ایسنا نوشت: رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد، عراق و سوریه دیگر به صورت کشوری واحد وجود ندارند.

 او همچنین از رئیس جمهوری ترکیه به نیکی یاد کرد و خواستار برگزاری همه‌پرسی برای استقلال کردستان عراق شد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگویی با روزنامه آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه" بار دیگر بر برگزاری همه‌پرسی برای استقلال منطقه خودمختار کردستان از دولت مرکزی عراق تاکید کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق گفت، چنین اقدامی "حق طبیعی و خدادادی خلق کرد است."

او در پاسخ به این پرسش که آیا دولت‌های ایران و ترکیه با همه‌پرسی کردستان مخالفت نخواهند کرد، گفت: این موضوع داخلی عراق است که فقط به ما و بغداد مربوط می‌شود و به ایران و ترکیه ربطی ندارد.

مسعود بارزانی در این مصاحبه مطبوعاتی همچنین تصریح کرد که سوریه و عراق دیگر به عنوان کشورهای واحد وجود ندارند بلکه عملا تجزیه شده‌اند و "مرزهای رسمی این کشورها بی‌معنی شده‌ و به گذشته تعلق دارند."

رئیس اقلیم کردستان عراق از تابستان ۲۰۱۴، بارها برگزاری همه‌پرسی برای استقلال این منطقه از دولت مرکزی عراق را طرح کرده اما به گفته خودش، تاکنون فرصت مناسبی برای این اقدام پیش نیامده است.

بارزانی در مصاحبه با "فرانکفورتر آلگماینه" از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به نیکی یاد کرد و به کردهای سوری هشدار داد، به حساسیت‌های دولت ترکیه اهمیت دهند.

به اعتقاد بارزانی، اردوغان "شجاعت به خرج داده" و تنها سیاستمدار ترکیه است که می‌تواند بین ترکیه و کردها صلح برقرار کند.

او در ادامه گفت: متاسفانه در حال حاضر فعل‌وانفعالات دیگری در ترکیه در جریان است.

بارزانی در عین حال، خواستار آزادی صلاح‌الدین دمیرتاش و دیگر سیاستمداران زندانی کرد وابسته به "حزب دموکراتیک خلق‌" شد.

مسعود بارزانی در مصاحبه با روزنامه آلمانی تاکید کرده است که به هیچ وجه بازگشت نوری مالکی به کرسی ریاست دولت عراق را نخواهد پذیرفت. او تهدید کرد که در چنین صورتی، اقلیم کردستان فوری اعلام استقلال خواهد کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق، نخست‌وزیر پیشین عراق را "دیکتاتور"ی خواند که با سیاست‌های غلط خود "نصف عراق را به داعش واگذار کرد."

این سیاستمدار کرد همچنین تاکید کرده است: ما حاضر نیستیم در عراقی که مالکی نخست‌وزیر آن باشد حتی یک دقیقه زندگی کنیم.

بارزانی معتقد است که حیدر العبادی، نخست‌وزیر کنونی عراق، برعکس عمل کرده و از طریق همکاری نزدیک با کردها موفق به بازپس‌گیری مناطق تحت کنترل داعش شده است.

در آخرین اقدام ارتش عراق، فرودگاه موصل از دست داعش خارج شد.

52310

کد خبر 640211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
  9 11
  اگر از عراق جدا بشید بعدش روی خاک ایران ترکیه و سوریه نظر خواهید داشت پس این موضوع خیلی به ایران و ترکیه ربط داره
 • بی نام A1 ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۷
  5 12
  فکر می کنید الان وقشه؟ در ضمن گمان نکنم مردم از برنامه های شما در رابطه با استقلال کردستان خبر داشته باشند. مثلا می خواهید یک کشور مستقل تشکیل دهید؟ خودتان هم می دانید که این ممکن نیست و دنیا با شما مراهی نخواهد کرد. باید اول اهداف خودتان از مسئله استقلا کردستان را بیان کنید و بعد از مردم برای شرکت در انتخاب دعوت کنید. باید مردم بدانند این استقلال چه فواید و مضراتی برایشان دارد تا بعد انتخاب کنند. می شود قضیه برگزیت و شما را دچار مشکلات اساسی خواهد کرد. بر موج احساسات مردم سوار نشوید.