ایسنا نوشت: عضو کمیته مداخله در بحران انجمن روانشناسی گفت: یکی از ابعاد مهم امدادرسانی که اخیرا مورد توجه متخصصان قرار گرفته است، حمایت روانی اجتماعی از متاثرین و بازماندگان سوانح است؛ این مطلب درمورد بازماندگان و خانواده کشته شدگان حادثه پلاسکو نیز صادق است.

مینا نظری کمال. کارشناس ارشد روانشناسی و عضو کمیته مداخله در بحران انجمن روانشناسی ایران در نشست علمی «درس آموخته‌های حمایت روانی اجتماعی در حادثه پلاسکو» که در حسینه ارشاد برگزار شد افزود: اما در این راه مشکلات متعددی وجود داشت؛ مواردی مانند مشخص نبودن متولی اصلی حمایت روانی اجتماعی و یا عدم هماهنگی ارگانها، سازمانها و تشکلهای مردمی با یکدیگر و نیز با سازمان متولی برای ارائه حمایتهای روانی از جمله مشکلات است.

وی افزود: لازم است تا ساختار ثابتی جهت حمایت روانی ایجاد شده و آیین نامه‌ها و دستورالعمل واحدی برای این منظور تهیه و تدوین شود. علاوه بر نقش حمایتی برای بازماندگان، روانشناسان می توانند برای نیروهای عملیاتی و فرماندهان ارشد سانحه، نقش مشورتی داشته و یا به ارائه خدمات به نیروهای امدادی پس از بازگشت از سانحه بپردازند. مواردی از این دست و نیز تلاش برای تربیت روانشناسان بحران، می‌تواند به خدمات رسانی روانشناختی بهتر در بحرانهای احتمالی آتی کمک کند.

دکتر نصرالهی، مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال نیز با موضوع ارزیابی نقش رسانه در حادثه پلاسکو بر لزوم نگاه فراجناحی و ترجیح منافع ملی و ملاحظات انسانی در پوشش خبری مخاطرات و بحران ها تاکید کرد و گفت: مخاطرات و بحران ها باید تبدیل به دغدغه عمومی شود.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، گنجاندن دروس مدیریت بحران، پیشگیری و امداد و نجات متناسب با رشته های تحصیلی مختلف در سطوح گوناگون آموزشی از ملزومات ارتقای تاب آوری در برابر مخاطرات است.

نصراللهی علاوه بر موارد فوق بر لزوم استفاده از شخصیت های حقیقی حائز شرایط در ترکیب ستاد بحران، انتصاب مدیران با توانایی مدیریت بحران، ایجاد ستاد دائمی پیشگیری و بحران در وزراتخانه ها و سازمان ها و نیز تدوین آیین نامه جامع رسانه و مخاطرات، بهره گیری از ظرفیت همه رسانه ها و تهیه پیوست رسانه ای مدیریت بحران در بخش های مختلف را از جمله دیگر پیشنهادات کلان در راستای مواجهه و مدیریت بحران‌ها در کشور عنوان کرد.

وی همچنین تهیه فهرست مخاطرات، استفاده از توصیف، تبیین، پیش بینی و مداخله فعال، استفاده از همه مناسبت ها و فرصت ها برای مرور بحران‌های گذشته داخلی و خارجی، شناخت ضعف ها و قوت ها، نگاه فراجناحی به مخاطرات و بحران ها، ترجیح منافع ملی و ملاحظات انسانی، آموزش کاربردی به خبرنگاران و عکاسان و مدیران رسانه، همچنین پیگیری و مطالبه گری از همه بخش ها و مسوولان بعد از مهار بحران، ارائه امکان اعلام نظر به همه طرف های درگیر بعد از مهار بحران، استفاده از کارشناسان بی‌طرف، تقویت نگاه پیشگیری، آموزش و توانمندسازی مردم را به عنوان پیشنهاداتی عملیاتی برای رسانه ها در پوشش اخبار مخاطرات و بحران ها عنوان کرد.

۴۷۲۳۵

کد خبر 634609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =