علی ربیعی گفت: «ما در رشد اقتصادی دوره تاریخی را سپری کردیم و بنده امسال را سال شکوفایی و سال اینده را سال جهش دولت خواهد بود.»

به‌گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعیافزود:«زمانی می‌توانستیم با ۳۰۰ هزار شغل بر بیکاری غلبه کنیم. ولی امروز با بیکاری تلنبار شده از سال‌های قبل روبه‌رو هستیم و جمعیت جدیدی که در دوره کنونی وارد بازار کار می‌شوند نوع نگاه شان به شغل با گذشته متفاوت است و منزلت بیشتری در کسب شغل می‌خواهند.» 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: «فروشندگی نوعی شغل است و باید به سمت رسمی شدن آن برویم ولی نگاه فروشنده این نیست و وقتی احساس شغل می‌کند که پستی سازمانی را اشغال کرده و پشت میز نشسته باشد.»

وی تصریح کرد: «ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به تصحیح حرکت و ایجاد عقلانیت در کارها داریم.»

ربیعی عنوان کرد: «شرایط مشکل و فرصت ها محدود است. امکان اشتباه وجود ندارد. تاثیر اشتباه ها مضاعف هستند و ما فرصت کند کار کردن را نداریم.»

وی تایید کرد: «امروز قیمت تصمیمات غلط به میزان کارهای غلط نیست بلکه سال ها تاثیر اشتباهات ادامه خواهد داشت.»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رابطه ای بین اقتصاد مقاومتی و رفاه اجتماعی وجود دارد، گفت: «افراد زیادی اقتصاد مقاومتی را تعریف کرده اند اما برداشت بنده از اقتصاد مقاومتی این است که اقتصاد در هر کشوری را متکی بر سرمایه بدانیم اما اگر سرمایه انسانی به ویژه گروه های ضعیف در آن حضور نداشته باشد اقتصاد شکننده ای خواهیم  داشت. وقتی ما از مردمی کردن اقتصاد صحبت می کنیم اقتصاد مقاومتی را به برجام گره می زدیم.»

ربیعی گفت: «زمانی که ما از جامعه رشد یافته صحبت می کنیم، نیاز به انسان با مهارت داریم. اقتصاد مقاومتی تابلویی را متصور نمی شود که افراد ریز فشار آن له شوند.»

وی افزود: «جامعه ای که می خواهد رشد کند اگر در اقتصاد آن حضور کم توان جامعه وجود نداشته باشد با بحران رو به رو می شود. اگر اقتصاد مقاومتی را با حضور تمام جامعه متصور باشیم با از بین رفتن تحریم ها می توانیم سیاست های ضد فقر را دنبال کنیم.»

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: «در دورانی که ما نمی توانستیم حق خودمان را به دلیل بی تدبیری و ظلم جامعه بین المللی از اقتصاد بگیریم به سمت نظام رانت گر حرکت کردیم و امروز  دادگاه های آن دوران را مشاهده می کنیم.»

ربیعی گفت: «در دوران رانت خواری، افرادی در صندوق ها کار انتقال پول فروش پتروشمی ما را انجام می دادند که باعث شد فقط هزار میلیارد در یک صندوق از دست دهیم.»

وی با بیان اینکه برخی می گویند شما که می گویید تورم را کم کردید چه تاثیری در زندگی ما داشت،گفت: «باید بگویم اگر می خواستیم مانند سال ۹۱ با همان شیب منفی حرکت می کردیم باید می دیدیم که کجا بودیم اما رشد فعلی هم مناسب نیست.»

ربیعی تصریح کرد:«دولت نقد پذیر است اگر در بحث نرخ تورم مانند شرایط سال ۹۲ در حرکت بود حتما مانند کشور ونزولا تورم ۳۰۰درصدی را شاهد بودیم.»

وی با بیان اینکه تورم، مالیات فقرا به پولداران است گفت: «ما در رشد اقتصادی دوره تاریخی را سپری کردیم و بنده امسال را سال شکوفایی و سال آینده را سال جهش دولت می دانم.»

وی افزود: «ما در سال ۹۲ بیشترین ایجاد اشتغال را داشتیم اما برخی می گویند که چرا تاثیر ایجاد شغل به چشم دیده نمی شود که باید بگویم امروز ما مسیر درستی را انتخاب کردیم و برای اینکه امروز شاهد تاثیر رشد نیستیم به این دلیل است که تاثیر رشد بعد از سه سال آشکار می شود و ما در حال حاضر شاهد رشد بدون اشتغال هستیم.»

وزیر کار ادامه داد: «ما در حال حاضر با روند ایجاد اشتغال و ورود فارغ التحصیلان به بازار کار رو به رو هستیم و این افراد به لحاظ موقعیتی که دارند هر شغلی ر اقبول نمی کنند.»

ربیعی با بیان اینکه حداقل دستمزد و قدرت خرید کارگران یکی دیگر از دل مشغولی ها بنده است گفت: «در این سه سال ما دستمزد را نسبت به تورم پیشی دادیم اما هنوز نتوانستیم قدرت خرید را به نقطه مطلوب برسانیم و در هیچ اقتصادی نمی توان در فرصت کمی به نقطه مطلوب برسیم. اما باید روند را اصلاح کنیم برنامه ما افزایش قدرت خرید مردم است و هنوز مسیر زیادی را در پیش رو داریم و امروز توانستیم روند را اصلاح کنیم.»

وی ادامه داد:«ما امسال حق مسکن را دو برابر کردیم. در اقتصاد مقاومتی بعد از برجام در بازار پولی نرخ سود را کنترل کردیم و نیاز به جذب سرمایه خارجی و ترکیب سرمایه داخلی و خارجی داریم. دولت باید در این زمینه تسهیل گری کند تا هم رشد پایداری داشته باشیم و هم با افزایش قدرت خرید مردم رو به رو باشیم.»

وزیر کار تصریح کرد: «ما با توامندکردن مردم می توانیم وضعیت اقتصاد را درست کنیم. در گذشته یک دهک جامعه 90درصد اقتصاد را در دست داشتند. ما باید با توزیع منابع، قدرت خرید مردم را افزایش دهیم. عقلانیت مدارا و اجماع و سخت کوشی می تواند مشکلات را حل کند.

39224

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 641557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اسی IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  72 0
  جوان های مردم هنوز کلی بیکارند .
 • کهیار A1 ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  73 2
  راستی فرزند شما هم بیکار است؟
  • ayoub IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۲
   4 8
   من ایشان را از نزدیک میشناسم و میدانم که فرزند بیکار دارند اهل پارتی بازی نیستند چون من هم بیکار هستم.
 • بی نام A1 ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  49 4
  سالها بعد نشه دولت اون موقع نیاد بگه دولت های گذشته خراب کردن. ینی شما
 • بهزاد A1 ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  32 5
  از اقای ربیعی بپرسید عیدی بازنشستگان در سال 95 چه شد کی میدهند
 • بی نام A1 ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  29 2
  مشکل فقط دولت است . چون اگر دولت بجای کاسبی و مدیریت ناتوان کارخانجات و لغو قوانین انجصار گرایانه بیکاری در کشور نمی ماند . دولت بجای دخالت در تولید باید فقط مسئول و مراقب تولیدات باشد تا هم ارزان وهم مطابق استاندارد های روز دنیا باشند . اگر برای یک مجوز دولت ملت را در ادارات سال ها معطل نکند و قوانین انجصاری مانند فاصله و امتیاز و 0000 برای دادن مجوز قائل نشود . ملت کار می کنند وهر که بهتر کار کند می ماند و بقیه از بین می روند و در نتیجه ملت تولیدات و خدمات خوب دریافت می کنند . اما شما حتی بیمه ای را نهگداشته اید بنام اتیه سازان حافظ که اصلا بیمه نیست و فقط برای ندادن خسارت به مردم درست شده است . چون شرکت بیمه ای که با اصول علمی اداره می شود شرم می کند که خسارت ملت را با ایرادات ندهد
 • بی نام IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  25 2
  امکان تغییر انتظارات کاملا بیهوده هست. سیاست اشتغالزاییتون رو مطابق با میل مردم کنید...
 • منتظری IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  14 1
  سلام واقعا جای شگفتی داره که مدیران شرکت برای پنهان سازی سود و پایین کشیدن قیمت سهام به یک نامه متعلق به 10 سال پیش متوصل میشن خواهش میکنم این موضوع رو پیگیری کنید
 • حسین IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  4 1
  چی بگم
 • بی نام A1 ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
  2 1
  حیف
 • بی نام IR ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  12 1
  امنیت شغلی کارگر را نباید از بین برد
 • بی نام A1 ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  22 2
  ۲۰۰۰ نفر را در پلی اکریل اصفهان بیکار وصنعت مادر نساجی کشور را به تعطیلی کشانده شده
 • بی نام A1 ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  6 14
  حرف آقای وزیر را تایید میکنم متاسفانه هم در اداره و هم در اقوام نزدیک خودم میبینم که با اعتراف خود افراد درآمد مکفی و حتی خیلی بیشتر از شغل دولتی دارند اما متاسفانه میگن بیکارن و اونو شغل نمیدونن
 • بی نام IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  23 1
  جناب وزیر، من چند سالی هست که در یکی از حوزه های مدیریتی با وزارتخانه همکاری دارم. موکداً اعلام می کنم این آقایانی که به عنوان مدیر و کارشناس دارید، تنها دغدغه شان این است که با چه کلکی حقوق بیشتری دریافت کنند. بنا براین به نظر بنده هیچ وقت وزارتخانه تحت مسئولیت جنابعالی با این بدنه ضعیف مشکل اشتغال را نخواهد توانست حل کند. اصلا اگر شما در اشتغال دخالت نکنید شاید زودتر مشکل حل شود. قوانین دست و پاگیر شما، کارفرما ها را آن چنان درگیر کرده و هزینه کارآفرینی را بالا برده که انگیزه ایجاد اشتغال در بخش خصوصی وجود ندارد. توصیه می کنم اگر واقعا می خواهید اشتغال ایجاد کنید و دغدغه اشتغال داشتن فقط نمایش شو نیست، فاتحه قانون کار و تأمین اجتماعی را هر چه سریعتر خوانده و کار را به بخش خصوصی بسپارید.
 • بی نام A1 ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  34 3
  ازشون که کم نکردی هیچ اضافه هم شد فقط بلدید فرافکنی کنید بابا بگید اهل اینکار نیستید برید کنار
 • بی نام A1 ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  13 1
  واقعا شغل مساله مهم و حادیه نمی شه اینو نادیده گرفت
 • حامد A1 ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  19 1
  آقای ربیعی شما یه تدبیری بسازین که بعد مدت و دوره تون کسی اینو راجع به شما نگه
 • هانیه A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  9 17
  منم موافقم شغل هست ولی همه می خوان بشن مدیر پشت می ز بشینن دستور بدن. اصلا بعضیا مدیر متولد می شن
 • دانشجو A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  5 12
  یه ذره سطح توقع مون رو بیاریم پایین همه چی حل می شه ولی منم موافقم همه می خوایم قدرتمند باشی اونم به خاطر اقتصاد دولتیه
 • بی نام A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  18 1
  دولت دست از سر اقتصاد برداره بعد ببینین چقدر شغل درست می شه
 • بی نام A1 ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  5 14
  مشکل خودمونیم به ریسک و خطر اعتقاد نداریم دوست داریم فقط بریم کارمند دولت شیم
 • بی نام A1 ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  6 1
  چی می شه گفت
 • بی نام A1 ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  9 7
  دولت قبل این همه ضرر زد اینم روش
 • بی نام A1 ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  25 0
  من دلم به حال انرژی و سواد جوون هامون که داره هلاک می شه می سوزه
 • بی نام A1 ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  12 1
  یه تدبیری کنین حالا که درد رو می دونین
 • بی نام A1 ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  3 9
  دوست داریم همه مسئول باشیم عاشق مدیریتیم حتی مدیر ساختمون بودن
 • بی نام A1 ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  17 1
  درده بیکاری
 • بی نام A1 ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  12 1
  اجتماعی بدی داره بیکاری
 • فوق لیسانس IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
  23 1
  من پشیمانم از این که درس خوندم
 • بی نام A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۳
  0 0
  روحانی مگه 4 سال پیش نگفت بیکاری رو ریشه کن میکنم؟ چی شد؟ خخخ