکی از کتاب های پرفروش در فرانسه بوده و سرانجام بعد از  پس نه دهه از زبان فرانسه به فارسی ترجمه شده نیز برای چندمین هفته متوالی در فهرست پرفروش‌ها دیده می‌شوند.

«مردی به نام اوه» نوشته فردریک بَکمن با ترجمه فرناز تیمورازف که به عنوان پرفروش‌ترین رمان این روزهای سوئد شناخته می‌شود،‌ «دفتر یادداشت قرمز» آنتوان لورِن، نویسنده، روزنامه‌نگار، فیلمنامه‌نویس و کلکسیونر عتیقه فرانسوی که به نوعی روایتی از تجربیات شخصی نویسنده از زمانی که دستیار یک فروشنده عتیقه است، روایت داستانی لنا اندرشون سوئدی از یک عشق مخرب که تمام روح و هویت یک زن را خراش می‌دهد یا‌‌ همان «تصرف عدوانی؛ داستانی درباره عشق» و «شاه، بی‌بی، سرباز» ولادی‍م‍ی‍ر ولادی‍م‍ی‍رووی‍چ‌ ناباکوف نیز اگرچه تا حدودی از تب و تاب اولیه در جذب مخاطب افتاده‌اند اما بعد از چندین هفته هنوز خواهان دارند.

رمان «پس از تو» دیگر نوشته‌ی جوجو مویز که در ادامه رمان «من پیش از تو» خلق شده و رمان «من پیش از تو» و و «یک بعلاوه یک» او که زندگی یک زن تنها به اسم «جس توماس» و دختر نابغه‌اش و پسر بچه‌ای که با وجود تمام مشکلات خود به سرپرستی قبول کرده را روایت می‌کند هم ماه‌هاست جایگاه خوبی در لیست پرفروش‌ها دارند.

تنها داستان کامل و مستقل کاظم رضا که در زمان حیات او و کمی‌پیش از فوتش مجوز انتشار گرفت، با نام «هما» و داستان «ملک آسیاب» از غزاله علیزاده که بعد از نزدیک به ۲۰ سال اواسط مهرماه به کتابفروشی‌ها آمده، به همراه دو رمان عامه‌پسند «عروسک کوکی» نوشته خدیجه حسینی و «بوی درختان کاج» آزیتا خیری هم نمایندگی ادبیات ایران را در این فهرست برعهده دارند.

کتاب «پپ گواردیولا؛ پیروزی به عبارت دیگر» نوشته گیلم بالاگه که به زندگی شخصی پپ، اینکه چکونه بازکن و مربی شده، چرا در دوران بازی در بارسلونا نماد و چگونه به سرمربی‌گری این تیم رسید و به به‌ویژه دوران اسطوره‌ای او در بارسلونا به عنوان مربی پرداخته و  با مقدمه‌ای از الکس فرگوسن منتشر شده نیز اثر تخصصی حوزه ورزش پرخوانندهٔ روزهای میانی آذرماه است.

«در انتظار گودو» ساموئل بکت، «مامورهای اعدام» نوشته مارتین مک‌دونا و «تک‌گویی‌های مدرن برای مردان» با گردآوری کریس سالت مدرس بریتانیایی تئاتر و ترجمه محسن کاس‌نژاد که ۵۰ تک‌گویی از نمایشنامه‌های مهم و بزرگ قرن نوزدهم تا دهه ۷۰ قرن بیستم را شامل می‌شود هم آثار نمایشی خارجی پرخواننده این هفته هستند.

 «سینمای اگزیستانسیالیستی» نوشته ویلیام پامرلو که با استناد به تحلیل و نقد فیلم هایی با مضامین و محتوای مسئله معنا در زندگی انسان شخصیت‌هایی را به تصویر می‌کشد که استقامت به خرج می‌دهند و از زیر مسئولیت خود شانه خالی نمی‌کنند؛ و معنا را در زندگی‌شان بازتولید می‌کنند و گفتگوی مرجان صائبی با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو با عنوان «خانه‌ای با شیروانی قرمز» هم طرفدارانی در بخش هنر و سینما دارند.

کتاب «ذهن و بازار، جایگاه سرمایه‌داری در تفکر اروپای مدرن» نوشته جری‌مولر، استاد تاریخ دانشگاه کاتولیک آمریکا که تاریخچه‌ای از چگونگی شکل‌گیری تفکر سرمایه‌داری در اندیشه غربی را به استناد طیف گسترده‌ای از نظرات از هابز، ولتر، آدام اسمیت ،ادموند برک، هگل، مارکس، و متی‌یوآرنولد و نیز روشنفکران کمونیست، فاشیست، و نئولیبرال قرن بیستم با خواننده در میان می‌گذارد نیز اثر سیاسی - اجتماعی حاضر در لیست پرفروش‌های آذر ماه است.

بر اساس این گزارش؛ ناشرانی چون بیدگل، چشمه، مرکز، هیرمند و ثالث بیشترین آثار را در فهرست این‌ هفته‌ پرفروش‌‌ترین کتاب‌های کتابفروشی‌های تهران داشته‌اند.

ردیف

عنوان کتاب

نام نویسنده و مترجم

ناشر

قیمت (تومان)

درباره کتاب

1

روزها، ماه‌ها، سال‌ها

یان لیانکه/ محمود گودرزی

هیرمند

8000

روایتی حماسی از رابطه و دوستی مستحکم میان یک مرد و سگش

2

‏‫بازگشت به کیلی‌بگز

سورژ شالاندن/ مرتضی کلانتریان

آگاه

20000

برنده‌ی جایزه بزرگ ادبی 2011 آکادمی فرانسه

3

تاریخ عشق

نیکول کراوس/ ترانه علیدوستی

مرکز

20000

ماجرای یک عاشقانه لهستانی که بعد از ۶۰ سال و درست آن طرف دنیا از طریق یک کتاب دختری ۱۴ ساله درگیر می‌کند

4

جنگل نوروژی

هاروکی موراکامی/ معصومه عمرانی

نوای مکتوب

29000

روایت موراکامی از داستانی که خود را قهرمان داستان می‌داند

5

دختری که رهایش کردی

جوجو مویز/ کتایون اسماعیلی

میلکان

29000

داستان دو زن که در بازه زمانی و مکانی گسترده‌ای از زمان جنگ جهانی دوم و اشغال فرانسه تا امروز لندن و به واسطه یک تابلو نقاشی با هم مرتبط می‌شوند

6

تومای حقه باز

ژان کوکتو/ شراره شاکری

فرهنگ آرش

11000

شاهکار ژان کوکتو که معصومیت و حقه‌بازی را توامان در شخصیت اصلی داستان گنجانده

7

هما

کاظم رضا

رشدیه

12000

تنها داستان کامل و مستقل کاظم رضا که در زمان حیات او و کمی‌پیش از فوتش مجوز انتشار گرفت

8

ملک آسیاب

غزاله علیزاده

رشدیه

17000

داستانی که بعد از نزدیک به ۲۰ سال منتشر شده

9

پپ گواردیولا؛ پیروزی به عبارت دیگر

گیلم بالاگه/ حسین گازر

کوله‌پشتی

27000

فرازی از زندگی شخصی پپ و دوران مربی‌گری‌اش در بارسلونا

10

سینمای اگزیستانسیالیستی

ویلیام پامرلو/ نصرالله مرادیانی

بیدگل

25000

کتابی برای یافتن معناگرایی در شخصیت‌ها و کاراکترهای سینما

کتاب‌های پرفروش در سومین هفته آذرماه

57241

کد خبر 610058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
    5 1
    از این پس هر دو روز یک بار یک خبر از خانم علیدوستی و کتابش