۰ نفر
۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹

ایسنا نوشت: قیمت نفت جهانی روز چهارشنبه تحت تاثیر انتظارات برای کاهش ذخایر نفت خام آمریکا افزایش یافت. این در حالی است که فعالیت‌های معاملاتی با نزدیک شدن به زمان تعطیلات کریسمس ضعیف بود.

نفت (WIT) به قیمت ۵۳.۷۳ دلار در هر بشکه تجارت شد؛ یعنی ۴۳ سنت یا ۸.۱ درصد افزایش نسبت به قیمت نهایی روز گذشته. نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است ۵۵.۵۹ دلار در هر بشکه قیمت خورد که ۴۴ سنت یا ۰.۷۹ درصد افزایش داشته است.

معامله‌گران گفتند: افزایش قیمت نفت عمدتا به دلیل پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکاست.

جفری‌ های، تحلیلگر نفت در سنگاپور گفت: انتظار می رود ذخایر نفتی آمریکا ۲.۵۶۳ میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

در مورد سال آینده، بانک سوسیته جنرال فرانسه، در دورنمای ماه دسامبر خود اعلام کرد: با توافق میان اوپک و دیگر تولیدکننده‌های نفتی مانند روسیه در راستای کاهش تولید به ۱.۸ میلیون بشکه در روز از ژانویه ۲۰۱۷ پیش‌بینی می‌شود که قیمت نفت خام از ۴۰ تا ۵۰ دلار در سال ۲۰۱۶ به ۵۰ تا ۶۰ دلار در سال ۲۰۱۷ برسد.

پیش‌بینی نسبتا پایین سال ۲۰۱۷ در حالی مطرح می شود که انتظار می‌رود بازار نفت با عرضه بالایی روبرو شود.

الکساندر نواک،  وزیر انرژی روسیه روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: تولید نفت روسیه در سال ۲۰۱۶ جمعا ۵۴۷.۵ میلیون تن معادل ۱۱ میلیون بشکه در روز بوده است که ۲.۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

با وجود مزیت فراوانی و قیمت نسبتا پایین نفت خام، پالایشگاه‌ها به‌ویژه در آسیا سوخت بیشتری نسبت به آن‌چه که بازار می تواند جذب کند تولید می کنند.

با این که چین نیاز به سوخت بالایی دارد برای تولید پالایشگاه‌های خودش در کشمکش است.

صادرات بنزین با ۶۴ درصد افزایش در ماه نوامبر به ۹۴۰ هزار تن رسید.

39223

کد خبر 614763

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =