ایرنا نوشت: برخی اعضای شورای مرکزی ستاد انتخاباتی رئیس جمهوری در واکنش به ادعایی درباره کمک مجرم نفتی به انتخابات ریاست جمهوری تاکید کردند ترازنامه مالی این ستاد شفاف است اما از قوه قضائیه می‌خواهیم برای شفافیت و احقاق حقوق مردم، نفر اصلی پرونده بابک زنجانی را کشف کنند.

موضوع پرونده مجرم نفتی آن گاه در رسانه ها و افکار عمومی بار دیگر رنگ گرفت که حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در 8 دیماه امسال و در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت که در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد بر ضرورت شفاف سازی این پرونده و پاسخ به سوالات افکار عمومی درباره نفر یا نفرات اصلی این پرونده تاکید کرد.
به دنبال آن آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در مقام پاسخ اظهار کرد که « اینکه گاهی گفته می‌شود پشت پرده این پرونده چرا معلوم نشده و چرا قوه قضاییه پاسخگو نیست، حرف نادرستی است.»

وی به برخی اظهارات مجرم نفتی هم اشاره کرده و گفت: بابک زنجانی بسیاری ادعاها را مطرح کرده که ما برای حفظ آبروی عده‌ای و برای تحفظ بر قانون، آنها را علنی نکرده ایم. البته ما چون سخنان او را عین واقع نمی‌بینیم، دلیلی ندارد که هر آنچه می‌گوید را بپذیریم.
این اظهارات که گفت شد درباره کمک بابک زنجانی به انتخابات ریاست جمهوری بوده، دستاویز سوال خبرنگاری شد که در نشست خبری سخنگوی دولت از محمد باقر نوبخت پرسید.

عضو دولت تدبیر و امید و یکی از اعضای ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی اظهار کرد: مشخص نشده این هزینه مربوط به کدام نامزد و دوره بوده است، در حال حاضر نیز پرونده در قوه قضاییه است و انتظار داریم همه آن ها بیان شود.

نوبخت تصریح می کند: البته بخش مالی انتخابات آقای روحانی در دور گذشته بسیار شفاف و روشن است. قطعا چنین مطلبی نادرست است و امیدواریم قوه قضاییه مشخص کند، کدام دوره ریاست جمهوری بوده است؛ البته اگر این ادعا درست باشد.

اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی و عضو ستاد انتخاباتی دکتر روحانی هم در گفت و گویی به این اظهارات پاسخ داد و گفت: اگر منظور این است که بابک زنجانی به ستاد انتخاباتی دکتر روحانی کمک کرده، این حرف دروغ است؛ چون حساب هایمان در ستاد انتخاباتی روشن بود.

وی افزود: حسابدار و اداره امور مالی داشتیم و تمام دریافت ها و پرداخت هایمان هم در ستاد انتخاباتی که آقای نعمت زاده رئیس ستاد بود، ثبت شده است و چنین اتفاقی نیافتاد.

عضو ستاد انتخاباتی روحانی ادامه داد: ما یک ترازنامه شفاف در ستاد داشتیم و همان موقع هم اعلام کردیم که اگر آقایان همه موافق هستند، همه کاندیداها اعلام کنند که از چه کسانی پول گرفتند و کجاها خرج کردند. هنوز هم این آمادگی را داریم به شرطی که همه کاندیداهای آن دوره بیایند و اعلام کنند از چه کسانی پول گرفتند و کجاها خرج کردند؟

مشاور رییس جمهوری اضافه کرد: افرادی که در ستاد آقای روحانی بودند الان هم در دسترس هستند؛ این افراد آمادگی دارند که ترازنامه شان را اعلام کنند که از کجا ها پول گرفتند و کجاها خرج کردند از این شخص هم هیچ پولی به این ستاد داده نشده و حساب های ستاد مشخص است .

ترکان تصریح کرد: ما اعلام کردیم که آمادگی داریم مخارج را اعلام کنیم به شرطی که همه کاندیداها این کار را بکنند. من آن موقع هم پیشنهاد کردم همه بیایند ترازنامه منابع و مصارفشان را اعلام کنند و بگویند از چه کسانی پول گرفتند و کجاها دادند. همه منابع در این حساب رفت و همه مصارف هم با چک از آن حساب بیرون آمد. من پیشنهاد می کنم مبالغی که بابک زنجانی ادعا کرده پیگیری شود که در صورت اثبات، هر پولی به هر کسی داده، پس گرفته شود.

وی با اشاره به این سخن رئیس قوه قضاییه که «ما سخنان زنجانی را عین واقعی نمی دانیم و ایشان حرف زیاد می زنند و ادعا زیاد می کند و الا اگر می خواستیم رسیدگی کنیم باید همه کسانی که مرتبط بودند را احضار می کردیم»،. تاکید کرد: من پیشنهاد می کنم آیت الله آملی لاریجانی چنین اغماضی نفرمایند و دستور بفرمایند که بابک زنجانی بگوید به چه کسانی کمک کرده و بروند پول ها را پس بگیرند. این پول ها برای نفت و دولت و ملت است؛ برای بابک زنجانی نیست و به ستاد انتخاباتی هر کسی رفته باید از آن پس بگیرد .

وی در ارتباط با حکم اعدام صادره برای زنجانی نیز گفت: پول ها چه می شود؟ پول هایی که از بیت المال رفته با اعدام او برمی گردد؟ من می گویم باید پول ها را پس بگیریم بعد هر حکم قضایی که تایید شد، اجرا شود ولی پول ها را باید بدهد. من نمی دانم پشت بابک زنجانی کیست؟ ولی نمی توانم باور کنم این تک نفره است. من پیشنهاد می کنم مقامات ذیربط برای احقاق حقوق مردم نفر اصلی این پرونده را کشف کنند.

ترکان ادامه می دهد: آیا فقط یک نفر پشت بابک زنجانی بوده؟ اگر یک نفر مثلا فردا بیاید وزارت نفت یک محموله نفت بدهند پولش را نیاورد؛ دومی را می دهند؟ باز پول دومی را هم نیاورد سومی را می دهند؟ پول سومی را نیاورد، چهارمی را می دهند، نمی شود. این احتمالا یک جور دیگر است و باید این آشکار شود.

وی تأکید می کند: حق مردم است که بدانند پشت این موضوع چه بوده است؛ حتما هم قوه قضاییه این کار را می کند چون من در این کار متوجه شدم که دادستان محترم بسیار جدی هستند. من فکر می کنم دادستان محترم و آقای محسنی اژه ای بسیار جدی هستند و بعید می دانم آقای اژه ای در این مورد این کار را تا انتها نبرند، حتما این کار را تا انتها خواهند برد و حقوق مردم را استیفا خواهند کرد.

29214

کد خبر 619850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 4
  • بی نام A1 ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
    1 0
    پرونده زنجانی و حسابهای قوه قضاییه باید روشن شود. هیچ قوه یا نهاد و فردی بالاتر از کلیت نظام نیست.