شنود تلفن مسافران هواپیما در ارتفاع ۱۰ هزار فوتی توسط آژانس امنیت ملی آمریکا

سال‌هاست آژانس امنیت ملی آمریکا تلفن مسافران در هواپیما حین پرواز را شنود می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، این روزها همه می‌دانند NSA از شهروندان جاسوسی و اغلب ارتباطات مردم را شنود می‌کند اما انتشار خبر شنود مکالمات مسافران در هواپیما توسط این سازمان و GCHQ انگلیس نوبر است!

لوموند و اینترسپت گزارش دادند از سال 2005 برنامه‌ای موسوم به Southwinds تمام دیتای شبکه‌های سلولار حین پرواز را مانیتور می‌کند. بر این اساس ارتباطات صوتی، دیتا، متادیتا و محتوای مکالمات توسط دو سازمان آمریکایی و انگلیسی شنود شده است.

هرچند مکالمات تلفن همراه در بسیاری از پروازها ممنوع است، اما بر اساس اسناد منتشرشده در فوریه 2009 مکالمه 100 هزار نفر ضبط‌شده است. برنامه مذکور هر دو دقیقه یک بر مکالمات را چک کرده و زمانی که تا ارتفاع 10 هزار فوتی باشد عملیات تعریف‌شده صورت می‌گرفته است.

وقتی هواپیما در این ارتفاع قرار می‌گیرد ارتباطات از طریق ماهواره شکل‌گرفته و سیستم مانیتورینگ از روی ماهواره رصد می‌شده است و شنود و ضبط شنود انجام می‌شده است.

Jacques Follorou در لوموند تأکید کرد که در آینده استفاده از تلفن همراه حین پرواز بیشتر و بیشتر خواهد شد درحالی‌که NSA و GCHQ انگلیس، سال‌هاست مسافران را به اسم مبارزه با تروریست رصد می‌کنند.


5656

کد خبر 610839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =