تسنیم نوشت: وزیر دفاع آمریکا اخیرا طرح توقف یک کشتی ایرانی و تجسس آن با هدف یافتن تسلیحات ارسالی به یمن را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی،‌ هفته گذشته، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا این موضوع را مورد بررسی قرار داده است که آیا نیروی دریایی آمریکا می تواند ضمن ردیابی و متوقف کردن یک کشتی ایرانی، وارد آن شده و به تجسس آن برای یافتن تسلیحاتی که احتمالا برای حوثی های یمن فرستاده می شود، بپردازد؟ اما کشتی ایران در آب های بین المللی قرار داشته است.

توقف احتمالی کشتی ایرانی به نظر همراستا با دستورات ترامپ و تاکید وی در جلسات با ماتیس، وزیر دفاع و تیلرسون، وزیر خارجه بر سرکوب فعالیت‌‌های ایران در منطقه بوده است.

ماتیس در نهایت تصمیم می گیرد که این عملیات را دست کم در حال حاضر کنار بگذارد. اکنون این نگرانی وجود دارد در صورتی که دولت ترامپ -که در روزهای اولیه شروع به کار خود یک اقدام نظامی نافرجام در یمن را تجربه کرده است- به صورت ناگهانی وارد یک درگیری نظامی با نیروی دریایی ایران شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مسلما آمریکا حق قانونی برای ضبط یک کشتی در آبهای بین‌المللی را نداشته و این مسئله به معنی آغاز جنگ خواهد بود. اگر این اقدام از سوی کشوری دیگر علیه آمریکا و یا متحدان وی صورت گیرد یک تهاجم کاملا توجیه ناپذیر خواهد بود. هرچند صرفنظر کردن از طرح حمله به کشتی‌های ایرانی تصمیم خوبی است اما به نظر می‌سد علت اصلی آن  افشای نقشه وی بوده است.

49310

کد خبر 636428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =