۴۰ درصد سرطان‌‌ها قابل پیشگیری است

کارشناس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه گفت: با داشتن سبک زندگی سالم بیش از 40 درصد از سرطان‌ ها قابل پیشگیری است و بسیاری از سرطان‌ها هم در صورت تشخیص بموقع، قابل درمان هستند.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از همدان ؛ دکتر شراره نیک‌سیر با اشاره به هفته ملی مبارزه با سرطان که از یکم تا هفتم بهمن ماه برگزار خواهد شد گفت: عنوان سرطان، قابل پیشگیری و درمان با خودمراقبتی و امید برای شعار پویش ملی مبارزه با سرطان انتخاب شده است.

وی، هدف از این نامگذاری را اصلاح باورهای نادرست در مورد سرطان دانست و خاطرنشان کرد: مهمترین عامل افزایش موارد ابتلا به سرطان بالا رفتن سن است.

نیک سیر، افزایش امید به زندگی و تغییر سبک زندگی و مواجهه بیشتر با عوامل خطر سرطان را مهم دانست و گفت: تشخیص زودهنگام بیماری یکی از راهکارهای مهم مقابله با سرطان است.


وی با اشاره به اهمیت افزایش آگاهی و تغییر باورهای مردم در خصوص این بیماری، تصریح کرد: باید این باور که سرطان قابل پیشگیری و درمان نیست در بین مردم اصلاح شود؛ چراکه با خودمراقبتی و تغییر سبک زندگی می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.


نیک سیر، یادآور شد: سالانه 2 هزار و 200 نفر از مردم استان به سرطان مبتلا می‌شوند؛ به طوری که میزان بروز سالانه سرطان در مردان 138 در صد هزار نفر و در زنان 100 در صد هزار نفر است.

کارشناس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه بر اساس آمار به ترتیب سرطان‌های پستان، پوست، معده، خون و روده بزرگ شایعترین سرطان‌ها در بین زنان استان است، گفت: سرطان‎های پوست، معده، مثانه، ریه و پروستات، شایع‎ترین انواع سرطان در مردان گزارش شده است.

وی، علائم هشداردهنده سرطان را شامل وجود توده غیر طبیعی در هر قسمت از بدن، کاهش وزن بدون دلیل مشخص، خونریزی یا ترشح غیر عادی از هر منفذی از بدن مانند خون در ادرار، مدفوع یا خونریزی رحمی در خانم‌ها، زخمی که بهبود پیدا نمی‌کند، خال جدید یا تغییر شکل خال قدیمی، خشونت صدا یا سرفه‌های طولانی و گیر کردن غذا در گلو عنوان کرد.

نیک‌سیر با بیان اینکه در صورت داشتن هر یک از علائم در نخستین فرصت باید به پزشک مراجعه شود، افزود: راهکارهای پیشگیری از سرطان، عدم مصرف سیگار و قلیان و در معرض دود آن قرار نگرفتن، حداقل 30 دقیقه روزانه تند راه رفتن، خوردن پنج وعده میوه و سبزی تازه، کاهش روزانه مصرف نمک، قند، شکر و روغن، مدیریت وزن، محافظت از پوست در برابر نور آفتاب با کرم ضد آفتاب و پوشش مناسب، دوری از مواد مخدر و عدم مصرف الکل است.

46

کد خبر 624575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =