ایسنا نوشت: دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه ازآینده نظام مردم‌سالاری دینی در غیبت احزاب قدرتمند بیمناک هستم، گفت: نظام مردم‌سالاری دینی بدون احزاب قدرتمند یا باید از مردم‌سالاری‌اش و یا از بخش دینی‌اش خراطی شود.

 محمدرضا باهنر در نشست علمی «دستاوردهای انقلاب اسلامی، تحولات دولت جدید آمریکا و انتخابات ۹۶» که صبح امروز (چهارشنبه) در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد، گفت:‌بعد از ۲۸ سال سابقه تجربه حضور در مجلس معتقدم مملکت با یک مجلس نمی‌تواند اداره شود و این مجلس اصولاً منافع ملی را نمی‌تواند تأمین کند چرا که تمرکز ندارد. بنابراین در حوزه تجدید نظر به قانون اساسی می‌توانیم زمان دوره‌های مجلس را بیشتر کنیم و یا دو مجلس داشته باشیم. اما نکته مهم این است که در اصلاح قانون اساسی نمی‌توانیم به طور کل مجلس را حذف کنیم.

باهنر افزود: در همین راستا اگر به قانون کشور فرانسه مراجعه کنیم که یکی از نمونه‌های دموکراسی به حساب می‌آید شاهدیم که در این قانون حکومت حاکم بر فرانسه لائیک است و بر اساس اصول آن با هیچ روش دموکراتیک نوع حکومت فرانسه قابل تغییر نیست و راهی ندارد جز انقلاب. پس هر نظامی پایه‌هایی دارد که آن پایه‌ها حتی با رأی مردم قابل تغییر نیستند یعنی با رأی مردم مجلس و دولت عوض می‌شود اما حکومت عوض نمی‌شود.

این فعال سیاسی از دیگر ضرورت‌های وجود حزب در کشور را جلوگیری از آزمون و خطا دانست و گفت: وقتی حزب نباشد برنامه‌ها بداهه‌ای است و ثباتی ندارد در حالی که بعد از ۳۸ سال دیگر نباید آزمون و خطا کنیم و اینطور نباشد هر دولت حرفی بزند که در این راستا نیز قانون اساسی از وظایف رهبری را تعیین سیاست‌های کلی نظام با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام دانسته است تا همه دولت‌ها تابع آن باشند.

وی در ادامه به قانون انتخابات و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری در کشوراشاره کرد و گفت: در قانون حداکثر هشت سال برای دوره ریاست جمهوری یک فرد مشخص شده است که فرصت خوبی است تا دولت‌ها برنامه‌هایی که در دوره اول فعالیت خود داده‌اند را اجرا کنند. اما متأسفانه گاهی شاهدیم برخی دولت‌ها در سال هفتم فعالیت خود تازه اقدام به شروع کارهایی می‌کنند که نیازمند زمان است.

باهنر با اشاره به اینکه در روسیه پوتین دنبال شخصیتی مثل مدودف بود تا پس از یک دوره بتواند دوباره به قدرت برگردد و کارهای خود را ادامه دهد گفت درکشور ما هم شاهد این گونه فعالیت‌ها هستیم و به طور مثال بعد از دو دوره آقای هاشمی آقای خاتمی روی کار آمد و آقای احمدی نژاد نیز پس طی دوره‌اش دنبال یک مدودف می‌گشت. پس شاید خوب باشد قانون اساسی را اینطور اصلاح کنیم که مدت ریاست جمهوری هر فرد حداکثر و فقط هشت سال باشد؛ چرا که شاید عملکرد برخی افراد به گونه‌ای باشد که اتمام کار آنها بعد از یک دوره برای کشور مفید باشد.

وی در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در مورد نظر و برنامه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوی ۹۶، گفت: ابتدا موضوع کاندیداتوری خودم برای انتخابات پیش رو را تکذیب می‌کنم و ضمن اینکه معتقدم آقای روحانی خدمات خوبی را برای کشور انجام دادند اعتقاد بر این دارم که مشکلات جدی در کشور وجود دارد و هنوز روزنه امید در افکار عمومی ایجاد نشده است.

باهنر با اشاره به اینکه تا دوره ششم ریاست جمهوری یعنی زمان بنی‌صدر، شهید رجایی، حضرت آقا و آیت‌الله هاشمی انتخابات در کشور متعین بود، گفت: در سال ۷۶ انتخابات ریاست جمهوری جدی شد و گاهی رأی مردم تعجب مسئولین نظام را برانگیخت. به طور مثال در اولین دوره آقای احمدی نژاد شاهد بودیم که آرای منفی آقای هاشمی باعث رأی آوردن آقای احمدی نژاد شد. بنابراین در هر دوره‌ای اتفاق جدیدی رخ داده است و ممکن است در این دوره نیز شاهد باشیم که یک رئیس جمهور بعد از یک دوره فعالیتش پایان یابد و به دور بعد راه پیدا نکند.

باهنر همچنین در پاسخ به اظهار نظری مبنی بر اینکه متأسفانه در انتخابات شوراها شاهد روی کار آمدن افرادی هستیم که فاقد تجربه و دانش در این حوزه هستند، گفت: موضوع نظارت استصوابی به همین لحاظ مطرح می‌شود تا هر کس که می‌خواهد عضو شورا، نماینده مردم و یا رئیس جمهور شود صلاحیتش احراز گردد. اما متأسفانه شاهدیم برخی شورا را مواضعی برای خود تلقی می‌کنند و به طور مثال در شهر تبریز این عملکردها باعث منحل شدن شورای شهر شد.

29213

 

کد خبر 634058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =