ایرنا نوشت: «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب روز پنجشنبه خطاب به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد گفت:‌ انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس موجب شعله ور شدن کل خاورمیانه خواهد شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه مصری الیوم السابع،‌ ابوالغیط روز پنجشنبه در دیدار با گوترش در قاهره ضمن اعتراض به تلاش رژیم صهیونیستی برای داشتن کرسی غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال های 2019 و 2020 گفت:‌ اتحادیه عرب همه راه های دیپلماتیک را در پیش خواهد گرفت تا مانع از انجام این اقدام اسرائیل شود.

دبیرکل اتحادیه عرب تصریح کرد که این سازمان همچنان بر طرح پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر تشکیل دو کشور مستقل در سرزمین های اشغالی پایبند است.

ابوالغیط با اشاره به این که تشکیل دو دولت مبنای تلاش های جامعه بین المللی در طول یک دهه بوده و خروج از این اصل سبب خواهد شد تا همه کشورها در دام اسرائیل بیافتند، تاکید کرد: تل آویو در تلاش است که هرگونه تحرک جدی و فعالی در این زمینه را به تعویق اندازد و اراضی فلسطین را غصب و مصادره کند.

سیاستمدار کارکشته مصری همچنین از جامعه جهانی خواست تا مسئولیت خود را در قبال تداوم نا امنی در سرزمین های اشغالی و ادامه مشکلات انسانی که ملت فلسطین با آن روبه رو هستند، بپذیرد.

دبیرکل اتحادیه عرب ضمن مثبت ارزیابی کردن دیدارش با دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره بحران سوریه و مذاکرات آستانه نیز افزود:‌ دو طرف مذاکرات صلح آستانه را مورد بررسی قرار داده و بر لزوم راه حل سیاسی این بحران تاکید کردند، راه حلی که می تواند پاسخگوی انتظارات و آرمان های ملت سوریه باشد.
ابوالغیط در پایان از گوترش برای شرکت در نشست سران اتحادیه عرب که قرار است 9 فروردین ماه (29مارس)در اردن برگزار شود، دعوت کرد.

آنتونیوگوترش در اولین سفر دوره ای خود به منطقه خاورمیانه، پس از دیدار از کشورهای ترکیه، عربستان، امارات،‌عمان و قطر، دیروز /چهارشنبه/ وارد مصر شد.
اظهارات ابوالغیط در حالی مطرح می شود که دونالد ترامپ روز چهارشنبه در دیدار با بنیامین نتانیاهو گفت که، واشنگتن به صورت تلویحی، حمایت خود از طرح دو کشور مستقل را رد کرده بود.

5252

کد خبر 637204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =