روحانی:اگر برجام نبود حتما رشداقتصادی نداشتیم/قیمت دلار کم می‌شود/وزرای اقتصادی دعوایی باهم ندارند/3

رئیس جمهور موضوعی که در رسانه ها از آن به دعوای وزرای اقتصادی تعبیر می شود را دعوا ندانست و تاکید کرد که در سطح اختلاف است و این اختلاف ها طبیعی است.

به گزارش خبرآنلاین، حسن روحانی در ادامه در گفت و گوی تلویزیونی خود با مردم گفت: قیمت ارز فراز و نشیب دارد اما مردم مطمئن باشند که به سمت افزایش نخواهد بود.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره ابهام عمدی بودن افزایش نرخ ارز از سوی دولت برای افزایش درآمد گفت: اصلا این طور نیست. در سال های گذشته دیدید که نرخ رشد ارز ما حدود 4 تا 5 درصد بوده و ما این را نگاه داشتیم تا مردم اطمینان داشته باشند. در ماه های اخیر دلار نسبت به سایر ارزها حدود 6درصد رشد داشته است. البته در این فصل در سال های گذشته هم رشد داشته ایم. مقداری از آن هم مربوط به رونق اقتصادی و افزایش واردات است.

وی با تاکید بر اینکه نرخ ارز دوباره متعادل می شود، اظهار کرد: مردم می توانند نسبت به کاهش تورم نیز امیدوار باشند. سعی می کنیم سال آینده نیز نرخ تورم یک رقمی باشد. قول می دهیم که سال آینده باز هم رشد اقتصادی داشته باشیم. هم فضای کسب و کار بهتر خواهد شد و هم رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران بهتر خواهد شد.

روحانی ادامه داد:‌ حدود دو هفته دیگر سالروز اجرای برجام است. آخرین تعهدات ما در این سالروز نهایی می شود. هنوز کارهایی در فردو باقی مانده است. امیدواریم طرف مقابل ما هم به تعهدات خود عمل کنند و شاهد رونق اقتصادی در همه کشور ها باشیم و شاهد نتیجه خوب برجام باشیم.

رئیس جمهور درباره خبرهایی که از دعوای وزرای اقتصادی به گوش می رسد نیز گفت: دعوا نیست. ممکن است برخی رسانه ها موضوع را به صورت دعوا ببیند. اختلاف کارشناسی داریم و طبیعی است. گاهی در جلسات دولت من تا لحظه رای گیری حرفی نمی زنم تا همه در نظرات خود آزاد باشند. اما جایی که اختلافی باشد حتما دخالت می کنم این وظیفه رئیس جمهور است.

او در ادامه درباره نرخ متعادل ارزی که ازسوی آقای سیف اعلام شده است، بیان کرد: نرخ متعادل در آینده از نرخ امروز در بازار پایین تر خواهد بود. رقم ما در جلسات این رقم ها نبوده است.

وی با بیان اینکه بودجه بر مبنای محاسباتی که هست بر مبنای حدود 330 تومان بسته شده است، گفت:‌ دولت مایل نیست نرخ ارز بالا برود. برای دولت ثبات بازار از هر چیزی مهمتر است. مهمتر از درآمد ریالی ما ثبات بازار است و قابل پیش بینی بودن اقتصاد است تا مردم هم وارد کننده و هم صادرکننده بتوانند اعتماد کنند.

روحانی با بیان اینکه نرخ ارز بر مبنای همین روندی که در سال های گذشته بوده، تغییر می کند، تصریح کرد:‌ در یورو تغییر چندانی نمی بینیم و تغییرات در خصوص دلار و ارزهای وابسته به آن است. اما رشد فعلی دوام نخواهد داشت.

سپس حیدری،‌ یکی از مصاحبه کننده های تلویزیون سوالی درباره برجام پرسید و از طیف گسترده نظرات درباره آن گفت که برخی آن را هیچ و خسارت توصیف می کنند و در برابر عده ای آن را اتفاق بزرگی می دانند. رئیس جمهور در پاسخ به شوخی پرسید که شما از کدام عده هستید؟ پاسخ حیدری خنده بود.

روحانی در پاسخ اظهار کرد: من تردیدی ندارم که برجام کار بزرگ ملت ایران بود. این موضوع ملی است و در جامعه دموکراتیک طبیعی است که عده ای نظر دیگری داشته باشند و در جامعه ما همه آزادند که حرف بزنند. اما مردم ما با حماسه ای که در تیر 92 آفریدند زمینه این دستاورد را درست کردند.

وی ادامه داد:‌ هیچکس در دنیا نیست که بگوید ایران ضرر کرده است و تنها کشورهایی مثل رژیم صهیونیستی می گویند که ایران سر بقیه کشورها کلاه گذاشته است که این حرف هم نادرست است. برجام برد-برد بود.

روحانی گفت: طبق برنامه ای که برای تحریم ها داشتند صادرات نفتی ما در سال 95 به 250 هزار بشکه می رسید. فرض کنید این هم نمی شد و همان یک میلیون بشکه بود. باز هم در آمد ما از نصف کمتر می شد در آن شرایط حداکثر می توانستیم حقوق کارمندهایمان را بدهیم و کار دیگری نمی توانستیم انجام دهیم.

رئیس جمهور افزود:‌ امروز ما بسیاری از بدهی های گذشته را پرداخت کردیم. نمی گویم همه چیز ایده آل است اما بدهی فرهنگی ها و اکثر بدهی ایثارگران را پرداخت کرده‌ایم. پول گندم خیلی سنگین بود و آن را به کشاورزان عزیز را داده ایم. در بیمه کمی عقب هستیم و تلاش می کنیم در هفته‌های آینده هشت هزار میلیارد تومان پول بیمه را باید بدهیم.

وی تصریح کرد:‌ در این سالها حدود 11 میلیون نفر زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند که هزینه سنگینی دارد. تمام حاشیه نشین ها که وضعیت بدی داشتند امروز زیر پوشش خدمات درمانی و بیمه قرار گرفته اند.

روحانی تاکید کرد:‌اگر برجام نبود حتما رشد اقتصادی نداشتیم. بخشی از صنعت ما هم به نفت وابسته است. در مسائل نفت، گاز، در حمل و نقل وبیمه، برجام کاملا اجرا شده. فقط در بحث بانک مانده است. در بحث هسته ای نیز عملی شده است. کیک زرد 200 تن وارد کرده ایم. قراردادهایی که بسته ایم اگر نبود برجام امکان پذیر نبود.

وی گفت: در سال، مردم ما چهار هزار میلیارد دلار پول بلیت به آژانس های خارجی می دهند. چرا باید به خارجی ها بدهند؟ حرکت خوبی است بدون اینکه بودجه هواپیماها را بودجه عمومی کشور تحمیل کنیم، این پول را به کشور باز می گردانیم. قراردادی که داریم قرارداد 18 ساله است. اعتماد دنیا به ایران یعنی اعتماد دنیا به برجام است. یعنی اعتمادی که دنیا به روند سیاست خارجی دارد.

ادامه دارد...
29213

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 618798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
    1 0
    تيكه هاي بدردبخور حاج حسن رو فيلمش رو بذارين همش رو حوصله نمي كشه دنبال كنيم