۰ نفر
۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۹

در حالی که قیمت دلار در بازار ایران از مرز 1034 تومان می گذرد دولت از مهار قیمت خود داری می کند.

علی پاکزاد: نرخ دلار در روزهای اخیر و بعد از جدی تر شدن مشکلات یورو سیر صعودی به خود گرفته است و برای نخستین بار طی تاریخ اقتصادی کشور از مرز 1034 تومان گذشته است.

این افزایش قیمت که در بازار داخلی بر خلاف همیشه با نوعی بی تفاوتی بانک مرکزی همراه بوده است، بانک مرکزی طی سالهای گذشته بارها برای جلوگیری از افزایش قیمت دلار در بازارهای داخلی به انحائ مختلف در بازار دخالت کرده است و به اصطلاح به نظام ارز شناور مدیریت شده پایبند بوده است.

اما در اولین جهشی که در سال جاری برای قیمت دلار اتفاق افتاده است بانک مرکزی نتوانسته است برای مهار قیمت وارد عمل شود و به نظر می رسد از سطوح فعلی قیمت رضایت دارد زیرا با افزایش قیمت دلار در بازار داخلی میتواند دلارهای نفتی را به قیمتی بالاتر عرضه ودر نهایت کسر بودجه ریالی را که پیش بینی می شود در سال جاری رکود کسر بوده دولت طی چهار سال گذشته را بشکند را اندکی کاهش دهد.

البته این سیاست بارها از سوی دولتهای اتخاذ شده است و مرحوم دکتر نوربخش به عنوان یکی از تجویز کنندگان این نوع نسخه برای کسری بودجه دولت های قبلی مورد انتقاد بسیاری از اقتصاد دانان قرار می گرفت.

قابل ذکر است در حال حاضر قیمت دلار اعلام شده از سوی بانک مرکزی معادل 1028 تومان است و در بازار آزاد هر دلار باقیمتی معادل 1035 تومان مورد مبادله قرار می گیرد.

نرخ دلار در ابتدای فروردین سال جاری به حدود یک هزار تومان رسیده بود ولی طی یک ماه و نیم گذشته این نرخ با فراز وفرودهای مقطعی افزایش پیدا کرده است و همزمان با انتشار اخبار مربوط به بحران اروپا که به تضعیف قیمت یورو منجر شد سرعت افزایش قیمت دلار دربازارهای ایران افزایش پیدا کرده است وبه نظر می رسد سیر نزول ارزش ریال در میاقل دلار طی این دوره با سیر نزولی یورو مطابقت داشته و البته این مسئله ناشی از افزایش حجم یورو در ذخایر ارزی بانک مرکزی نیز هست.

کد خبر 61479

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سوسن IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۳
  0 0
  کی بود میگفت دلار باید با ریال برابر باشد؟!نمیگذارم ارزش ریال کمتر از این شود؟!
 • بدون نام IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۴
  0 0
  معاملات نفتی ایران به دلار است؟
 • مظلوم IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۶
  0 0
  چرا دلار بالا میرود در ایران معلوم نیست وقتی دلار در برابر یورو پاین بود بانک مرکزی جلوی ریزش قیمت ان در ایران را گرفت وحالا که بر عکس شده چرا جلوی ان را نمیگیرد؟
 • حمید IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۴
  0 0
  اصولا وقتی قیمت ارز بالا بره صادرات بیشتر می شه، چون با ریال قبلی دلار بیشتر می گیری.شاید دلیلش این باشه که جلوی اونو نمیگیرن.