با وجود اینکه برجام و رفع تحریم ها را رویدادی اقتصادی و سیاسی تصور می‌کنند، گروهی از تحلیل‌گران اجتماعی بر این عقیده هستند که نمی‌توان از آثار اجتماعی این رویداد چشم‌پوشی کرد.

«سال گذشته همزمان با تصویب برجام، برنامه جامعه اقدام مشترک، رگه‌هایی از امید در فضای اجتماعی کشور به‌وجود آمد. برای همین امید را می‌توان بزرگترین دستاورد آن در جامعه دانست.» این را سید حسن موسوی چلک می‌گوید.

این تحلیلگر اجتماعی که امروز در سمت مشاور کل سازمان بهزیستی مشغول به کار است، می‌افزاید:« من فکر می‌کنم اگر همین یک اثر را در بخش اجتماعی مد نظر قرار دهیم برای بررسی آثار اجتماعی توافق‌های بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران کافی باشد.» او ادامه می‌دهد:«در فاصله کوتاه‌مدتی که این رخ داد موتور محرکی در حوزه اجتماعی روشن شد. موتوری که براساس آن رفع تحریم ها را به عنوان یک فرصت بزرگ مقابل ما قرار داد. این رویداد در راستای توسعه ظرفیت‌های حمایت‌های اجتماعی کمک بیشتری به ارتقا سلامت روانی - اجتماعی در کشور کرد.» موسوی چلک با بیان اینکه «همه ما با امید زنده‌ایم» می‌گوید:« بدون شک گسترش ارتباطات باز شدن فضای تعاملات علمی و گسترده شدن ارتباطات بین ملل مختلف می‌تواند آورده‌های خوبی را به همراه داشته‌باشد.»

رئیس انجمن مددکاری ایران با اشاره به تاثیر این رویداد در سیاست‌گذاری‌های رفاهی کشور بیان می‌کند:« مصادیق زیادی برای تاثیرگذاری رفع تحریم‌ها در حوزه سیاستگذاری‌های اجتماعی وجود دارد. برای مثال دولت در سال اخیر پیش‌نویس لایحه‌ای برای معلولین یا آیین‌نامه‌ای برای آنها مصوب کرد. همچنین لایحه تامین‌اجتماعی چند لایه یا مساعدت اجتماعی سه هفته قبل در کمیسیون اجتماعی تصویب شد. یا در مواردی دیگر می‌توانم به پیشنهادی افزایش مستمری اعضای بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در لایحه مساعدت و در برنامه ششم توسعه اشاره کنم.» به عقیده او از سوی دیگر نیز «جهتی که به هدفمندی یارانه‌ها داده می‌شود در حوزه اجتماعی با خود یک آورده اجتماعی دارد.» با این حال موسوی چلک اضافه می‌کند:« ما نباید توقع داشته‌باشیم که در کوتاه‌مدت آورده‌های اجتماعی برجام را به شکل ملموس ببینیم.

اگرچه ممکن است گفته شود که حوزه اجتماعی چیزی نیست که تحت تاثیر معادلات بین‌المللی مانند برجام و قرار بگیرد اما به عقیده من اولین دستاورد اجتماعی آن همان امید است.» رپیس انجمن مددکاری ایران درباره تاثیرات امید ایجاد شده بر اثر توافق بر سر برنامه‌های هسته‌ای ایران توضیح می‌دهد:« امید بیشترین تاثیر را برای یک زندگی با کیفیت و با برنامه می‌تواند به همراه داشته‌باشد. برای همین برجام را به این علت که برای سازمان‌های اجتماعی آورده‌هایی از نظر مالی و معنوی داشت می‌توان یک فرصت بزرگ تلقی کرد.»

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 624778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =