چرا مردم در فضای مجازی اعتراض می‌کنند؟

یک آسیب‌شناس معتقد است: جامعه باید بتواند خودش را اصلاح کند، مانند بدنی که اگر نسبت به دردهایش بی‌تفاوت باشد و نتواند خودش را بسازد، به پایان حیاتش نزدیک می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دكتر سعید خراط‌ها در میزگردی در كافه‌خبر با موضوع «بی‌تفاوتی اجتماعی» با اشاره به لزوم حمایت از منتقدان اجتماعی گفت: وقتی می‌بینیم افرادی مانند مسعود شجاعی به عنوان ورزشکار یا محمود صادقی به عنوان نماینده مجلس، هشدارهای اجتماعی و سیاسی می‌دهند و به جای تقدیر از این که نسبت به جامعه حساس بوده‌اند، با آنها مقابله می‌شود، این موضوع ممکن است سکوت و سکون در پی داشته باشد اما در درازمدت به گسترش فساد و تعمیق ناهنجاری‌ها منجر می‌شود.

این آسیب‌شناس اجتماعی با بیان این كه سکوت مردم علامت خوبی نیست، اظهار كرد: این سکوت ناشی از رضایت نیست بلکه نشان دهنده خفقان و محرومیت از آزادی‌های اجتماعی است. آنچه باعث می‌شود مردم در فضای مجازی بیشتر فعالیت داشته باشند و با صراحت بیشتری حرف‌هایشان را مطرح کنند و هشتگ‌های اعتراض‌آمیز بزنند این است که آزادی بیشتری وجود دارد. وقتی می‌بینیم افراد معترضی ازجمله کارگران، بازنشستگان و معلمان تجمع می‌کنند یا در تریبون‌هایی حرف‌هایشان را می‌زنند و با سرکوب و دستگیری مواجه می‌شوند، طبیعی است که نمی‌توان انتظار داشت مداخلات مستقیم داشته باشند، بلکه ترجیح می‌دهند روش‌هایی را انتخاب کنند که رویارویی کمتری داشته باشند اما صدایشان شنیده شود.

خراطها تاكید كرد: باز هم باید تاکید کنم حاکمیت باید از نظارت و اعتراضات مردمی علیه فساد حمایت کند تا مردم جرات داشته باشند افشاگری کنند و برای اصلاح امور اقدام شود، نه این که کسی که درباره یک ظلم افشاگری می‌کند با برخوردهای قهری مواجه شود. این که هر اعتراض و اعتنایی به مسائل اجتماعی، برچسب امنیتی و سیاسی بخورد باعث می‌شود مردم از واکنش نشان دادن به مسائلی که می‌بینند منصرف شوند. در چنین شرایطی، آلام و دردهای اجتماعی آنقدر زیاد می‌شود که جامعه به کما می‌رود. جامعه باید بتواند خودش را اصلاح کند، مانند بدنی که اگر نسبت به دردهایش بی‌تفاوت باشد و نتواند خودش را بسازد، به پایان حیاتش نزدیک می‌شود.

متن كامل این گفت‌وگو را اینجا بخوانید.

47234

کد خبر 612308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • م ر A1 ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
  27 0
  اگه بذارند مردم حرفهاشون رو بزنند هم به نفع مردم است و هم حاکمیت
 • بی نام RO ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
  31 0
  به فضای حقیقی دسترسی ندارند
 • بی نام A1 ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
  22 0
  حرف دل خیلی ها رو گفتی.مشخصه که واقعا کارشناسی.
 • بی نام RO ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
  1 0
  کو گوش شنوا
 • بی نام A1 ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۱
  0 0
  در چنین شرایطی، آلام و دردهای اجتماعی آنقدر زیاد می‌شود که جامعه به کما می‌رود. عالی گفتی