پاسخ نصرت الله تاجیک سفیر سابق ایران در اردن به نظرخواهی خبرآنلاین که پرسیده بود اگر تا قبل از روی کار آمدن ترامپ، برجام به دست نمی‌آمد اکنون چه وضعیتی داشتیم؟

زهره نوروزپور: نصرت الله تاجیک سفیر سابق ایران در اردن د رپاسخ به نظرخواهی خبرآنلاین که پرسیده بود اگر تا قبل از روی کار آمدن ترامپ، برجام به دست نمی‌آمد اکنون چه وضعیتی داشتیم؟ گفت:

یکی از اصلی ترین اهداف تیم ضد جنگ اوباما در سال 2009 بهبود چهره خارجی امریکا بود که تیم نو محافظه کاران تا حد امکان آنرا خراب کرده بودند. در چنین بستری و در چهار چوب حفظ منافع آمریکا دولت دوم اوباما با ایران خوب رفتار کرد. هوشمندی نظام حکومتی کشور از تاثیرات مخرب تحریمها با توجه به ضربه پذیری های اقتصاد تک محصولی داخلی و حضور مردم و رهبران جریان اصلاح طلبی در صحنه برای دور کردن شبح جنگ و خشونت از کشور، همزمان باعث شکل گیری دولت یازدهم شد.

این دولت اگر چه در ابتدا با یک اضافه برآورد از عوامل اصلی مشکلات کشور توجه خود را صرفا" به سیاست خارجی معطوف داشت و از مولفه های داخلی وضعیت کشور تا اندازه ای غفلت کرد اما بهر صورت همانگونه که در یاداشت مذاکره در وقت اضافی نوشتم توانست با افت و خیزی بسیار برجام را به سرانجام برساند.

اگر کشور از جهت انسجام ملی و توانائیهای سیاسی اجتماعی می توانست به برجام گردن ننهد باید اینکار را می کرد اما به دلیل سیاستهای غلط سالهای گذشته و مخصوصا" سیاستها، رفتار و عملکرد دولتهای هشتم و نهم مهرورز محافظه کاران هم اوضاع داخلی نه چندان خوب بود و نه منفذی برای سیاست خارجی برای تنفس باقی مانده بود.

اوضاع  روابط خارجی و تعاملات بین المللی ایران در تمامی ابعاد و از جمله سیاسی و اقتصادی بسیار اسفناک بود و حتی امکان استفاده از ذخایر ارزی برای تامین مایحتاج اولیه مردم نیز وجود نداشت. شیوع انواع فسادهای رایج مالی و اقتصاد دلالی تحت عنوان دور زدن تحریمها که ناهنجاریهای خاص خود را در تمامی زمینه ها به جامعه ایرانی تزریق کرد را نیز باید بر مشکلات معیشتی و زیستی مردم اضافه نمود.

در یک کلام اگر برجام نبود اوضاع اسفناک کنونی در زمینه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به مراتب شدید تر بود. البته بر اساس قاعده منطقی" اثبات شی نفی ماعدا نمی کند" عکس این ادعا صادق نیست که حالا چون بر جام را با همه کم و کسریهایش داریم باید اوضاعمان بهتر شده باشد. خیر! برجام برای چرتکه اندازی داده ها و ستانده ها نیست. بلکه برجام فضای تنفسی بوجود اورد که بتوانیم با مدیریت و ابتکار عمل از فرصتهای جهانی برای رویاروئی با مشکلات از آن استفاده کنیم. ما دوران راحتی با ترامپ نداریم. اما به یقین باید گفت ایران در بستر برجام در رو یارویی با سیاستهای ترامپ در زمینه مسائل منطقه ائی و از جمله کشور دارای مواضع و توانمندیهای قویتری است تا ایران بدون برجام؛ چه برجام سِقط شده باشد و چه برجام را ترامپ پاره کرده باشد که نخواهد کرد!

برای شرکت در نظرخواهی خبرآنلاین و خواندن نظرات کاربران اینجا را ‌کلیک کنید.

49310

کد خبر 635488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =