مهر نوشت: شهردار تهران، از تخصیص درآمد حاصل از عوارض ایمنی ساختمان ها به منظور خرید تجهیزات مورد نیاز سازمان آتش نشانی دفاع کرد.

محمدباقر قالیباف در سیصد و سی امین جلسه شورای شهر تهران در جریان بررسی تبصره ۳۷ لایحه بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران به منظور تخصیص درآمد حاصل از عوارض ایمنی ساختمان ها به منظور خرید تجهیزات مورد نیاز سازمان آتش نشانی، تاکید کرد: اگر سازمان آتش نشانی به هر تعداد و میزانی که به تجهیزات نیاز داشته باشد، ضروری است این تجهیزات را با هر قیمتی تهیه کنیم اما در این زمینه باید تنها تجهیزات خاص سازمان آتش نشانی خریداری شوند.

وی با اشاره به حادثه پلاسکو، ابراز داشت: ممکن است بعضی افراد تصور داشته باشند که سازمان آتش نشانی تا روز آخر کارها را در حادثه پلاسکو انجام می داده، این در حالی است که آتش نشانی تنها به منظور سرد کردن آتش و فراهم کردن مقدمات برای کار مهندسان در صحنه حضور داشت.

قالیباف تاکید کرد: ما پس از روز اول نیروهای آتش نشانی را از حادثه پلاسکو آزاد کردیم و تنها تعدادی از نیروها برای سردکردن آتش، مهار دود و دقت بیشتر برای جست و جوی پیکر افراد در صحنه حضور داشتند.

شهردار تهران گفت: هدف از این تبصره خرید بیل مکانیکی ۸۰۰، جرثقیل، قیچی و پلاسما برای سازمان آتش نشانی نیست. غرض از خرید تجهیزات، تنها تجهیزات خاص مربوط به آتش نشانی است، بنابر این نباد کار فنی و مهندسی را از سازمان آتش نشانی بخواهیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه کارهای قانونی سایر دستگاه ها نباید بر عهده شهرداری تهران گذاشته شود، عنوان داشت: در هیچ کجای دنیا اطفای حریق در ساختمان بالای ۱۲ طبقه با سیستم نردبان انجام نمی شود بلکه آئین‌نامه ها و قوانین شهرسازی خاصی در این زمینه وجود دارد؛ البته این حرف به معنی آن نیست که نباید در شهر تهران نردبان ۵۴ متری داشته باشیم، اما در عین حال باید دقت کنیم تا تجهیزات مورد نیاز آتش نشانی را در چهارچوب خودش خریداری کنیم.

وی به حادثه سیلاب مترو تهران اشاره کرد و گفت: ما در ستاد مدیریت بحران شهر تهران جرثقیل های ۵۰ و ۱۳۰ تنی داریم و تمامی آموزش ها نیز به رانندگان این جرثقیل ها داده شده است، اما به دلیل آنکه راننده این جرثقیل ها تجربه نداشتند، کارایی آنها به اندازه راننده سایر جرثقیل ها نبود که هر روز در شهر تهران در حال فعالیت هستند. در همان زمان یک بیل مکانیکی با راننده جوان ۱۹ ساله ای را آوردیم که به دلیل تجربه کاری توانست در لبه پرتگاه کار کند.

شهردار تهران گفت: وقتی بحرانی اتفاق می افتد، شرایط عادی نیست از این رو نمی توانیم بگوییم تجهیزات عمومی مورد نیاز خریداری می کنیم تا هر زمانی که بحران اتفاق افتاد، از آنها استفاده کنیم.

به گفته قالیباف، سازمان آتش نشانی هم اکنون در زمان حضور در محل حادثه، ابزار آلات لازم را در اختیار دارد اما در زمان ریزش ساختمان، مسئولیت جمع آوری آوار بر عهده مدیریت بحران است.

۴۷۴۷

کد خبر 637974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام US ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
  8 1
  همه اش فرافکنی. هیچ کس زیر بار اشتباهاتش نمی رود. عشق به خدمت کشته همه را.
  • بی نام IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
   1 0
   همه این رو پیش بینی میکردیم که سردار دکتر خلبان ... در نهایت افرادی کاملا بی اطلاع و بی دفاع در این قضیه را مقصر بداند و خود را مبرا از هر تقصیری . مگر خودت مسئول نیستی مگر به مدیریت بحرانت نمینازی پس کو این مدیزیت خدایا خودت به داد این مردم برس
 • بی نام IR ۰۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
  0 0
  آقای قالیبافکارنامت تو منصب شهردار تهران اصلا و ابدا رضایت بخش نیست از تخریب باغات و قنوات شهر و سبز کردن برج های تجاری و اداری بگیر تا ضعف سیستم حمل و نقل عمومی و ناتوانی در مدیریت بحرانهای شهری
 • بی نام A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
  0 0
  همه بدن شما خوبی جوان نوزده ساله برا رانندگی لودر خوبه آدم شصت هفتاد ساله برای مدیریت