وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، درباره محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در بیانیه وزارت خارجه کشورمان آمده است:

باسمه تعالی

تصمیم دولت ایالات متحده در ایجاد محدودیت برای سفر مسلمانان به آمریکا- هر چند به صورت موقت سه ماهه - توهینی آشکار به جهان اسلام و به ویژه به ملت بزرگ ایران است؛ و علیرغم ادعای مقابله با تروریسم و حفظ امنیت مردم آمریکا، به عنوان هدیه ای بزرگ به افراطیون و حامیان آنها در تاریخ ثبت خواهد شد.

در شرایطی که جامعه جهانی نیازمند گفتگو و تشریک مساعی برای برخورد ریشه ای، فراگیر و همه جانبه با خشونت و افراطی گری است و در زمانی که مجمع عمومی ملل متحد پیشنهاد رییس جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت جهانی علیه خشونت و ترور ( WAVE ) را با اجماع به تصویب رسانده است، اقدام نسنجیده دولت آمریکا، با اعمال تبعیض جمعی علیه شهروندان کشورهای اسلامی، شکاف ها و گسل هایی که افراطیون تروریست برای سربازگیری و فریفتن جوانان به حاشیه رانده شده از آن استفاده می کنند را عمیق تر می کند و زمینه های سوءاستفاده برای ترویج خشونت و افراط را تقویت می نماید. به علاوه در این تصمیم، گزارش های نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و اظهارات قبلی مسئولین کنونی آمریکا که بر نقش دولت آمریکا و متحدین منطقه ای آن در ایجاد و گسترش گروه های افراطی همچون داعش تأکید می کردند، به فراموشی سپرده شده است.

تصمیم دولت ایالات متحده با هدف قرار دادن مردم ایران و توهین آشکار به تمامی آحاد این ملت بزرگ، بی اساس بودن ادعاهای دیرینه ایالات متحده مبنی بر دوستی با مردم علیرغم اختلاف با دولت ایران را به نمایش گذاشته و نشان از کینه گروهی در حاکمیت آمریکا و محافل تأثیرگذار داخلی و خارجی آن نسبت به همه ایرانیان در سراسر جهان دارد؛ ایرانیانی که با تکیه بر تمدنی کهن و آیینی سرشار از آموزه های انسانی، همواره منادی تعامل سازنده و مقاومت در برابر سلطه گری، سلطه پذیری و افراط و خشونت بوده‏اند؛ ملت مقاومی که در برابر تروریست های افراطی ایستاده و خود از نخستین قربانیان تروریسم سازمان یافته بوده است؛ مردم بزرگی که نه تنها در هیچ یک از عملیات گروه های افراطی تروریستی حضور نداشته‏ اند، بلکه در همه جوامعی که در آن به عنوان دانشمند، دانشجو، بازرگان، مهاجر و جهانگرد سفر نموده و رحل اقامت افکنده ‏اند، به عنوان یکی از قانون‏مدارترین، فرهیخته ترین و موفق ترین گروه های قومی و ملی شناخته شده و با رفتار و منش شرافت‌مندانه و صلح‌جويانه خود نمایندگان افتخارآفرینی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی، در ميان ساير ملت‌ها بوده‏اند.

دولت جمهوری اسلامی ایران برای پاسداری از حرمت و شأن تمامی آحاد ملت بزرگ ایران در داخل و خارج از کشور، با رصد دقیق آثار کوتاه و میان مدت تصمیم دولت ایالات متحده بر اتباع ایران، اقدامات متناسب حقوقی، کنسولی و سیاسی معمول خواهد داشت و ضمن احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آنها و سیاست های خصمانه دولت ایالات متحده، برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت های توهین آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می نماید.

به منظور نظارت بر اجرای این تصمیم و اتخاذ تدبیرهای مناسب و منطبق با منافع ملی در شرایط ویژه، سازوکاری با حضور دستگاه های ذیربط در وزارت امور خارجه ایجاد شده است.

همزمان به کلیه نمایندگی های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دستور داده شده است که تسهیلات کنسولی جهت کلیه اتباع ایرانی که به دلیل این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا از بازگشت به محل زندگی، کار و تحصیل خود محروم می شوند را با اولویت فراهم نمایند.

تصمیم اخیر ایالات متحده شامل توقعاتی غیرقانونی، خلاف منطق و مغایر با حقوق بین‏ الملل است که به ویژه با توجه به فقدان روابط میان دو کشور نمی تواند هیچگونه تأثیری بر نحوه رفتار دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. لذا هرگونه سوءاستفاده ایالات متحده از این وضعیت جهت تطویل اقدامات تبعیض آمیز و ایجاد مزاحمت علیه اتباع جمهوری اسلامی ایران فاقد هرگونه وجه عرفی و قانونی است.

جمهوری اسلامی ایران همچنین هرگونه تعلل و نقض تعهدات بین المللی ایالات متحده وفق قراردادهای دوجانبه و ترتیبات چندجانبه را به دقت بررسی و پیگیری نموده و حق واکنش لازم را برای خود محفوظ می دارد.

52311

 

کد خبر 629831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • بی نام IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
  39 25
  به نظر من هیچ سیاست مدار و دیپلماتی تو این 3 ماه نباید به امریکا برود به احترام مردم ایران
 • بی نام FI ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
  77 20
  اولاً که شش کشور بهم ریخته را ممنوع الورود کرده باضافه ایران. نه کشورهای اسلامی را. ثانیاً این نتیجه حرفها و اقدامات مسئولین ایران است نه مردم ایران. ثالثاً به فکر اتفاقات آینده نزدیک در داخل خود کشور باشید که دیگر کسی نمیتواند به کشورهای بهتر فرار کند.
  • بی نام IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
   4 0
   اینها بیشتر قصد تخریب ایران رو داشتند که توی این لیست قرارش دادن. اگه به تنهایی اعلام می کردن ایران دشمن آمریکاست بهتر بود. حداقل به هدف ذهنی 37 سالمون که همانا دشمنی با آمریکاست می رسیدیم
  • بی نام IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
   14 2
   میشه بفرمایید عربستان و ترکیه که منبع تروریسم هستن چرا ممنوع نشدن؟
  • سید حیدر A1 ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
   2 0
   بابا شما دیگه کی هستین انصافا، دیگه چیکار بکن که شما بفهمین با ایران اسلامی مشکل دارن واقعا نمیدونم چی بگم به شما خدا هممون شفا بده
 • سهند A1 ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
  2 1
  ...ادامه چرا ما نبایستی مقابله به مثل کنیم: هر کدام از توریست های آن کشور ارز قابل توجهی به کشور ما می آورند. از طرف دیگر هر کدام از این توریستها با دیدن فرهنگ مردم کشور ما مناظر زیبای کشور ما به واهی بودن ایران هراسی رایج در رسانه های ایالات متحده پی برده و خود به عنوان سفیری جدید از فرهنگ کشور ما اقدام می کنند.
 • بی نام IR ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
  1 4
  این به مسلمانها مربوط نمیشه و فقط در مورد کشورهای بهم ریخته و از هم پاشیدس. هیچکدام از کشورهای بزرگ اسلامی توی این لیست وجود نداره مثل : عربستان، مصر ، اندونزی ، پاکستان و ترکیه حتی کشورهای کوچکتری مثل : مالزی ، قطر ، امارات ، کویت ، افغانستان ، عمان ، بحرین ، زیمباوه.
 • بی نام A1 ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
  3 1
  جواب سلام علیک است.
 • بی نام A1 ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
  4 0
  جواب سلام علیک است،دولتها با مردم کاری ندارند
 • هاشم IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
  4 24
  مرگ بر دولت و مردم آمریکا
  • بی نام A1 ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
   12 2
   مرذم امریکا چه گناهی کردند که شعار میدی دلواپس عزیز
  • بی نام A1 ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
   12 2
   به خاطر دادن همین شعاره که ورود ایرانی ها را منع کردند
  • بی نام IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
   0 0
   این نتیجه همین مطلق و زشت شعار دادن هاست ، اگر هم با دولت آمریکا موافق نیستیم دلیلی نداره مردمشون رو لعنت کنیم .