آمادگی سه بانک اروپایی برای همکاری با ایران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که بازار ایران بر روی شرکت‌ها و کشورهایی باز خواهد بود که قصد مشارکت داشته باشند، گفت: در واقع اگر قصد توسعه صادرات باشد، این فرصت برای کشورها فراهم نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین، رییس هیات عامل ایدرو در دیدار با هیات عالی رتبه اسلواكی با اشاره به اینكه روابط ایران و اسلواكی، روابطی دیرینه است و دو كشور دارای فرصت‌های فراوانی هستند، گفت: اكنون فرصتی فراهم شده كه دو كشور ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و مراودات سیاسی و اقتصادی خود را توسعه دهند.

منصور معظمی با اشاره به اینكه حجم روابط دو كشور زیاد نیست، اما دو كشور دارای فرصت‌های فراوانی هستند، عنوان كرد: سفر این هیات با این سطح نشان از قصد اسلواكی برای توسعه روابط با ایران است.

وی با بیان این‌كه ایران علاقمند است كه روابط خود را در همه ابعاد با كشورهای جهان توسعه دهد، تاكید كرد: خوشبختانه در جریان سفر هیات اسلواكی به ایران تفاهم‌های خوبی صورت گرفته و شركت‌های ایران و اسلواكی برای گفت‌وگو و شناخت از یکدیگر فرصت دارند و اطمینان دارم بعد از این سفر و انجام مذاكرات دوجانبه، سطح همكاری‌های دو كشور افزایش می‌یابد.

رییس هیات عامل ایدرو، تكنولوژی، انرژی‌های نو، قطعات اتومبیل و تایر را از زمینه‌های مشترك همكاری دانست و گفت: در طول مذاكرات تاكید شد كه ایران دارای فرصت‌های فراوانی است كه می‌توانند نسبت به صادرات محصولات خود اقدام كنند.

ایدرو بنگاه‌داری نمی‌کند

معظمی با تاكید بر این‌كه بازار ایران بر روی شركت‌ها و كشورهایی باز خواهد بود كه قصد مشاركت داشته باشند، ادامه داد: در واقع اگر قصد توسعه صادرات باشد، این فرصت برای كشورها فراهم نخواهد بود.

وی با اشاره به اینكه ایدرو به عنوان دروازه ورود شركت‌های خارجی به ایران عمل می‌كند و براساس سیاست‌هایش، قرار نیست بنگاه‌داری کند، گفت: ما فکر می‌کنیم فرصت‌های فراوانی بعد از برجام برای کشور فراهم شده که تلاش می‌کنیم از آنها حداکثر استفاده را کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: ما فکر می‌کنیم فرصت‌های فراوانی بعد از برجام برای کشور فراهم شده که تلاش می‌کنیم از آنها حداکثر استفاده را کنیم.

معظمی تصریح کرد: در مذاکراتی که داشتیم، فکر می‌کنیم در بخش‌های انرژی‌های نو و تایر فرصت‌هایی وجود دارد، چون ما 4 واحد تایرسازی به ظرفیت 200هزار تن در حال اجرا داریم.

وی با بیان این که تاکید ما روی سه بخش است، گفت: بخش سوم، تکنولوژی است. ایدرو تلاش می‌کند که این فرصت‌ها را متقابلا برای شرکت‌های اسلواکی در ایران فراهم کند و من خوشحالم که امروز ما میزبان در چنین سطح سیاسی و اقتصادی هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی در رابطه با این‌که آیا مذاکراتی برای سرمایه‌گذاری مشترک با اسلواکی در زمینه خودروسازی و قطعه‌سازی صورت گرفته است، گفت: امروز اولین مرحله مذاکرات بود و به جمع‌بندی خاصی نرسیدیم.

معظمی با بیان این‌که در بخش خودرو، سرمایه‌گذاری و مشارکت با دیگر کشورها بوده است، خاطرنشان کرد: اسلواکی در زمینه خودرو و قطعه‌سازی فرصت‌های زیادی دارد، بنابراین شرکت‌های ایرانی باید از این فرصت استفاده کنند.

تمایل سه بانک اروپایی برای فعالیت در ایران

پیتر كاژیمیر، وزیر اقتصاد اسلواكی در این دیدار درباره محدودیت‌های موجود در زمینه مبادلات بانكی كه مشكلاتی را برای توسعه همكاری‌ها ایجاد خواهد كرد، گفت: بستر شروع هر رابطه و مبادله اقتصادی، مسایل بانکی است.

وی با بیان این‌که ما از چند سال قبل این موضوع را پیگیری کرده بودیم، افزود: در رابطه با مالیات‌های مضاعف و فرار از پرداخت‌های مالیاتی جلساتی داشتیم و گروه‌هایی اعزام شده و تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده بود.

کاژیمیر تصریح کرد: تاکنون روی این بسترها کار شده و نتایج خوبی نیز به‌دست آمده است.

وی افزود: در حال حاضر اگزیم بانک در هیات حضور دارند و تا این‌جا قرارداد کرده‌اند که تمام ضمانت مبادلات را انجام می‌دهند؛ در ابتدا هم قرار شده سالانه تا 100 میلیون یورو را پشتیبانی کنند و در آینده بسته به نوع پیشرفت روابط اقتصادی، حمایت خود را گسترش خواهد داد.

وزیر اقتصاد اسلواکی متذکر شد: تبادلات اقتصادی هنوز برپا نشده و فقط بحث ضمانت بانکی است. سه بانک اروپایی نیز هم‌اکنون طبق مذاکراتی که داشتند، تمایل دارند در ایران شروع به فعالیت کنند؛ بانک‌های ایتالیایی، آلمانی و اتریشی.

کاژیمیر متذکر شد: با این حال، هنوز زود است و باید صبر کرد تا مبادلات اقتصادی تسهیل شود، گرچه کار سختی است.

نتایج مذاکرات پس از یک‌سال

پیتر پلگرینی، معاون نخست‌وزیر اسلواکی نیز در این نشست اظهار داشت: کشور اسلواکی آمادگی دارد که ایران را در ورود بانک‌های جهانی کمک کند.

وی در پاسخ به این پرسش که سال گذشته یک کارگروه مشترکی بین اسلواکی و ایران در زمینه سرمایه‌گذاری در ایران تشکیل شد. برآیند یک‌ساله این کارگروه چه بوده است؟ گفت: نتایج بعد از یک‌سال، در حدود 100 میلیون یورو به صورت پتانسیل سرمایه‌گذاری در ایران بوده که در حال حاضر 30 میلیون یورو محقق شده است.

پلگرینی عنوان کرد: صحبت‌هایی در رابطه با نوسازی شرکت‌های واگن‌سازی صورت گرفته که این هم پتانسیل سرمایه‌گذاری 70 میلیون یورویی دارد. در کل در آینده نزدیک امیدواریم شاهد سرمایه‌گذاری‌های بیشتری باشیم.

وی متذکر شد: ما برای ورود در یک زمینه خاص این‌جا نیستیم. انرژی، تکنولوژی، IT، مدیریت آب، نفت و گاز و... در همه زمینه‌ها آماده هستیم.

پیتر ژیکا، وزیر خزانه‌داری اسلواکی نیز گفت: بین ایران و اسلواکی و زیر چتر این دو دولت قرار است حمایت‌هایی صورت گیرد که شرکت‌های خصوصی با اطمینان‌خاطر وارد این کمیته‌ها شوند و از نظر سرمایه‌گذاری در امان باشند. این باعث تحقق فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌شود.

 

35225

کد خبر 644092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =