بلندمرتبه‌سازی‌ها در تهران و تاثیر منفی آن در تخلیه هوا/ تهران تهویه‌هوای خود را از دست داده است

رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن تاکید بر ارتقای جایگاه سازمان هواشناسی در بین مردم و مسئولان اظهار کرد: اخیرا سازمان هواشناسی در شورای عالی مدیریت شهرسازی گزارشی در مورد تاثیر بلندمرتبه سازی در آلودگی هوا ارائه کرد.

به گزارش خبرآنلاین، داوود پرهیزکار در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان هواشناسی و سازمان نقشه برداری کشور در زمینه‌های پژوهشی، کاربردی و امور توسعه‌ای و مشاوره‌ای اظهار کرد: اولین کار سازمان هواشناسی داده برداری در هر منطقه است.

وی با بیان اینکه علم هواشناسی بر پایه داده استوار است اظهار کرد: سازمان هواشناسی یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌هایی است که داده‌ها را جمع آوری، بایگانی و پردازش می‌کند و ضمن تولید محصولات مختلف هواشناسی خدمات گسترده و متنوعی ارائه می‌دهد.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه سابقه آمار و اطلاعات جوی در سازمان هواشناسی به بیش از 60 سال گذشته باز می‌گردد گفت: این سازمان با جمع آوری و بایگانی اطلاعات جوی از 60 سال گذشته تا کنون بانک ارزشمند و ذی قیمتی فراهم کرده است که بسیاری از مسائل به ویژه مسائل مربوط به اقلیم را می‌توان با آنها حل و فصل کرد که بحث اقلیم امروزه به بحث جامعه جهانی تبدیل شده است.

پرهیزکار با اشاره به استقرار بیش از 4500 ایستگاه هواشناسی در سراسر کشور اظهار کرد: سازمان هواشناسی همچنان برنامه توسعه ایستگاه‌های هواشناسی را دارد چون هر چه شبکه پایش بیشتر باشد خروجی هواشناسی دقیق‌تر خواهد بود.

وی افزود: انواع و اقسام ایستگاه‌های دیده بانی اعم از باران سنجی، ایستگاه‌های مربوط به هواشناسی کشاورزی، اقیانوس شناسی و ... در کشور وجود دارد. همچنین حدود 15 ایستگاه جو بالا در کشور داریم که دو نوبت در روز اندازه گیری جو را انجام داده و اطلاعات اعماق جو را در اختیار قرار می‌دهند که به کمک آنها می‌توانیم تصویر سه بعدی از جو داشته باشیم. برای دستیابی به این اطلاعات حجم وسیعی از داده‌ها بین سازمان هواشناسی ملی و هواشناسی جهانی مبادله می‌شود تا بتوانیم مدل‌ها را اجرا و خروجی مدل‌ها و الگوهای جو را تولید کنیم.

پرهیزکار با تاکید بر اینکه حوزه کاری سازمان هواشناسی بسیار گسترده است گفت: در جامعه کسی نیست که از اطلاعات هواشناسی استفاده نکند. از یک فرد خانه دار گرفته تا بالاترین مقامات اجرایی از محصولات سازمان هواشناسی بهره می‌گیرند. خوشبختانه بعد از سه سال کار و پیگیری مجدانه در سازمان هواشناسی توانستیم جایگاه این سازمان را در بین مردم و مسئولان ارتقاء دهیم.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه سازمان هواشناسی جای خود را در شوراهای عالی نیز باز کرده است افزود: در شرایط حاضر سازمان هواشناسی عضو ثابت شوراهای مدیریت بحران است. همچنین در شورای عالی آب حضور مستمر دارد، اگرچه سازمان هواشناسی عضو ثابت شورای عالی آب نیست اما به عنوان عضو مدعو به طور دائمی در جلسات حاضر می‌شود و اولین گزارش ارائه شده در شورای عالی آب مربوط به گزارشات سازمان هواشناسی به ویژه در بخش خشکسالی است.

وی با بیان اینکه در مرکز ملی خشکسالی محصولات مفیدی را تولید می‌کنیم گفت: این محصولات مبنای تصمیم گیری‌ها در شورای عالی آب است. در بحث گرمایش جهانی و تغییر اقلیم از اطلاعات و محصولات مرکز ملی خشکسالی می‌توان استفاده کرد.

رئیس سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه طی 9 سال اخیر بارش‌ها بالاتر از نرمال نرفته است ادامه داد: در تمام این مدت بارش‌ها زیر حد نرمال بوده است، اگرچه سال قبل بارش‌ها در حد نرمال بود ولی در سال زراعی جاری وضعیت بارش‌ها نامناسب بوده است به طوری که در شرایط حاضر بیش از 40 درصد کم بارشی داریم.

بلندمرتبه سازی مانع تهویه هوا می‌شود

تاثیر نوع و جنس ساختمان در تهویه هوا

پرهیزکار با بیان اینکه در بحث مدیریت شهری، آلودگی هوا، باران‌های اسیدی و تابش UV که در بهداشت عمومی تاثیر دارد و همچنین در بحث بلندمرتبه سازی از اطلاعات سازمان هواشناسی استفاده می‌شود ادامه داد: اینها موضوعات روز کشور است که بخش‌های مختلف از اطلاعات سازمان هواشناسی استفاده می‌کنند. اخیرا در شورای عالی مدیریت شهرسازی گزارشی در مورد بلندمرتبه سازی و تاثیر منفی آن در تخلیه هوا ارائه دادیم. طبق این گزارش نه تنها بلندمرتبه سازی باعث اشکال در تهویه هوا می‌شود بلکه نوع و جنس ساختمان نیز در تهویه هوا تاثیر می‌گذارد، بنابراین در این شورا تصمیم گرفته شد به طور موقت بلندمرتبه سازی متوقف شود تا در موقعیت مناسب برای این موضوع تصمیم گیری صورت گیرد.

اطلاعات هواشناسی مبنای تصمیم گیری در کمیته اضطرار آلودگی هوا

پرهیزکار در ادامه با اشاره به اینکه اطلاعات سازمان هواشناسی در بالاترین و مهمترین تصمیمات کشور حضور دارد گفت: در کنترل آلودگی هوا اطلاعات سازمان هواشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بحث آلودگی هوا دو عامل اصلی وجود دارد که یکی وجود منابع آلاینده و دیگری شرایط جوی است. اگر شرایط جوی پایدار حاکم باشد باعث می‌شود آلودگی هوا هم ایجاد شود بنابراین سازمان هواشناسی از سال‌های گذشته در بحث آلودگی هوا ورود کرده و طی سه سال اخیر اطلاعات این سازمان مبنای تصمیم گیری‌ها در کمیته اضطرار آلودگی هوا در بحث اتخاذ تمهیدات مثل طرح ترافیک و زوج و فرد قرار گرفته است.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه مدیریت شهری وابسته به داده‌های هواشناسی شده است اظهار کرد: مردم نسبت به سازمان هواشناسی رویکرد مثبتی پیدا کرده‌اند و بیش از گذشته به اطلاعات این سازمان مراجعه می‌کنند که کنترل پورتال سازمان هواشناسی نشان دهنده حجم مراجعه کنندگان به این سایت است. روز گذشته 490 هزار نفر به سایت سازمان هواشناسی مراجعه کردند این در حالیست که روز گذشته هوا در شرایط طبیعی قرار داشت. امسال در یک روز بیش از 640 هزار نفر مراجعه کننده به سایت داشتیم که در نتیجه این حجم مراجعه، سایت نتوانست جواب بدهد. بنابراین حجم مراجعه کنندگان به پورتال هواشناسی نشان می‌دهد که اطلاعات هواشناسی بین مردم توانسته جایگاه خود را باز کند.

پرهیزکار با بیان اینکه در سایت آلاسکا که تمام سایت‌ها را کنترل می‌کند، سایت هواشناسی به ویژه در فصل زمستان جزو 10 سایت پر بازدید دولتی است افزود: در سایت هواشناسی در بین سازمان‌های مختلف وزارت راه همیشه با فاصله بالا پربازدیدترین سایت است، بنابراین سازمان هواشناسی توانسته خدمات لازم را به کاربران خود اعم از مردم و مسئولان ارائه دهد، خدماتی که برای آنها مفید بوده است که این شرایط در داده گیری بهتر و تغییر شیوه پردازش ریشه دارد.

وی با اشاره به اینکه قوی‌ترین ابررایانه‌ها در کل دنیا در اختیار سازمان هواشناسی است گفت: طی دو سه سال گذشته توانستیم یک سوپر کامپیوتر برای ارتقای توان پردازشی وارد کشور کنیم تصریح کرد: این سوپرکامپیوتر 14 ترافلاپس توان پردازشی دارد که اولین بار در اختیار سازمان هواشناسی قرار گرفته است اما در شرایط حاضر توان پردازشی ما در قیاس با کشورهای پیشرفته یک به 1000 است بنابراین برنامه ما آن است که تا پایان برنامه ششم توسعه این توان پردازشی را توسعه دهیم.

علیرضا آزموده اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور نیز در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: سازمان هواشناسی یک سازمان موفق و کاربردی است. آرزوی همه سازمان‌های اجرایی آن است که بتوانند خدمت رسان مردم باشند که سازمان هواشناسی توانسته به این موفقیت نائل آید.

وی با بیان اینکه سازمان هواشناسی یک سازمان دانش بنیان بر مبنای دانش فنی است، گفت: در نگاه اجرایی این سازمان وظیفه دارد که محصولات تولیدی خود را در اختیار مردم قرار دهد که در این زمینه سازمان هواشناسی موفق عمل کرده است. سازمان نقشه برداری کشور نیز با داده‌ها و محصولات علمی سر و کار دارد. وظیفه این سازمان به تصویر کشیدن وضعیت هندسه‌ای سرزمین است تا مردم بتوانند زندگی بر مبنای اصول علمی روی زمین داشته باشند و از شرایط مطلوب برخوردار شوند. دانش نقشه برداری چیزی جز هندسه، ریاضیات و فیزیک نیست که از پردازش اطلاعات محصولاتی تولید می‌شود که برای مردم مفید فایده است. بنابراین سازمان نقشه برداری نیز باید از رویکرد سازمان هواشناسی الگو بگیرد.

و با بیان اینکه نقطه اوج سازمان‌های اجرایی آن است که به زندگی روزمره مردم و در تصمیمات اجرایی کشور ورود کنند گفت: سازمان نقشه برداری کشور 170 ایستگاه دائمی GPS روی پوسته واقعی زمین مستقر کرده است که می‌توانیم در زمینه کنترل ملی از وضعیت پوسته زمین و از طریق دانش خودمان به سازمان هواشناسی کمک‌هایی ارائه دهیم.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه از طریق اندازه گیری تغییر ناشی از فشار روی پوسته زمین می‌توانیم از طریق پهنه بندی در مورد خطر وقوع زلزله پیش بینی و اطلاع رسانی کنیم افزود: همچنین سازمان نقشه برداری می‌تواند در مورد میزان بخار آب که در لیست همکاری‌های این دو سازمان نیز قرار گرفته کمک‌هایی داشته باشد.

اردلان افزود: سازمان نقشه برداری کشور هواپیماهایی در اختیار دارد که می‌تواند با مجهز کردن آنها به سنسورهای هواشناسی پارامترهای هواشناسی را با اطلاعات دقیق تولید کرده و به صورت آنلاین در اختیار سازمان هواشناسی قرار دهد که به منظور دستیابی به هواشناسی محلی مفید واقع می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، تفاهم نامه همکاری سازمان هواشناسی و سازمان نقشه برداری کشور در زمینه‌های پژوهشی، کاربردی و امور توسعه‌ای و مشاوره‌ای صبح امروز در محل سازمان هواشناسی با حضور داود پرهیزکار رئیس سازمان هواشناسی امضا شد.

هدف از انعقاد این تفاهم نامه ایجاد همکاری در زمینه‌های پژوهشی، کاربردی و امور توسعه‌ای و مشاوره‌ای با در نظر گرفتن منابع و امکانات مالی و نیروی انسانی متخصص طرفین تفاهم نامه است. همچنین طبق این تفاهم نامه سازمان‌های هواشناسی و نقشه برداری کشور در موضوعات تبادل داده و اطلاعات مربوط به دمای آب در لایه‌های گوناگون آب‌های ساحلی و فراساحلی شمالی و جنوبی، تولید اطلس‌های ملی، تبادل اطلاعات جریان سنجی و مدل‌های حاصل از آنها پایش تغییرات پوشش‌های گیاهی، مراتع و جنگل‌ها، عملیات هیدروگرافی و ... همکاری خواهند داشت. این تفاهم نامه به مدت پنج سال اعتبار دارد.

 

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 623675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RU ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  0 0
  وقتی منافع غیر مشروع بساز بفروش ها را در نظر می گیرید و منافع 15 میلیون شهروند را فدای منافع بساز بفروش می کنید همین میشه و مردم باید لطمه ببینند اون بساز بفروش هم برایش مهم نیست چون اصلا وجدانی نداره ه ناراحت باشه نگران زن ئ بچه اش اش هم نیست چون ان ها را جایی مثل کانادا فرستاده
 • بی نام A1 ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  0 0
  چرا هیچکس جلوی اقدامات خلاف قانون شهرداری را نمی گیره،چه بلایی باید سر مردم بیاد تا اقدامی شود؟ آقای روحانی و دولت باید سریعا" اقدام کنند
 • بی نام IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  0 0
  این مجوزهای به "اصطلاح قانونیِ" شهرداری، تهران رو به وضعیتی انداخته که فقط زلزله 10 ریشتری میتونه درستش کنه... خوش به حال بساز بندازها... بیاین منطقه 5 شهرداریش برکوچه 6 متری مجوز 10 طبقه می ده، کنار پارک مجوز 16 طبقه می ده و خلاصه بهشتیه برای بساز بندازها و جهنمی برای مردم....
 • بی نام A1 ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  0 0
  هوشمندانه الودگی هوا را گردن فقط یک عامل میاندازید تا مسولیت بنزینهای الوده و خودروهای داغون رو انکار کنید و دولت محبوبتون مبرا بمونه.قول میدم با این بازی سیاسی تا ۵ سال دیگه هوا هر سال بدتر میشه چون دولت رو مسوول هیچی نمیدانید
 • بی نام A1 ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  0 0
  بلند مرتبه سازی در شمیران و شمال شهره.هوای مرکز و جنوب تهران چرا الودس؟تهویه هوا از پای کوه نیست از مرکز و جنوب تهرانه که بازه
 • بی نام A1 ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  0 1
  شهرهای مدرن امریکا و شاید بعضی شهرهای اروپا پر از اسمانخراش است اونحا چرا هوا تهویه میشود.مشکل ۵ ملیون خودرو و بنزیناس.گول نزنید مارو.
 • بی نام A1 ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  1 0
  این آسمان است که بر افکار و عمل ما خشم گرفته .چرا باران وبرف نمی بارد
 • بی نام IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  1 0
  همش حرف حرف حرف همش كارشناسي و ادعاي فضل اما يكي نيست جلوي اين ساخت و سازهها رو بگيره بسه اين همه حرف منطقه 22 داره منفجر ميشه جايي كه بيشتر از همه جلوي ورود جريان هوا را مي بينده شهردار تهران كي سير ميشه آخه
 • بی نام IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
  1 0
  این برج ها که سرخود سبز نمیشن. چه کسی و چرا اجازه ساخت این برج ها رو داده؟