مرحوم فردید متفکری پیشرو نسبت به زمان و به ویژه نسبت به افکار رایج در کشور خویش بود.

درد فارغ التحصیلی

آنچه او بیش از نیم قرن پیش مطرح ساخته چنان زنده است که در میان این همه هیاهوهای گوناگون که از راست و چپ شاهد هستیم، هنوز به عنوان بحثی زنده و عمیق مطرح است که موافقانش آن را در حوزه های مختلف ادبیات و هنر و فلسفه و علوم انسانی و اقتصاد درس می دهند و مخالفانش با وجود اختلافات ریشه ای با یکدیگر، با این نظریات فوق ژورنالیسم و قلم زنی های کلیشه ای خود، متحدا در رسانه های خود به آن هجوم می برند. این مخالفت ها علاوه بر آنکه به علت تغییر (صورت مساله ای) است که هر دو جناح درصدد حل آن شده اند و هر دو هم وامانده و گیج هستند: به جهت دانش پیشرفته ای بود که فردید ارایه می کرد و برای قشر عقب مانده ای که خود را روشنفکر می دانست، قابل باور نبود. در این زمینه سخن مشهور حضرت علی (ع) مصداق دارد که می فرمود: «مردم دشمن چیزهایی هستند که نمی دانند». نمونه این نوع مخالفت ها که حاکی از نوعی عقب ماندگی حیرت آور مدعیان روشنفکر وطنی ما است، نقد داریوش آشوری بر فردید بود که عبدالکریم سروش هم آن را ادای حق جامعه روشنفکری دانست. آشوری با تمسخر نوشته بود که «فردید معتقد است زبان های مردم جهان دارای ریشه مشترکی هستند و این سخن را تاکنون هیچ کس نگفته است»: در حالی که نخستین کتاب در این باره در سال ۱۹۱۱ منتشر شده بود و یک مراجعه ساده آشوری و سروش و امثال آنها به اینترنت می توانست ده ها کتاب اساسی را در این موضوع که تا امروز هم همچنان منتشر می شود ارایه کند.

فاصله میان فردید و جامعه

فردید خود را بیشتر دانشجو می دانست و دایما کتاب می خواند و بیش از آن فکر می کرد، بسیاری از اوقات که شاگردانش بحث های گذشته او را نقل قول می کردند. می گفت: «من در طول این مدت زنده بودم و مطالعه کرده و اندیشیده ام، اگر می خواهید چیزی از من نقل کنید از امروز من نقل کنید نه از سال های پیش». همین روحیه او نشان می دهد چقدر فاصله میان او و جامعه ای وجود دارد که با صرف گرفتن یک مدرک هر کس خود را فارغ التحصیل می داند و طبیعی است که نظیر آن دو نفر از ساده ترین اخبار علمی جهان هم عقب می ماند. این داستان را قبلاهم تعریف کرده ام که روزی سخنرانی بسیار جذابی از مرحوم فردید در انجمن فلسفه با حضور عده کثیری از اساتید و دانشوران شد که تمام نکات آن برای حضار تازگی داشت. آنها بعد از جلسه از من خواستند به ایشان بگویم اجازه دهند تا آن را پیاده و چاپ کنم. من هم پس از سخنرانی که طبق معمول ایشان را تا منزل همراهی می کردم این تقاضا را از طرف خود و دیگران مطرح ساختم که باعث خشم شدید استاد شد. استاد بزرگوار از حرکت باز ایستاد و با چهره ای حاکی از عصبانیت و در عین حال رنجش، رو به من کرد و گفت: «از دست شما بی سوادها چه کنم؟ ۹۰ درصد این مطالب در جهان امروز مطرح است و از من نیست، تنها آن بحث آخر از خود من بود و شما و دیگران چون از مباحث نظری اساسی جهان بی خبر هستید هر چه را فقط از من می شنوید به خود من نسبت می دهید در حالی که همه دنیا آن را می دانند جز مدعیان دانش و تفکر در کشورهایی نظیر ما». وقتی امروز هم شاهد تکرار همان مسائل توسط جراید و برخی رسانه ها هستم احساس می کنم که «درد فارغ التحصیلی» را هنوز هم که هنوز است باید تحمل کرد. تمام کسانی که با استاد تا آخرین روزهای عمر با برکت ایشان همراه بودند، گواه این حقیقت هستند که حوادث بزرگ جهانی نظیر انقلاب اسلامی ایران، فروپاشی شوروی، بحران های متوالی فرهنگی و اقتصادی غرب، جنبش آزادی بخش در منطقه خاورمیانه و امریکای لاتین، در کنار مطالعات پیگیر او و بازاندیشی های مداوم وی در آنچه حاصل کرده بود، چگونه نظریاتی را که او در باب فلسفه، فلسفه اسلامی، عرفان، فرهنگ و شرق و غرب داشت، تحول بخشیده بود که اگر برای شاگران قدیمش بازگو شود قطعا باور کردنی نیست.

آزاد اندیشی، راز بقای فردید

آنچه میراث فردید است استمرار در کسب دانش و تفکر و بازاندیشی مدام و پرهیز از تکرار مکررات و تقلید و مرید و مرادبازی در حوزه مسائل نظری است و همین میراث برای دکان داران و باندهای سیاسی به ظاهر فرهنگی و علمی بسیار خطرناک است. او یکی از وجوه مختلف «نیست انگاری» مکنون در خودبنیادی عصر مدرنیته را در کشورهایی نظیر ما، فقدان ذکر و فکر اصیل می دانست. راز بقای او نیز در همین آزادگی و آزاداندیشی او بوده است که برای آزادگان و رهروان خستگی ناپذیر جذاب می نماید و بابی است برای رجوع به آنچه شاگران مستقل الرای او خود، اندیشیده و در همین طریق هر کدام به سبک و سیاقی متفاوت نگاشته اند.

کد خبر 611397

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =