توسعه همکاری‌های ایران و عمان در حوزه انرژی/وزیر نفت عمان:برای قرارداد آمده‌ایم

صبح امروز محمد حمد الرومحی وزیر نفت و گاز عمان و هیات همراه با بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان دیدار کرد.

به گزارش خبرآنلاین،وزیر نفت عمان که به همراه سفیر عمان در تهران و مدیر کل اکتشاف و تولید نفت و گاز،مدیرعامل مهندسی نفت و گاز و  مسئول امور اقتصادی و فرهنگی سفارت عمان به دیدار بیژن زنگنه آمده بود،در آغاز این نشست از حضور در تهران و دیدار با وزیر نفت ایران ابراز خرسندی کرد. 

علاوه بر وزیر نفت، امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی،اصغر هندی مشاور حقوقی،آزیتا منوری سرپرست امور سرمایه گذاری شرکت ملی صادرات گاز، مدیر امور حقوقی و قراردادهای شرکت ملی صادرات گاز نیز در این نشست وزیر نفت را همراهی می‌کردند. توسعه و گسترش همکاری در حوزه انرژی محور اصلی این نشست بود.

بیژن زنگنه در آغاز مراسم ضمن خیرمقدم به مهمانان عمانی با ابراز تمایل ایران برای توسعه و گسترش همکاری در حوزه انرژی با عمان،اظهارداشت: من مطمئن هستم در مذاکرات امروز میان هیات ایران و عمان به نتایج خوبی دست خواهیم یافت.

 زنگنه تصریح کرد: باعث افتخار است که در ایران به عنوان خانه دوم عمانی ها میزبان شما هستیم.

محمد بن حمد الرومحی وزیر نفت و گاز عمان نیز در این نشست  ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران عنوان کرد: ما ایران را فراتر از یک شریک تجاری و به عنوان کشور دوست و برادر می دانیم و امیدواریم در زمینه توسعه همکاری ها به نتایج خوبی برسیم.

الرومحی افزود: روند مذاکرات کارشناسان ایرانی و عمانی در چند ماه گذشته بر سر پروژه صادرات گاز ایران به عمان مطلوب بوده است؛ ما امروز برای ادامه بررسی و گفت و گو درباره مباحث مطرح شده در این مذاکرات هستیم.
 
وی با تاکید بر این نکته که ما ایران را خانه دوم خود می دانیم اظهار کرد: از اینکه امروز در تهران هستم،خوشحالم.کارشناسان می گویند، عمان به لحاظ موقعیت جغرافیایی برای صادرات کالاهای ایرانی به کشور‌های آفریقایی بسیار مناسب است،زیرا عمان در نقطه‌ای قرار گرفته که با آسیای دور در ارتباط دارد و می‌تواند از طریق ایران به بازار آسیای میانه و افغانستان متصل شود.

همچنین از طریق آب‌های جنوب عمان به راحتی می‌توان به شرق آفریقا دسترسی داشت و از این جهت توسعه روابط اقتصادی با عمان برای ایران دارای اهمیت است. این اهمیت دو جانبه باعث می‌شود که دو کشور در آینده روابط اقتصادی نزدیکتری با یکدیگر داشته باشند.

از سویی توسعه روابط تجاری ایران و عمان در آینده به عملیاتی شدن کریدورشمال و جنوب یا همان قرارداد عشق آباد بستگی دارد؛ قراردادی که باعث خواهد شد حجم مبادلات تجاری دو کشور افزاش یابد.

 

3535

کد خبر 633479

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =