۰ نفر
۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵

ایرنا نوشت: تفاهمنامه همکاری مطالعاتی شرکت ملی نفت ایران و پتروناس مالزی برای مطالعه 2 میدان نفتی آزادگان جنوبی و چشمه خوش در غرب کشور امضا شد.

«غلامرضا منوچهری» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و «انور طیب» معاون مدیر ارشد پتروناس، این تفاهمنامه را عصر امروز (چهارشنبه) امضا کردند.

تاکنون تفاهمنامه های مطالعاتی گوناگونی با شرکت های نفتی بین المللی برای مطالعه میدان های نفت و گازی کشور امضا شده است که این تفاهمنامه ها به معنای واگذاری قطعی این میدان ها نیست و قرار است در نهایت مناقصه های بین المللی برای تعیین پیمانکاران این پروژه ها برگزار شود.

** میدان آزادگان جنوبی

آزادگان جنوبی بزرگ ترین میدان نفتی ایران به شمار می رود که با کشور عراق مشترک است.

قرار بود شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) مرحله نخست توسعه این میدان را انجام دهد اما به دلیل تاخیر چند ساله و ناتوانی در اجرای طرح، این شرکت چینی پس از اولتیاتوم وزارت نفت از آزادگان جنوبی اخراج شد. البته این شرکت همچنان توسعه میدان آزادگان شمالی را عهده دار است و حتی در نظر دارد مرحله دوم آزادگان شمالی را در اختیار بگیرد.

پس از اخراج چینی ها از این میدان، توسعه آزادگان جنوبی بر عهده شرکت های ایرانی قرار گرفت. هرچند پس از واگذاری این میدان به شرکت های ایرانی، توسعه این میدان شتاب گرفت اما به دلیل فناوری پایین، میزان برداشت نفت از آزادگان جنوبی نزدیک به 6 درصد است.

وزارت نفت پیش تر اعلام کرد میدان آزادگان جنوبی، جزو نخستین میدان هایی است که برای آن، مناقصه بین المللی برگزار می شود.

پیش از این، وزارت نفت با شماری از شرکت های بین المللی برای توسعه این میدان نفتی موافقتنامه و تفاهمنامه هایی امضا کرده بود.

بر این اساس، ایران و شرکت انگلیسی- هلندی شل، هفدهم آذرماه برای مطالعه سه میدان نفتی و گازی مانند آزادگان تفاهمنامه نفتی در تهران امضا کردند.

**میدان چشمه خوش

میدان نفتی چشمه‌ خوش در منطقه دشت عباس استان ایلام، در فاصله 52 کیلومتری از جنوب شهرستان دهلران و 70 کیلومتری غرب شهرستان اندیمشک قرار دارد.

ظرفیت تولید نفت خام میدان چشمه‌خوش به طور میانگین 18 هزار بشکه در روز است.

پیش از این شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم نفت روسیه، بیست و سوم آذرماه تفاهمنامه مطالعه 2 میدان نفتی چنگوله و چشمه خوش در غرب کشور را امضا کردند.

 

39223

کد خبر 614720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =