زردنویس معروف، دیلی میل انگلیس توسط ویکی پدیا منبعی غیرقابل‌اعتماد برای ارجاع مطالب اعلام شد.

به گزارش خبرآنلاین، این بدان معنی است که ویراستاران و کاربران نسخه انگلیسی نباید زین پس به دیلی میل به‌عنوان رفرنس اشاره کنند و هنگام ادیت مطلب دیلی میل در فهرست منابع غیرقابل‌اعتماد و نامعتبر قرار می‌گیرد.

این پیشنهاد ابتدا در ماه ژانویه توسط کاربر معروف Hillbillyholiday مطرح شد و مورد بحث‌وجدل فراوان شد و حالا اغلب ادیتورهای معروف ویکی پدیا آن را به‌عنوان یک قانون پذیرفته‌اند.

اما مدافعان دیلی میل نیز می‌گویند بعضی وقتها به لحاظ چینش تاریخی مطالب می‌توان از این منبع انگلیسی استفاده کرد. برخی دیگر نیز غیرقابل‌اعتماد بودن سایر رسانه‌ها را در مقایسه با دیلی میل مطرح کردند و تأکید کردند که مخالفان دیلی میل به دلیل اینکه این رسانه را دوست ندارند، علیه آن موضع‌گیری کرده‌اند.

یکی از ادیتورهای ویکی پدیا می‌گوید اجماع کاربران حرفه‌ای و ویراستاران منتج به این شده است که از دیلی میل استفاده نکنند و به آنها پیشنهاد می‌شود که قبل از انتشار خبر، یک ادیتور استخدام کرده و متن را ازلحاظ صحت‌وسقم خوانده و تأیید یا رد کند.

از ادیتورهای ویکی پدیا نیز خواسته‌شده است تا 12 هزار لینک موجود دیلی میل را مورد ادیت مجدد قرار داده ولینک جایگزین برای آن تعبیه کنند.

گسترش اخبار جعلی در اینترنت و فضای مجازی و قرار گرفتن انگلیسی‌ها در صدر این‌گونه اخبار، دلیل این تصمیم از سوی ادیتورهای قسم‌خورده ویکی پدیا شده است.

جیمی ویلز متولد آلاباما و لری سنگر متولد واشنگتن در سال 2001 ویکی پدیا را ایجاد کردند و جالب اینجاست که سال‌ها بود که محافل اکادمیک به دانشجویان خود اجازه استفاده از ویکی پدیا را به‌عنوان منبع معتبر نمی‌دادند و اکنون نیز برخی استفاده از آن را در مقالات علمی دانشگاهی جایز نمی‌دانند.5656

کد خبر 634640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =