روزنامه جمهوری اسلامی مجددا به انتقاد از توافقنامه تهران پرداخت و نوشت :

پیش از این به ایران پیشنهاد شده بود که می‌تواند اورانیوم 5/3 درصد خود را به روسیه و سپس به فرانسه منتقل کند تا سپس در فرایندی حدودا یکساله سوخت دریافت کند اما پس از آن براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب خواستار مبادله همزمان اورانیوم غنی شده در برابر سوخت شدیم که آن نیز مورد موافقت گروه وین قرار گرفت اما چه شد که اکنون به تغییر زمانی یکساله تن داده‌ایم؟

حال معلوم نیست چرا مبادله سوخت دوباره به حالت اول (یعنی با زمان‌بری حدود یکساله و البته خارج از ایران) برگشته است. یعنی نه مبادله سوخت همزمان و یا پایاپای است و نه مبادله در خاک جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.

این روزنامه افزود : پیش از این در کنار دو نکته مهم تبادل همزمان و تبادل در خاک ایران موضوع تبادل چند مرحله‌ای را نیز اعلام کرده و خواستار در نظر گرفتن آن توسط طرف‌های غربی شده بودیم. یعنی کل 1200 کیلو اورانیوم 5/3 درصد به یکباره مبادله نشود بلکه روند مبادله اورانیوم با سوخت به صورت چند مرحله‌ای و تدریجی انجام شود تا همیشه ابتکار عمل در اختیار ایران باشد. این موضوع نیز در بیانیه تهران در نظر گرفته نشده است.

کد خبر 62969

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ياسينا IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 0
  واقعا معلوم نيست ؟!!!!
 • پس کی به فکر ماست IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 0
  چون رئیسش کارشناس ارشد است!اگر زمان اصلاحات این قرارداد امضا میشد همه آنرا ننگین و عقب نشینی میخواندند اما حالا از کسی صدا درنمی آید!تازگی ها خیلی کم نظر ثبت میکنین ها!
 • بدون نام IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 0
  اين بيانيه يك تسليم تمام عياردربرابر غرب بود واينهمه افتخاروتشويق ندارد . هزاران ميليارددلارازپول مردم ايران را خرج انرژي هسته اي ميكنند وآخرش آنرادودستي تقديم غرب مينمايند واز افتخار و پيروزي حرف ميزنند واقعا باعث شرم است .
 • مجيد IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 0
  به نظر من دولت فقط دنبال وقت خريد است. اين بيانيه را دولت ايران اجرا نخواهد كرد و ما برزيل و تركيه را از دست خواهيم داد.مطمئن باشيد.
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 0
  در تصمیمات و نیز تبلیغات دولت افراط و تفریط و ضدو نقیض فراوان است.
 • بدون نام IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 0
  واقعا افرادی مانند شما و مهاجری آنچه که نمی پسندید را هیچگاه نمی بینید یکی بگوید این بیانیه چه چیزش بد است اولا تا طرف مقابل تعهد ندهد اجرایی نمی شود ثانیا تا زمانی که سوخت به ما تحویل نشود این اورانیوم ما در ترکیه می ماند ثالثا در مدت یک سال باید سوخت به ما تحویل شود رابعا در این مدت ما به غنی سازی 3.5 درصدی و 20 درصدی خودمان ادامه می دهیم حالا بگویید کجایش بداست و کجایش خیانت؟؟؟
 • محمد IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 0
  انرژی هسته ای حق مسلم ماست