۰ نفر
۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۶

ایرنا نوشت:حضور در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین یکی از برنامه هایی است که عاشقان اهل بیت(ع) انجام می دهند اما در اربعین امسال، رییس جمهوری بررسی منشوری را مورد بررسی قرار داد که سخن از آزادی، آزادگی و صیانت از حقوق شهروندان دارد.

مراسم رونمایی از منشور حقوق شهروندی روز گذشته با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، تعدادی از معاونان رییس جمهوری، وزرا و شخصیت های سیاسی و حقوقدانان برگزار شد.

محمد حسن ضیائی فر دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی که یکی از سخنرانان این مراسم بود با ذکر خاطره ای ادامه داد: در روز اربعین امسال که برخی در مراسم های عزاداری و برخی دیگر در کربلا بودند، در جلسه ای با حضور رییس جمهوری حدود هفت ساعت بدن وقفه ریزترین واژه منشور حقوق شهروندی مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی خاطر نشان کرد: رییس جمهوری در این جلسه از روحیات شهید بابایی و برخی دیگر از شهدا یاد کرد و نشان داد که در روز اربعین همچون شهدا در جهت خدمت به کشور و ارزش های والای انسانی پرچمدار راه آزادی قراردارند .

وی با بیان اینکه شهروند، رعیت نیست تا کسی برای انجام کار در حق او ترحم و لطف کند، گفت: قهرمان اصلی مردم هستند و باید به حقوقشان اشراف داشته باشند.

در حین سخنرانی تعدادی از حقوقدانان؛ آنجایی که بحث حریم خصوصی، رعایت و نهادینه شدن قانون سخن به میان می آمد، تشویق ادامه دار حاضران را همراه داشت.

رئیس جمهوری در همایش «قانون اساسی و حقوق ملت» و رونمایی از منشور حقوق شهروندی نیز گفت: امروز هم یکی از وعده های مهم من به ملت ایران جامه عمل پوشانده می شود و هم به یکی از آرزوهای دیرینم می رسم.

روحانی آنگاه که تصریح کرد «هیچ کس از قانون مستثنی نیست. همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم و اگر ما می خواهیم کشور قانون و حکومت قانون داشته باشیم هیچ کس، هیچ نهاد، هیچ فرد، هیچ حزب و هیچ رسانه نباید حاشیه امنی داشته باشد» سالن یکسره با تشویق مهر تاییدی بر این گفته رئیس دولت تدبیر و امید نهادند.

از دیگر جملاتی که به جلسه هیجان داد و حضار به تشویق رئیس جمهوری پرداختند این جمله بود که رییس جمهوری گفت: به مردم وعده های دیگری هم داده بودم و بر پای همه آن وعده ها تا آخرین روز مسئولیتم خواهم ایستاد.

حسین مهرپور عضو سابق حقوقدانان شورای نگهبان نیز دیگر سخنران این جلسه بود که گفت: پیاده سازی حقوق شهروندی براساس اصل قانون اساسی یکی از وظایف رئیس جمهوری است.

وی افزود: از اصل ١٩ تا ٤٢ فصل سوم قانون اساسی به حقوق ملت اختصاص دارد و براساس آن، دولت، موظف به پیاده سازی این حقوق است.

سید محمد هاشمی عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این مراسم گفت: هیچ قانونی براساس قانون اساسی، حق نقض حقوق ملت را ندارد.

وی با بیان اینکه رییس جمهوری مسئول اجرایی قانون اساسی و حقوق شهروندی است، گفت: از آنجا که حکومت دست اندرکار امور است، گاهی بدلیل رفتار برخی نهادها با مردم در مظان اتهام قرار دارند و می گویند تضییع کننده حقوق شهروندی محسوب می شوند که نهادها باید در رفتار خود بیشتر دقت کنند.

الهام امین زاده دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهورندی نیز تحقق این حقوق را فرایندی مبتنی بر جامع نگری دانست و تاکید کرد: اجرای حقوق شهروندی به دور از شتاب زدگی، شعار زدگی و سیاسی کاری، پایداری نظام اجتماعی کشور را تضمین می کند.

وی با تاکید بر لزوم هماهنگی و هم افزایی برای تحقق حقوق شهروندی اظهار کرد: دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد، شهروندان، بخش خصوصی و نظام حقوقی کشور باید تقویت مفاهمه و گفت و گو در این خصوص داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، منشور حقوق شهروندی با 23 سرفصل و 120 ماده به همراه ساز و کار اجرا و نظارت بر حسن اجرای حقوق شهروندی و همچنین ارجاعات قانونی مواد آن را امضا و رونمایی کرد.

29212

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 614146

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =