ایرنا نوشت: معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: درست است که فردی در رسانه ملی مطرح کند که رشد اقتصادی کشور بی جهت است یا بنویسند دولت خجالت بکشد؟ دولت از چه باید خجالت بکشد؟

 حجت الاسلام مجید انصاری روز پنجشنبه در نخستین همایش حقوق شهروندی پس از رونمایی از منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهوری در 29 آذر سال جاری گفت: ما در سخت ترین شرایط جنگ با روحیه امیدی که امام راحل (ره) به ملت می داد، پیروز شدیم. امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی محکم ایستاده است، چرا عده ای این سرمایه بزرگ ملی و اجتماعی را هدف قرار داده‌اند؟
 
وی اظهار کرد: گاه صحبت هایی که در شبکه های رادیویی اسرائیل یا منافقان برای بد نام کردن مسئولان و ایجاد تفرقه مطرح می شود، توسط برخی رسانه ها در داخل بازتاب پیدا می کند؛ سوال این است که چرا باید اینگونه باشد؟ توفیقات نظام مقدس جمهوری اسلامی تنها توفیق شخص رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت نیست و اگر امروز گزارش می شود که دولت توانسته چند کار بزرگ اقتصادی را انجام دهد، گزارش افتخارات مدیران و کارکنان قوه مجریه، مقننه و قضائیه است.

حجت الاسلام انصاری با بیان اینکه در برجام مجلس و قوه قضائیه به دولت کمک کردند، عنوان کرد: همه افرادی که ساختار نظام ولایت فقیه را قبول و به رهبر معظم انقلاب اسلامی علاقه دارند و عزت و نفوذ کلمه ایشان را می خواهند، باید بدانند ارائه تصویر ناتوان از دولت و تصویر مشوش و تخریب شده از مسئولان نظام و ارائه تصویر ناتوان از قوه قضائیه و دیگر نهادها جز تخریب بنیان های اقتدار ملی ما چیز دیگری نیست.  تخریب بنیادین سه قوه به معنای تخریب بنیادین ولایت فقیه است و این معنای انتقاد نکردن نیست.

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: امروز دولت یازدهم مظلوم ترین دولت به لحاظ تبلیغات سوء و انتقادات است و گاهی برخی نقدها، در حقیقت تخریب است. آیا این درست است که فردی در رسانه ملی مطرح می کند که رشد اقتصادی کشور بی جهت است یا در سایت می نویسند دولت خجالت بکشد، باید گفت دولت از چه باید خجالت بکشد؟

وی ادامه داد: قبل از اینکه برجام را تحلیل کنیم، باید بگویم آقای برادر عزیز که اعداد نفت را زیر سئوال بردید قبول دارید که در پایان سال 91 با درآمدهای افسانه ای و 700 میلیارد دلار پول و قیمت نفت 120 تا140 دلار و صادرات گسترده نفت رشد اقصادی ما منفی 6.7 بود. آیا قبول دارید در پایان سال 93 رشد اقتصادی ما به حدود مثبت چهار رسید و این قبل از برجام بود و این در حالی است که قیمت نفت از 120 دلار به 40 دلار رسیده و میزان صادرات نفت نیز کاهش یافته بود و آیا این تدبیر و رشد نیست؟

وی تاکید کرد: 15 هزار واحد صنعتی تعطیل و نیم تعطیل در کشور وجود دارد که امسال حدود 15 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به این واحدها برای فعال شدن پرداخت شده است. رشد اقتصادی کشور در سه ماه اول امسال 5.4 درصد بوده و در سه ماهه دوم به 9.2 درصد رسیده و میانگین رشد اقتصادی در شش ماهه امسال 7.4 درصد بوده است.

وی با اشاره به وعده رئیس جمهوری برای تحقق رشد اقتصادی مثبت پنج درصد در کشور طی سال جاری بیان کرد: امروز که چند ماه فرصت تا پایان سال باقی است، رشد اقتصادی کشور را به 7.4 درصد رسانده ایم و از برنامه تعیین شده نیز جلوتر هستیم.

وی خطاب به یکی از منتقدان در رسانه ملی عنوان کرد: برادر اقتصاددان منتقد؛ انتقادتان روی چشم دولت، آیا قبول دارید در سال 91 تورم 45 درصد بود و امروز این رقم به هشت درصد رسیده است؟ کاهش نرخ تورم از 45 درصد به هشت درصد، آرزوی ملی ما بوده است، چرا قدر آن نمی دانیم، باید بگوییم حکوت ولایت فقیه یعنی این و اقتصاد مقاومتی نیز این است. سند اقتصاد مقاومتی قوی ترین و کارشناسانه ترین و نسخه شفابخش انحصاری اقتصاد ملی ماست و این سند مانند برخی سندها که در کشوها باقی ماندند، نشد و ستاد اجرایی آن در دولت تشکیل شده و کار آن به صورت جدی دنبال می شود.

وی گفت: آیا تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان کرمان و اینکه این استان و شهرستان قلعه گنج مسیر توسعه پرنشاط خود را با سرعت و بر اساس همراهی مردم طی می کند یک سخن گزافه است؟ اصحاب رسانه و تریبون، وظیفه ملی دارند زیرا دشمنان در عرصه تهاجم به امید مردم بیش از جنگ نظامی سرمایه گذاری می کنند و چرا باید ناخواسته آب به آسیاب آنها بریزیم؟ باید از نظام دفاع کنیم.

معاون حقوقی رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه در ابتدای دولت یازدهم موجودی گندم در کشور بسیار کم بود و در برخی استان ها تا موجودی برای سه روز رسیده بود گفت: دولت با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تامین امنیت غذایی به صحنه آمد و در حال حاضر 18 ماه ذخیره استراتژیک گندم در سیلوها موجود است و آیا این افتخار نیست؟ این افتخار را نظام جمهوری اسلامی ایران آفریده که دولت نیز عضوی از این نظام است، این افتخار را کشاورزان ما در جای جای کشور از جمله در شهرستان جیرفت آفریده اند. اقتصاد مقاومتی به معنای مقاومت یک اقتصاد و ملت در برابر تکانه های جهانی است و آیا ملتی که نان نداشته باشد، می تواند ایستادگی کند؟

ولت در سه سال اخیر با سیلی صورتش را سرخ نگه داشته

وی با بیان اینکه دولت در سه سال اخیر با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته است گفت: دولت با انبوه مشکلات و بدهی های دولت های گذشته روبرو بوده است. مسئولان خوب می دانند که دولت با چه تنگناهای مالی روبرو است و در این شرایط کمبود مالی بازپرداخت دیون دولت به بانک ها آغاز شده تا بانک ها بتوانند تسهیلات دهند. این دولت حاشیه سازی ها را به رسمیت نمی شناسد و معتقدیم دعوای جناحی و رقابت های مخرب جناحی جز زیان برای کشور چیزی به دنبال ندارد. اصولگرا و اصلاح طلب هر آنکه زیر پرچم ولایت و نظام است همه در یک کشتی نشسته ایم و اگر یک قوه تخریب شود، نقصی به کشتی وارد می شود.

وی به مشکلات انباشته کشور از جمله در مسکن مهر، بدهی های بانکی، بدهی به پیمانکاران و غیره اشاره و عنوان کرد: آیا این قابل قبول است که 22 میلیارد دلار پول نقد را در حساب یک بانک خارجی گذاشتند تا به تدریج تا سقف 17 میلیارد دلار به ما تسهیلات دهد و آنها گفتند که پول نقد نمی دهیم و به جای آن باید کالاهایی را بخرید که ما تعیین می کنیم؟ امروز ما کالا را انتخاب می کنیم و می گوئیم نفت را می فروشیم. افرادی که تبلیغات برای خرید هواپیما راه انداختند، می دانند که ما پولی نداده ایم و این از محل فاینانس خود آنها بوده است. برخی ها می گویند که آنها در ماجرای هواپیماها دبه می کنند که باید بگوییم آنها هواپیما را می آورند و اگر دبه کنند بعد خودشان می برند و ما که پولی ندادیم.

وی اضافه کرد: ارزش پیام امنیتی این قراردادها بیش از خود آنها است چرا که این قراردادها نشان می دهد که شرکت های بوئینگ و ایرباس امنیت بازار ایران را تا 15 سال آینده تضمین شده می دانند که حاضرند چنین قراردادی را امضا کنند. این در حالی است که باید ملاحظه کرد که آیا حاضرند با سایر کشورها از جمله افغانستان و عربستان چنین قراردادی را امضا کنند؟

معاون حقوقی ریاست جمهوری گفت: هشت میلیارد دلار از دلارهای صندوق توسعه ملی را به اذن رهبر معظم انقلاب اسلامی برای مهار آبهای مرزی و نوسازی شبکه های آب و برای سلامت در جامعه خرج می کنیم و آن برادر تحلیل گر آیا بسته حمایت سلامت و کاهش پرداخت های مردمی را نمی بیند؟ تمام بخش های اقتصادی کشور در سال جاری رشد مثبت داشته است و مسکن نیز در آستانه رسیدن به رشد است.

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: تردید در اصل مبنای سند حقوق شهروندی و سیاسی قلمداد کردن آن جفا به کشور است. منشور حقوق شهروندی که ریاست جمهوری چند روز قبل از آن رونمایی کرد، تجمیع معارفت قرآنی، فقه اسلامی، عصاره قانون اساسی و اقدامات ارزشمند و افتخارآمیزی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی طی 37 سال گذشته به اجرای آن همت گذاشته است. منشور حقوق شهروندی برای رسیدن مردم به قله های رفیع تر حقوق شهروندی منتشر شده است. پشتوانه حقوقی این منشور قانون اساسی بویژه فصل سوم آن است.

حجت الاسلام انصاری اظهار کرد: حقوق منتشر شده در منشور حقوق شهروندی 21 عنوان و 120 ماده حقوقی دارد که مبتنی بر قوانین موضوعه موجود است و البته در برخی جاها نقص قانون و یا نبود قانون وجود دارد که این موارد باید برطرف شود. حجت الاسلام روحانی از زمان تبلیغات انتخاباتی، تیم حقوقی در ستاد خود تشکیل داده بود و خود به عنوان حقوقدان مجرب بر آن نظارت داشت.

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به وعده رئیس جمهوری درباره حقوق شهروندی در تبلیغات انتخاباتی ادامه داد: در 100 روز اولیه پیش نویس اولیه این منشور در سایت منتشر شد و در ادامه نظرات صاحب نظران در این زمینه دریافت شد. این سند 18 مرتبه مورد ویراستاری تکمیلی قرار گرفته که آخرین مورد آن در روز اربعین بود و این کار عبادی بزرگی در این روز بود تا در قالب این سند انتشاریافته رونمایی شد. تعجب می کنم بعد از انتشار این سند برخی ها به جای خوشحال شدن، بدحال شدند.

منشور حقوق شهروندی، سندی فانتزی نیست

حجت الاسلام انصاری تاکید کرد: این سند، نه سند فانتزی برای ظاهرسازی در برابر قطعنامه حقوق بشری بیگانگان است و نه یک سند برای تبلیغات سیاسی و انتخاباتی است بلکه این یک سند حقوقی و واقعی برای دولت است. دولت به مردم وعده داده و این یک عهد شرعی است که باید اجرایی شود.

وی  همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: استان کرمان در طول دوران انقلاب پیشتاز بوده و در رابطه با منشور حقوق شهروندی نیز این استان پیشتازی خود را حفظ کرده است.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان دومین همایش حقوق شهروندی را در اسرع وقت در کشور برگزار کرده است افزود: مبانی دینی حقوق شهروندی به خوبی روشن است.  ما مفتخر به پیروی از پیامبری هستیم که قبل از بعثت پیمان جوانمردان را می بندد و مفتخر به رعایت آموزه های قران کریم هستیم.  شهروندان حق دارند از رحمت نسبت به یکدیگر برخوردار باشند.  ما مفتخر به انقلاب اسلامی هستیم که امام ما برای استیفای حقوق شهروندی پایمال شده ملت ایران جان و هستی خود را بر کف نهاد و رنج های زیادی را به جان خرید تا این ملت بر اساس حقوق الهی به پا خیزد. با تحقق انقلاب اسلامی این اتفاق افتاد و آزادی به عنوان حق سلب شده به مردم برگشت و حق استقلال، عزت ملی، دخالت در تعیین سرنوشت در پرتو انقلاب به مردم برگشت.

وی تصریح کرد: این سخن به آن معنا نیست که نظام ما دارای منشور حقوق شهروندی نبوده زیرا کشور ما از ابتدای انقلاب تمام مقررات در حوزه تامین اجتماعی و مدیریت سیاسی و آزادی های فردی را مد نظر داشته و نظام جمهوری اسلامی در این زمینه افتخاراتی نیز داشته است. ایران از معدود کشورهای خاورمیانه است که انتخابات آزاد و نظام مردم سالاری واقعی را در 37 سال تجربه کرده است. نمی خواهم بگویم در هیچ حوزه انتخابیه در کشور کاستی نبوده اما برآیند حرکت در انتخابات افتخارآمیز است زیرا در سخت ترین شرایط و دوران جنگ نیز انتخابات برگزار کرده ایم.

وی ادامه داد: همه باید این پیام را به جوانانی که در معرض تخریب تبلیغاتی دشمن قرار گرفته اند آموزش دهیم. امام نیز به بهانه جنگ و توطئه می توانست حقوق شهروندی مردم را زیر پا بگذارنند اما این کار را نکردند اما می بینیم آمریکا پس از حادثه 11 سپتامبر تا امروز به بهانه مقابله با تروریسم مکالمات آمریکایی ها و برخی غیرآمریکایی ها را شنود می کند. ما مفتخر به پیروی از رهبر بزرگوار انقلابی هستیم که زمانی زمزمه ای به گوش ایشان رسید درباره برخی اقدامات جزئی در امر انتخابات، با صراحت فرمودند انتخابات و صندوق های رای حق الناس است و این در حالی است که حق الناس بالاترین بار حقوقی تضمینی و تضامنی را دارد.

وی ادامه داد: منشور حقوق شهروندی مبانی حقوقی، قانونی، شرعی و عقلی بسیار مستحکم دارد و از نظر محتوا تحقیقا فصول آن همه روابط اجتماعی و حقوقی را در بر گرفته است. دولت و شخص رئیس جمهوری در حضور مردم خود را متعهد به اجرای بخش عمده این منشور که بر عهده قوه مجریه است، کرده است. در استان ها نیز استانداران به عنوان عالی ترین مقام دولت و جانشین رئیس جمهوری موظف به پیگیری، اجرا و ایجاد ساز و کارهای اجرای این منشور شده اند و همه دستگاه ها در حوزه مسئولیت خود باید این منشور را به عنوان دستوالعمل لازم الاجرا مد نظر قرار دهند. رئیس جمهوری برای اجرای منشور حقوق شهروندی دستیار حقوقی تعیین کرده و این بیانگر عزم جزم قوه مجریه برای اجرای این قانون است.

حجت الاسلام انصاری گفت: امیدواریم با عمل به منشور حقوق شهروندی چهره ای درخشان تر از نظام و فضایی حقوقی تر، مهربان تر و سالم تر در تعاملات اجتماعی بین شهروندان و دستگاه های حاکمیت و میان شهروندان با یکدیگر را شاهد باشیم. دولت در سال های گذشته برای تضمین و تامین مفاد این منشور همت بلندی را داشته است. برجام در حقیقت اقدام بزرگ حقوقی برای استفای حقوق شهروندان ایرانی بود زیرا به بهانه هسته ای بسیاری از حقوق ما را نقض یا مشمول تحریم کرده بودند. امنیت فکری سرمایه گذاری، بهبود فضای کسب و کار، دسترسی به دارو و هر مورد دیگر که در زیر مجموعه موضوعات تحریم جستجو شود از حقوق سلب شده ملت ایران بوده که در این رابطه کار جهادی شد. این درست است که امروز آمریکا بدعهدی می کند و ایران نیز با قدرت و تدبیر متناسب با هر اقدام بدعهدی مقابله به مثل کرده و از حقوق مردم کوتاه نخواهد آمد. چه کسی می تواند این حقیقت را کتمان کند که در سایه برجام بسیاری از حقوق ملت ایران استیفا شده است.

چرا به مردم دروغ می‌گویند که برجام یعنی هیچ؟!

وی ادامه داد: برای مبارزه با فساد و داشتن رانت اطلاعاتی لایحه تعارض منافع تنظیم شده که به زودی به دولت تقدیم می شود. افرادی که می گویند برجام یعنی هیچ، چرا به مردم دروغ می گویند؟ آیا تولید نفت ما از یک میلیون و 900 بشکه در روز امروز به چهار میلیون و چند صد هزار بشکه رسیده یا نه؟ آیا صادرات نفت از 970 بشکه در روز به 2 و نیم بشکه رسیده یا نه و این سحر و جادو و غیب گویی نیست. پس از برجام آیا میزان استحصال نفت در حوزه های مشترک ما در عراق از 80 بشکه در روز به بیش از ظرفیت عراق رسیده یا نه؟ آیا این آرزوی نظام و ملت ایران نبود که میزان برداشت ها در حوزه های مشترک برابر باشد و در همه دولت ها می گفتند چرا در حوزه مشترک با قطر آنها باید 10 برابر ما برداشت کنند و امروز ما در توان برداشت و برداشت گاز از ذخایر مشترک با قطر به اندازه آنها رسیده‌ایم. آیا کشتیرانی ما امروز آزادانه در اقیانوس ها و آبراه ها تردد نمی کند؟ آیا امروز کشتی های بزرگی که نمی توانستند به بهانه تحریم ها بیایند و ما باید سه مرحله کالاها را بارگیری می کردیم و در کنار این مسائل، ناامنی های این مسیر برطرف شده یا نشده است؟ گاهی هزینه های تحمیلی برای دور زدن تحریم ها 30 تا 40 درصد و گاهی تا 100 درصد هزینه سرباری برای کشور ایجاد می کرد.

حجت الاسلام انصاری گفت: اینکه به بهانه تحریم عده ای جیب ها را پر کردند و 2 میلیارد و 400 میلیون پول نقد دریافت کردند که بروند به صورت چمدانی کالا بخرند و به طلبکاران بدهند و آن پول گم شد و آیا این مسائل حل شده یا نه؟ هنوز مزاحمت و بدعهدی آمریکا موجب شده در تعاملات بزرگ بانکی با مشکل مواجه باشیم و رئیس جمهوری آمریکا صحبت هایی کرده که باید ببنیم چه می کنند.

معاون حقوقی رئیس جمهوری بر تشکیل ساختار منشور حقوق شهروندی در استان کرمان تاکید کرد و افزود: از جامعه دانشگاهی، حقوقدانان، وکلا و قضات می خواهیم این سند را مطالعه و برای لوایح قانونی آن به ما نظر بدهند. استاندار کرمان کار ارزشمندی را برای شناسایی قوانین مزاحم انجام داده است. باید مردم را به حقوق خودشان آگاه کنیم و همه باید بدانند چه حقوقی دارند و چگونه این حقوق آنها باید استیفا شود.

وی با تاکید بر اینکه شاخص های رشد مدیریت و اعتدال در استان کرمان بالا است گفت: تعاملات سازنده بین اقشار و گروه های مختلف نیز مثال زدنی است.
وی از نقش آیت الله جعفری در این زمینه بسیار تقدیر کرد و افزود: مردم استان کرمان باید قدر این نعمت بزرگ الهی را بدانند و می دانند. هدایت های معنوی یک روحانی عالیقدر در اوج اعتدال، دلسوزی، انصاف و رابطه پدرانه با همه جریانات نعمت بزرگی است که پشتوانه مدیریت استان کرمان بوده است. پشتبانی قضایی امنیتی اطلاعاتی و انتظامی روحانیت در استان کرمان جای تقدیر دارد. امیدواریم این انسجام موجود در استان کرمان الگویی برای سایر استان ها باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ارزش امنیت کشور ما ارزش کمی نیست گفت: این امنیت خود به خود ایجاد نشده و اقتدار فرماندهی فرزند رشید استان کرمان سردار حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان، تلاش سرباران گمنام، همراهی مردم و تامین لجستیک مالی دولت در سخت ترین شرایط در این زمینه تاثیرگذار بوده است. خانه خالی حقوق شهروندی را نیز باید ببنیم و می بینیم زیرا اگر جایی رشوه، پارتی بازی، عدم پاسخگویی درست به مردم و نبود آزادی بیان، گفتار و نوشتار باشد هه به معنای پایمالی حقوق شهروندی است.

47234 

کد خبر 615047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =