ایسنا نوشت: پارلمان مصر با اکثریت آراء عضویت "محمد انور سادات" را که به انتقاداتش از عملکرد پارلمان معروف است، لغو کرد.

به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، لغو عضویت سادات به دلیل انتقادات وی از عملکرد پارلمان و بی‌ارزش نشان دادن آنها در گزارش‌هایی است که به اتحادیه بین‌المجالس جهانی ارائه کرد.

سادات که برادرزاده انور سادات، رئیس‌جمهور فقید مصر است متهم به جعل امضای تعدادی از نمایندگان در پیش‌نویس قانون ارائه شده به پارلمان است اما خود این اتهام را تکذیب کرد.

علی عبدالعال، رئیس پارلمان مصر گفت: ۴۶۸ نماینده با لغو عضویت سادات موافقت و تنها هشت نماینده مخالفت کردند. در این میان چهار نماینده دیگر نیز از شرکت در رای گیری خودداری کردند.

در گزارش کمیته امور حقوقی پارلمان مصر آمده است، سادات چندین بیانیه به مسئولان و سازمان‌های خارجی از جمله اتحادیه بین‌ المجالس جهانی ارسال کرد و در آنها به شرایط داخلی پارلمان مصر پرداخت که باعث تحقیر جایگاه و وجهه این پارلمان شد.

در این گزارش آمده است، کمیته سادات را مورد استیضاح قرار داده و ضمن محکومیت وی خواستار لغو عضویت او شد.

سادات در بیانیه مطبوعاتی کوتاهی در واکنش به لغو عضویتش گفت: این تصمیم براساس اتهاماتی نادرست و جنجال روزنامه‌ها و رسانه‌ها در راستای تخریب چهره‌ام در طول چند هفته اخیر اتخاذ شد هرچند که من با ارائه مدارک از خودم دفاع کردم و خواستار رسیدگی دستگاه قضائی کشور به اتهامات وارده شدم.

وی با دفاع از موضع‌گیری‌های قبلی خود گفت: نامه‌ها و گزارش‌هایم به اتحادیه بین‌المجالس تنها بیانیه‌هایی مطبوعاتی بودند که برای روزنامه نگاران و مسئولان مختلف ارسال می‌شوند.

اما تحلیلگران علت اصلی لغو عضویت سادات را تمرکز رسانه‌های مصر به بیانیه‌ای از سادات درباره هزینه ۱۸ میلیون پوند (معادل ۱.۱ میلیون دلار) جهت خرید سه دستگاه خودروی لوکس برای پارلمان و تامین هزینه آن از بودجه دولت دانستند.

این اقدام سادات در آن شرایط اقتصادی مصر جنجال گسترده‌ای به پا کرد.

این دومین بار است که یکی از اعضای پارلمان مصر لغو عضویت می‌شود.

پیشتر عضویت توفیق عکاشه در مارس ۲۰۱۶ به دلیل دیدارش با سفیر سابق رژیم صهیونیستی در قاهره لغو شد.

5252

کد خبر 641377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =