حقوق‌شهروندی از نگاه شهروندی‌ محروم از‌حق

امام موسی صدر، رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان، قریب به نیم قرن قبل، نامه ای خطاب به مسئولان دولت وقت لبنان می نویسد و در آن از «حقوق شهروندی» سخن می گوید.

روزنامه الحیات در 25/9/1969، یادداشت امام صدر را منتشر کرده است. امام صدر گفته بود: «مجلس ‌اعلای شیعیان، ‌با اطمینان ‌از اینكه ‌مسئولان‌ در مسیر حراست ‌از خاك ‌پاك ‌میهن‌ و رسالتی ‌كه ‌دشواری ‌ادای‌ آن ‌را بر دوش ‌دارند، از هر فرصتی ‌بهره‌برداری ‌و هر طرحی را مطالعه ‌می‌كنند؛ و با درك ‌"حدود و حقوق ‌شهروندی‌" كه ‌مسئولان‌ جز با وجود ملتی ‌وظیفه‌شناس‌ و آگاه،‌ به ‌نتایج ‌مورد انتظارشان ‌نخواهند رسید، همۀ ‌نیروهای ‌فكری ‌و انسانی‌ و مادی‌اش ‌را در اختیار اولیای ‌امور قرار می‌دهد و، به‌طور ویژه، ‌آمادگی خود را برای ‌تأسیس ‌اردوگاهی‌ ویژۀ ‌آموزش ‌نظامی ‌تحت ‌نظارت ‌فنی‌ مقامات ‌مسئول ‌اعلام ‌می‌دارد. و خداوند توفیق‌بخش ‌است. موسی صدر»

از امام صدر آموختم که:
1- با کسی که شانه به بار سنگین اداره کشور سپرده است، باید همدلی کرد.

2- مسئولان از هر فرصتی باید استفاده و بهره برداری و هر طرحی را مطالعه کنند.

3- ما «حدود» و «حقوق» (به نظرم همان حق و تکلیف) شهروندی را درک می کنیم. از حقوقمان پا پس نمی کشیم و بیش از حد نیز پیش نمی آییم.

4- بارهای سنگین جز با همراهی ملت وظیفه شناس و آگاه به مقصد و مقصود نخواهد رسید.

5- ما هویت خود را حفظ می کنیم؛ اما خرجمان را سوا، نه؛ و همه نیروهای فکری و مادیمان را در اختیار اولیای امور قرار می دهیم.

6- حفظ آمادگی نظامی نیز از حقوق شهروندی ماست.

از مسئولان می خواهم در موضوع پیگیری آزادی امام موسی صدر، دست کم، حق شهروندی او را محترم بشمارند. روزهای نبودنش به 14000 رسید. صفرهای این عدد کم شدنی نیست. نگذارید زیاد شود.

پی نوشت: متن کامل یادداشت امام موسی صدر در کتاب «نای و نی» انتشارات موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر شده است.

کد خبر 614549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۱
    0 2
    کدام حقوق شهروندی که برای همه پیامک شده اما خبری از آن نیست . حقوق شهروندی یعنی اگر خودتان میگوئید به هر ایرانی بایستی نهصد هزار تومان برسد اگر یک پنجم آنرا برای مالیات و غیره کم کنیم یعنی چیزی حدود هفتصد هزارتومان ولی به جای اینکه حقوق های افراد بازنشسته را زیاد کنید و حداقل خانواده را 4 نفر در نظر بگیرید باید دو میلیون و هشتصد هزارتومان به آنها برسد اما برعکس است شما بفرمائید با ماهی هشتصد هزارتومان چکار کنیم شما میتوانید بگویئد چه کینم چه کنیم چه کنیم