دیواندری:بانک‌مرکزی‌‌‌‌‌ الان به‌دنبال‌ حذف‌صفرهای‌پول‌ملی نیست

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تشدید نظارت بانک مرکزی باعث جلوگیری از ادامه جنگ قیمتی در بانک ها شد، گفت: انجام رفرم پولی نیازمند مطالعات تخصصی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین علی دیواندری در حاشیه نشست خبری مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و معرفی پژوهشگران برتر نظام بانکی کشور در خصوص پژوهش های انجام شده درباره بانک ها گفت: طرح اصلاح نظام بانکی از موضوعاتی بود که در مورد آن پژوهش هایی انجام شد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اظهارداشت: پژوهش هایی که در اینباره انجام شد حرکت مثبتی در زمینه شفاف سازی صورت های مالی، دارایی ها و وضعیت بانک ها بود. موضوع دیگری که باید با همکاری سایر نهادهای پژوهشی انجام شود بحث شرایط نظام بانکی و پیشنهادهایی که برای بهبود وضعیت بانکها میتوان ارائه کرد است که اخیرا به پژوهشکده ارجاع شده است.

دیواندری ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی،‌ برخی بانکها وضعیتی را از گذشته ادامه می‌دادند که بخش نظارتی بانک مرکزی محکم‌تر برخورد کرد و از وضعیت نامطلوبی که بانک‌ها به سمت آن می رفتند جلوگیری شد.

وی به جنگ قیمتی در نرخ سود سپرده ها و تجهیز گران قیمت منابع بانک‌ها اشاره کرد و گفت: این وضعیت باعث شده بود تا سودهای شناسایی شده واقعی نباشد و تا حدودی زیادی به جنگ قیمتی در بخش سپرده‌ها دامن زده می شد. از اینرو اقدامات نظارتی بانک مرکزی باعث شفاف سازی عملکرد بانک‌ها شد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از واقعی تر شدن گزارش بانک‌ها و قرار گرفتن نظام بانکی روی موج اصلاح و بهبود شرایط سخن گفت و افزود:‌ بانک‌ها به سمت فاصله گرفتن از رقابت‌های ناسالم در نرخ‌ها پیش می‌روند.

دیواندری افزود: اگر بانک مرکزی نیازهایی در بخش های حمایتی و از بُعد شفاف سازی و آموزش در نظام بانکی داشته باشد، پژوهشکده می‌تواند اقداماتی را در این زمینه داشته باشد.

تغییر ریال به تومان رفرم پولی نیست

وی در خصوص تصمیم دولت در تغییر واحد پولی کشور گفت:‌ اتفاقی که افتاده رفرم پولی نیست و قبلا مطالعاتی در زمینه رفرم و حذف صفرها از پول ملی انجام شده بود که جای خود را دارد و اگر زمانی دولت و مجلس تصمیم بگیرند انجام خواهد شد.

این مقام مسئول در پژوهشکده بانک مرکزی اظهارداشت: در حال حاضر، تغییر نام پول کشور اتفاق افتاده که قبلا ریال مطابق ۱۰۰ دینار طبق قانون سال ۵۱ بود، حال که قانون قرار است به روز شود چون دینار از عرف جامعه حذف شده، نمی توان ریال را دوباره به عنوان واحد پول پیشنهاد کرد؛ بنابراین برای به روزآوری تومان به جای ریال انتخاب شد که در واقع هر ۱۰ ریال معادل یک تومان است.

دیواندری با اشاره به اینکه این موضوع ارتباطی با حذف صفر از پول ملی ندارد، خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد رفرم پولی اتفاق بیفتد نیازمند تصمیم گیری است ولی در حال حاضر دینار از واحد پولی کشور حذف شده است. درباره رفرم پولی قبلا مطالعاتی در بانک مرکزی صورت گرفته ولی برای اجرا نیازمند به روزآوری است.

به گفته وی، بانک مرکزی در حال حاضر به دنبال حذف صفرهای پول ملی نیست. درباره تغییر نام پول نیز اگر در مجلس پذیرفته شود چون دیگر نمی توان اسکناس ریال را در درازمدت مورد استفاده قرار داد، ‌قاعدتا به مرور باید اسکناس های جدید با تومان چاپ کرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی تصریح کرد: اسکناس های قدیمی ریال نیز فعلا حذف نمی شوند چون ۱۰ ریال معادل یک تومان است. رفرم موضوعی تخصصی است که باید با هدایت بانک مرکزی انجام شود و البته مجلس نیز بدون همراهی بانک مرکزی در این زمینه اقدام نخواهد کرد.

پژوهشگران برتر نظام بانکی معرفی می‌شوند

علی دیواندری در این نشست خبری که به مناسبت هفته پژوهشکده برگزار شد، افزود:‌ بر همین اساس قرار است در مراسم سال جاری ۳ مدیر پژوهشی منتخب نظام بانکی، ۵ پژوهشگر منتخب بانک مرکزی، ۴ پژوهشگر منتخب نظام بانکی، ۱۲ پژوهشگر منتخب بانک‌ها، دو پژوهشگر منتخب پژوهشکده پولی و بانکی و یک عنوان مقاله منتخب حوزه پول و بانک معرفی شوند.

وی درباره هفته ملی پژوهش و فناوری اظهار داشت::‌ هفته پژوهش و فناوری، هفته‌ای است که فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز به ابعاد مختلف امر پژوهش وفناوری در کشور فراهم می‌آورد تا تمام ذی نفعان ضمن اطلاع از روندها و وضعیت موجود در کشور برای آینده، برنامه ریزی و اقدامات بهتر و مهم‌تری را در دستور کار خود قرار دهند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه، انتخاب و معرفی برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری به تجلیل از آنها و همچنین ایجاد فرصت تعامل بین ذی نفعان این حوزه در کشور دامن می زند، اظهار داشت: این امر ضمن ارتقاء شأن و جایگاه پژوهش ، فناوری و فعالان در این عرصه بسترسازی مستحکمی را برای ادامه راه تقویت و توسعه پژوهش و فناوری که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت،رفاه و امنیت برای مردم است را در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم می‌کند.

وی با اشاره به تاریخچه و اهداف برگزاری هفته پژوهش، اظهارداشت: از سال ۱۳۷۹ به منظور ترویج فرهنگ پژوهش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چهارمین هفته آذرماه را با توجه به نامگذاری ۲۵ آذرماه به نام روز پژوهش از طرف شورای فرهنگ عمومی، به نام هفته پژوهش نام نهاد. به همین منظور ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری وزارت علوم، همه ساله برنامه های متعددی را با همکاری سازمانها، نهادها، دانشگاهها و مؤسسات مرتبط با پژوهش و فناوری برگزار می‌کند.

دیواندری تصریح کرد:‌ پژوهشکده پولی و بانکی از سال ۱۳۹۰ همزمان با هفته پژوهش، اقدام به معرفی و تجلیل از پژوهشگران و آثار تألیفی برتر در حوزه پول و بانک کرده و به منظور ارتقای کیفیت برگزاری این مراسم در سال ۱۳۹۲، برای اولین بار انتخاب مدیران پژوهشی منتخب را در دستور کار پژوهشکده قرار داده است. همچنین تا کنون ۵ دوره مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری توسط پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شده و امسال ششمین سال برگزاری این مراسم است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ، شناسایی توانمندی‌های پژوهش و فناوری بانک‌ها و موسسات اعتباری،شناسایی و معرفی پژوهشگران و مدیران پژوهشی برتر در حوزه پول و بانک،شناسایی و معرفی آثار برتر در حوزه پول و بانک و نهادینه کردن پژوهش در سطح بانک‌ها و موسسات اعتباری را از اهداف برگزاری هفته پژوهش و فناوری اعلام کرد.

وی ادامه داد: پژوهشکده پولی و بانکی در راستای برگزاری مراسم سال جاری «ششمین فراخوان انتخاب مقالات و کتاب‌های برتر در حوزه پول وبانک» را از اواخر شهریور سال جاری به بانک ها و موسسات اعتباری و دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های و مراکز تحقیقاتی کشور ارسال و مهلت ارسال آثار تا ۲۰ آبان ۱۳۹۵ تعیین کرد.

به گفته وی، حدود ۲۴۸ مقاله و ۵۲ کتاب به دبیرخانه هفته پژوهش ارسال شد که از بین این آثار، یک مقاله به عنوان مقاله منتخب توسط هیئت داوران انتخاب شد . همچنین ۲۶ بانک و موسسه اعتباری مدارک پژوهشگران و مدیران پژوهشی ارسال کردند که توسط هیئت داوران مورد بررسی قرار گرفت که نتایج این بررسی ها در روز سه شنبه اعلام می شود.

وی با اشاره به فعالیت های پژوهشکده پولی و بانکی اظهارداشت:‌ پژوهشکده پولی و بانکی تقاضا محوری و تجاری سازی را زیر بنای اقتصاد مقاومتی می‌داند و به سمت تحقیقات کاربردی حرکت کرده است به نحوی که تمامی پژوهش‌ها دارای کارفرما است بنابراین پژوهش ها از حالت نظری خارج شده و در امور کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

23223

کد خبر 611112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بی نام IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
  0 0
  سلام الان که دارید صفر حذف میکنید چها تاشو حذف کنید اضافه کاری نشه لطفا
 • ناشناس A1 ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
  0 0
  از آقای دکتر سؤالی داشتم.آیا شما واقعاً به شفاف سازی و اقدامات نظارتی اعتقاد دارید؟اگر پاسخ منفی است که با صحبتهای شما همخوانی ندارد و اگر مثبت است، پس چرا زمانی که مدیرعامل بانک ملت بودید در حوزه مبارزه با پولشویی هیچ اقدام مؤثری انجام ندادید.