برخی کاربران گلایه می‌کنند چرا پلیس با موتورسیکلت‌های متخلف در شهرها برخورد موثر نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، برخی راکبان قانون شکن موتورسیکلت، عرصه را برای مردم تنگ کرده اند. آنها هر نوع تخلفی را بلدند، از جمله ویراژ در لابلای ماشینها و خیابانها، راندن در پیاده روها و مانند آن، مرتکب می شوند.
یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم که خود را رضا معرفی کرده در این باره گلایه کرده: در صورت امکان در خصوص جولان موتور سواران در پیاده روها و مشکلاتی که هر روزه عابرین پیاده با آن روبرو می شوند، از راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی سوال شود که چه اقدامی در این خصوص شده است؟ آیا این مشکلات اصلا دیده می شود؟ آیا امنیت روانی جامعه برای نیروی انتظامی اهمیتی دارد یا خیر؟ هیچ مقامی و مسوولی در خصوص بروز این هنجارشکنی ها مسوولیتی ندارد؟ آیا من به عنوان شهروند این جامعه نباید انتظار حداقل حقوق اولیه را از مجریان قانون داشته باشم ؟ اگر قانون وجود دارد اجرای آن باید به صورت ضربتی و با پیگیری کامل در دستور کار قرار بگیرد. اگر هم وجود ندارد باید ایجاد شده و ابزار آن در اختیار نیروی انتظامی قرار بگیرد.

اقداماتی که پلیس راهور کرده
در پاسخ به این شهروندان باید گفت هر روز پلیس راهور اقدامات مقابله ای خود را در قبال موتورسیکلت سواران متخلف، سازماندهی و اجرا می کند که نمونه بارز آن را در طرح های توقیف موتورسیکلتهای متخلف در میادین و چهارراهها می بینیم. با این وجود، به نظر می رسد اقدامات پلیس راهور بازدارنده یا موثر نیست.
واقعیت این است که موتورسیکلت به دلیل ارزان بود، به وفور از سوی برخی شهروندان مورد استفاده قرار می گیرد که دارای شرایط قانونی رانندگی با این وسیله نیستند. به همین جهت، زمانی که موتورسیکلت آنها توقیف می شود، از خیر آزادسازی آن می گذرند و موتورسیکلت بعدی را به صورت قسطی تهیه کرده و به کار خود ادامه می دهند.
تابستان امسال رئیس پلیس راهور در این باره به سایت پلیس اعلام کرد: پارکینگ های طرف قرارداد با پلیس از موتور سیکلت های توقیفی پر است و صاحبان این وسایل برای ترخیص موتور اقدامی نمی کنند.
سردار تیمور حسینی درباره گلایه هایی مبنی بر عدم نظارت پلیس بر تخلفات موتورسیکلت سواران، گفت: تخلفات موتورسیکلت سواران، به عنوان یک معضل به شدت جامعه را تحت تاثیر قرار داده به گونه ای که شاهد بی نظمی این گونه از کاربران در سطح شهر هستیم، در حالیکه از سوی دیگر آمار و ارقام ارائه شده از سوی پلیس موید نظارت بر تخلفات راکبان موتورسوار است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بیان اینکه در چهارماهه نخست امسال، بیش از 50 هزار دستگاه موتورسیکلت به پارکینگ منتقل و نیز بیش از 800 هزار نفر از موتورسواران به علت تخلفات عدیده جریمه شدند از افزایش 15 درصدی این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد.
او با اشاره به اینکه از دیدگاه مردم، هیچ اقدامی از سوی پلیس برای برخورد با موتورسواران متخلف انجام نشده است، گفت: اینکه از پلیس توقع داشته باشیم تا این معضل را به تنهایی حل کند، انتظاری منطقی نیست و راه به جایی نمی برد بلکه حل این معضل نیازمند این است که دستگاه های مسئول پای کار آمده و تکالیف خود را انجام دهند.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: درصد قابل توجهی از راکبان موتورسیکلت به واسطه شغل یا درآمدشان از این وسیله نقلیه استفاده می کنند.
سردار حسینی به اشباع پارکینگ ها به علت رهاکردن موتورسیکلت از سوی مالکان آن اشاره کرد و گفت: شفاف نبودن و خلاء های قانونی در این رابطه یکی از معضلاتی است که با آن مواجه هستیم؛ بیش از آنکه به علت های این موضوع بپردازیم متاسفانه با معلول برخورد می کنیم.
او عدم وجود مکان هایی برای انتقال موتورسیکلت های متخلف و نیز بی کیفیتی و ارزان قیمت بودن این وسیله نقلیه را یکی دیگر از معضلات موجود در این رابطه عنوان کرد و گفت: نازل بودن قیمت این وسیله نقلیه موجب شده تا مالکان هیچ اقدامی برای ترخیص آن انجام ندهند و مجدداً موتورسیکلت دیگری را خریداری کنند.
سردار حسینی بر استاندارد سازی و ارتقاء کیفیت تولید موتورسیکلت تاکید کرد و گفت: نباید موتورسیکلت بی کیفیت و ارزان قیمت وجود داشته باشد بلکه کیفیت بالای این وسیله نقلیه موجب می شود تا مالکان نسبت به ترخیص آن اقدام کنند.

او گفت: موتورسواران باید بداند در صورت ارتکاب تخلف و هدایت وسیله نقلیه به پارکینگ نمی تواند قید موتورسیکلت خود را زده و از تخلفی که مرتکب شده، شانه خالی کنند بلکه باید قانون، تکلیف متخلفان را مشخص کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ بر ایجاد محرومیت های اجتماعی برای موتورسواران متخلف تاکید کرد و گفت: باید شرایط بروز این معضل، علت یابی شده و همه دستگاه ها تکالیف خود را به نحو شایسته انجام دهند و از سویی دیگر نباید از پلیس انتظار داشت که به تنهایی مشکلات را حل کند.

 


46231

 

کد خبر 642883

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =