۰ نفر
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸
جین آیریس مرداک در شبکه چهار

مستند قدیمی «مردان اندیشه» که در قالب گفت و گو با فلاسفه بزرگ یکشنبه شب ها از شبکه چهار پخش می‌شود، امشب به گفت‌وگو با نویسنده ایرلندی‌تبار ادبیات کلاسیک و تاریخ و فلسفه اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جین آیریس مرداك در ۱۹۱۹ در دوبلین ایرلند به دنیا آمد و در آخرین سال قرن بیستم درگذشت. ادبیات کلاسیک و تاریخ و فلسفه باستان را در آکسفورد خواند. رمانهاى مرداک، شخصیت ها را در روایت ها و درجات متفاوت خیر و خوبى اخلاقى و در بستر معاصر به تصویر مى‌کشند.

مرداک یک واقع گرا یا رئالیست اخلاقى و اخلاق گرا است. اولین اثری که مرداک به چاپ رساند تحلیلی بود از آثار سارتر که با عنوان «سارتر: عقلگرای رمانتیک»  در سال 1953 منتشر شد. از دیگر آثار او می توان به شوالیه سبز؛ نمایشنامه نوكرها و برف؛ شاهزاده سیاه؛ دنیای كودك؛ هنری و كاتو؛ سال پرندگان؛ رونالد استون؛ شاگرد فیلسوف؛ پیامی به سیاره و... اشاره نمود.

مستند «مردان اندیشه» با حضور فلاسفه بزرگ معاصر به معنای دقیق فلسفه و اینکه چرا انسان به فلسفه علاقه‌مند است، تفاوت فلسفه و ادبیات و نظریات مطرح شده در این خصوص می‌پردازد.

در این مجموعه مستند قدیمی که سال ها پیش ساخته شده است، برایان مگی، فیلسوف انگلیسی با فیلسوفهای معاصر درباره موضوعاتی چون فلسفه چیست؟ تاریخ اندیشه‌ها،تبادل اندیشه‌ها،  اندیشه معاصرقدرت، دنیای اندیشه‌ها و تاملات فلسفه به گفت‌وگو می پردازد.

برایان مگی فیلسوف پیر انگلیسی که عاشق موسیقی و تئاتر است و با اینکه فیلم هم زیاد ساخته است، اما با سینما میانه‌ای ندارد. او را در ایران با کتاب «مردان اندیشه» می‌شناسند .

مستند «مردان اندیشه» یکشنبه ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

57244

 

کد خبر 635355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =