ایرنا نوشت:معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام گفت: همایش منطقه ای بزرگداشت زنده یاد علی شاه خان حیدری زادی شاعر کردی گوی ایلامی و از مفاخر فرهنگی این استان اوایل سال آینده برگزار می شود.

عمران خودآموز افزود: این همایش در ادامه سلسله همایش های بزرگداشت مفاخر فرهنگی استان با مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران شعبه ایلام، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری ایلام، فرمانداری و اداره فرهنگ و ارشاد ایلامی چرداول برگزار خواهد شد.
وی محورهای این همایش را زندگی، زمانه و فعالیت های اجتماعی این شاعر، جلوه های فرهنگ عامه در شعر حیدری زادی، درون مایه ها و اندیشه های شعری علی شاه خان، توجه وی به شاعران و شخصیت های زمان خود، صناعات ادبی، صور خیال و جنبه های بلاغی، جلوه های هنری، عارفانه ها، شعر آیینی، تاثیر قرآن و حدیث، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، طبیعت و طبیعت سرایی و جایگاه زبان و شعر حیدری زادی در زبان کردی اعلام کرد.
خودآموز با بیان اینکه علاوه بر این محورها دبیرخانه همایش پذیرای سایر اشعار و تولیدهای هنری مرتبط با شاعر است، یادآور شد: محدودیتی برای ارائه آثار وجود ندارد و مجموعه آثار ارسالی در صورت دارا بودن شرایط در فصلنامه علمی، ترویجی فرهنگ ایلام منتشر می شود.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام آخرین مهلت دریافت آثار را 25 فروردین ماه سال 96 و زمان برگزاری این همایش را 30 فروردین اعلام کرد و از علاقه مندان خواست آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان چرداول ارسال کنند.
به گفته وی، علاقه مندان از استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، خوزستان و ایلام می توانند با ارسال اثر در این همایش منطقه ای شرکت کنند.
زنده یاد علی شاه خان حیدری زادی شاعر مجموعه دار ئاسوو یکی از چهره های نام آشنای شعر کردی ایلامی است که در سال 1320 در روستای زنجیره شهرستان چرداول به دنیا آمد و در 19فروردین سال 82 روی در نقاب خاک کشید.
سلامت زبان، سلاست گفتار، تنوع مضمون و صفا و صمیمیت و مهرجویی از شاخصه های شهری این شاعر بود.
زنده یاد علی شاه خان حیدری زادی علاوه بر شاعر بودن هنر خطاطی و نقاشی نیز داشته و بین مردم به عنوان فردی مصلح و خیر معروف بوده است.
گفتنی است؛برای مفاخر فرهنگی استان ایلام تاکنون پنج همایش برگزار شده که شامل تجلیل از غلامرضا خان ارکوازی سال 74، آیت ‌الله عبدالرحمن حیدری ایلامی سال 89، ولی محمد امیدی سال 92، شاکه و خان منصور سال 93 و محمدرحیم‌ خان کرد سال 95 است.

46

کد خبر 635772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =