ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی نوشت: دمای هوای قطب شمال امروز احتمالا ۲۰ درجه سانتی‌گراد بالاتر از متوسط دما در این منطقه و در این وقت سال خواهد شد، رکوردی که دانشمندان بی‌سابقه توصیف کرده‌اند.

دانشمندان علوم جوی اعتقاد دارند که این افزایش بی‌سابقه دما در این وقت سال در شمالگان به طورمستقیم به تغییرات اقلیمی ارتباط دارد که انسان عامل آن بوده است.

در ماه نوامبر و دسامبر امسال دمای هوا ۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از متوسط دما در این وقت سال بوده است.

تابستان امسال حجم یخ‌ها در قطب شمال بسیار کاهش پیدا کرد به طوری که پیش از این فقط یک بار تصاویر ماهواره‌ای حجم یخی کمتر از این ثبت کرده بودند.

فریدرایک اوتو، محقق ارشد موسسه تغییرات زیست محیطی آکسفورد گفته است که در دوران پیش از صنعتی شدن جهان، چنین افزایش دمایی بسیار نادر محسوب می‌شد و ممکن بود هر ۱۰۰۰ سال یک بار اتفاق افتد.

اوتو می‌گوید: تغییرات هوایی شمالگان از نزدیک مطالعه شده و دانشمندان بسیار مطمئن هستند که چنین تغییرات ناگهانی بدون دخالت انسان امکان نداشته است.

گرم شدن زمین در شمالگان با ابرهایی که مانع خروج گرما می‌شوند، منجر به چرخه‌ای می‌شود که بر سرعت آب شدن یخ‌ها می‌افزاید. به این ترتیب که به گفته این محقق، هرچه یخ‌ها بیشتر آب شود، اعماق تیره‌تر آب در معرض خورشید گرمای بیشتری جذب می‌کند و با گرم‌تر شدن آب، یخ‌ها بیشتر آب می‌شود. در حالی که سطح گسترده یخ سفید روی زمین، گرما را منعکس می‌کند و از جذب آن به زمین جلوگیری می‌کند.

این پدیده، چرخه زیستی در منطقه را بر هم می‌زند و برای تغذیه حیوانات قطبی مانند گوزن‌ها مشکل به وجود می‌آورد.

۴۷۴۷

کد خبر 615756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =