رئیس کل بانک مرکزی از بخشودگی جرایم وام های کمتر از صد میلیون تومان تا هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، ولی اله سیف امروز در ششمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری،با اعلام نرخ تورم دیماه به میزان ۹.۶ درصد گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه دیماه، به ۹.۶ درصد رسیده و پیش بینی می شود که در طول سال ۹۵ بعد از ۲۵ سال تورم تک رقمی داشته باشیم که این دستاورد مهمی است.

او با اشاره به اینکه نرخ تورم متوسط سالانه منتهی به دیماه امسال هم ۸.۶ درصد است، به نرخ رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت: در مورد رشد اقتصادی هم باید گفت برخی اوقات به نظر می رسد که نسبت به دستاوردهای برجام اجحاف می شود، اگرچه ما انتقاداتی داریم ولی کسی نمی تواند منکر دستاوردهای اقتصادی برجام شود، همانطور که حجم صادرات نفت، دسترسی ها و گشایش های نظام بانکی نیز افزایش یافته، به هرحال وضع موجود به هیچ عنوان قابل مقایسه با قبل از برجام نیست.

سیف نادیده گرفتن دستاوردهای برجام را بی انصافی توصیف کرد و ادامه داد: دستاوردهایی که در آرامش و ثبات بازار ارز در کشور به وجود آمده نسبت به گذشته شرایط مطلوبی است و کاهش دامنه نوسانات نرخ ارز و کنترل و منطقی کردن نرخ آن، نشانگر آن است که بانک مرکزی اجازه داده که نرخ ارز نوسان اقتصادی داشته باشد.

او در عین حال برگشت مجدد فعالان مرتبط با تجارت خارجی کشوررا  به سمت نظام بانکی نوعی خوش اقبالی دانست و یادآورشد:این  نشانه روند مثبت است، ضمن اینکه منابع ارزی کشور وضعیت خوبی دارد و ارتباطات بانکی کشور نیز شرایط مطلوب تری نسبت به گذشته دارد و این فضایی را ایجاد می کند که وضعیت با ثبات ارزی استمرار داشته باشد و مسائل امروز نیز زودگذر است.

سیف با بیان اینکه علیرغم چالش هایی که در نظام بانکی، به چشم می خورد،نظام بانکی مسئولیت خود در اقتصاد انجام می دهد،عنوان کرد: البته به دلیل شرایط خاص آن، توقف خدمات امکان پذیر نیست؛ چراکه اقتصاد ما بانک محور است و باید تامین مالی اقتصاد انجام شود، به خصوص اینکه باید از رکود خارج شده و می خواهیم تحرک داشته باشیم.

ثبت رشد اقتصادی ۷.۴  درصد

رییس کل بانک مرکزی در ادامه سخنانش دستاوردهای نیمه اول سال جاری را ارزشمند اعلام کرد و گفت: رشد اقتصادی نیمه اول را به ۷.۴ درصد رقم زده ،با این حال در حال تلاش هستیم که با وجود تنگنای مالی هستیم،منابع تسهیلاتی موجود را به سمت اثربخشی بیشتر پیش برده و تلقی استفاده بهینه از منابع موجود را به کار ببریم.از همین رو،هدایت منابع محدود نظام بانکی به سمت بنگاههای کوچک و متوسط از دیگر برنامه هایی بود که تحرک اقتصادی و اشتغال را ایجاد کرد.

او شفافیت را به معنای افشای درست، کامل، به‌موقع و مرتبط تمام اطلاعات موردنیاز عملکردی و نظارتی اعلام کرد و خاطرنشان کرد: تجربیات جهانی نشان می‌دهد، در غیاب اطلاعات شفاف، علاوه بر ناکارایی سیستم نظارت، در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کلان پولی نیز اخلال جدی ایجاد می شود، زیرا امکان تخمین بسیاری از متغیرهای اقتصادی، با دقت موردنیاز میسر نیست و این نقیصه، سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده را بی‌اثر یا کم‌اثر می‌کند.

انتقاد از سودهای موهوم بانکها

بنا به گفته  سیف  شفافیت مهم‌ترین ویژگی اطلاعات در بانک‌هاست و موجب شکل‌گیری نظام خودکنترلی می شود،بنابراین مدیریت بانک باید با سیاست‌گذاری اصولی، برنامه‌ریزی دقیق، اداره صحیح عملیات و نظارت بر اجرای آن به وظیفه خود عمل کند.

رییس کل بان مرکزی با بیان اینکه متأسفانه در این زمینه به‌رغم تلاش‌هایی که در برخی بانک‌ها انجام‌شده، وضعیت قابل قبولی برقرار نیست،عنوان کرد: امروز شواهد و قرائن نشان می‌دهد، شناسایی انواع مختلفی از سودهای موهوم در نظام بانکی روبه تزاید است،به طوری که شناسایی سود روی مطالبات مشکوک الوصول و مسئله‌دار، معاملات صوری و ساختگی دارایی‌ها و نیز عدم ذخیره گیری کافی برای مطالبات مشکوک الوصول ازجمله مهم‌ترین پدیده‌های روبه تزایدی است که ریشه در به‌ کارگیری نادرست روش تعهدی شناسایی درآمد دارد و اقلام انباشته مرتبط با آنها، امروز نفس بانک‌ها را به شماره انداخته است.

سیف معتقد است،این گونه اقدامات غیرحرفه‌ای هرچه سریع‌تر باید متوقف شود و ارکان نظارتی باید با آن برخورد حرفه‌ای داشته باشند و البته مدیریت بانک در قبال این اقدامات باید پاسخگو باشد. او در این باره توضیح داد: پرداخت سود به سپرده‌ها با نرخ‌های نامتعارف،رفتار غیرمسئولانه دیگری است که سلامت و ثبات بانک و نظام بانکی را به مخاطره افکنده است.

او تاکید کرد: اگر مدیریت بانک در این زمینه درست عمل کند مقام ناظر پولی به‌طور اصولی، علاقه‌ای به دخالت در نرخ‌های سود ندارد. نرخ متعارف سود یعنی نرخی که بازده اکتسابی بانک از عملیات بانکداری بتواند آن را پوشش دهد که البته برآورد این نرخ هم برای بانک‌ها کار دشواری نیست.

از صرافی ها تا وام یکصد میلیون تومانی

ولی الله سیف همچنین در حاشیه همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید به خبرنگاران گفت: به زودی بخشی از کار صرافی های کشور می تواند در نظام بانکی انجام شود، به این معنا که بخشی از کار صرافی ها به بانکها منتقل خواهد شد، این در حالی است که اکنون وضعیت درآمدهای ارزی مناسب است.

وی افزود: بخشودگی جرایم دیرکرد وام های زیر صد میلیون تومان هفته گذشته به تصویب رسیده و هنوز به نظام بانکی برای اجرا ابلاغ نشده است. البته هم اکنون در حال تنظیم آیین نامه های آن هستیم که تا هفته آینده برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی همچنین در خصوص نگرانی های سپرده گذاران تعاونی کاسپین نیز گفت:هنوز حسابهای تعاونی ها به طور کامل به کاسپین منتقل نشده است لذا نمی تواند ایفای تعهد کند. البته مدلی که بانک مرکزی پیشنهاد کرده بود، این بود که تعاونی ها، دارایی ها و بدهی های خود را به هیات مدیره موسسه تازه شکل گرفته کاسپین معرفی کنند تا او بتواند به تعهدات خود بپردازد.

به گفته رئیس شورای پول و اعتبار، اینکه گفته می شود پرداخت وجوه به سپرده گذاران دیگر تعاونی های ادغام شده قبلا انجام می شده اما اکنون آن هم متوقف شده است، مربوط به یکی از واحدهایی است که ادغام شده و بقیه هم باید بیایند. اینکه مردم پیگیری می کنند، حقشان است اما باید صبر کنند و اجازه دهند که کاسپین همه منابع را تحویل گرفته و سپس به ایفای تعهدات بپردازد.

رئیس کل بانک مرکزی به سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین توصیه کرد صبور باشند و گفت: از هفته آینده بخشودگی جرایم وام های زیر ۱۰۰ میلیون تومان در نظام بانکی اجرا می شود.

 

3535

 

کد خبر 628282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • بی نام A1 ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
  0
  نقطه به نقطه که دوران احمدی نژاد هم 8 بود
  • بی نام IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
   2
   اما این کجا و آن کجا
 • رضا A1 ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
  0
  خوش بحال اونایی که وام گرفتن سود وامشونو بودجه عمومی مردم قراره بده.
 • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  0
  من خداراشاکرم