رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، گفت: شهر تهران به نمایندگانی نیاز دارد که اجازه ندهند حقوق مردم پایمال شود، افرادی که به دلیل فشارهای بیرونی و لابی ها حقوق مردم را زیرپا نگذارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ رحمت‌اله حافظی در نشست بررسی پرونده پایتخت گفت: جمع دانشجویان صادق و شفاف هستند و پشت پرده ای ندارند، صحبت های ما در این نشست سیاسی نیست و کارشناسی و فنی است و درباره دغدغه های جامعه و مردم می باشد و نباید از آن تعبیر سیاسی کرد.

وی گفت: اعتقاد دارم نظام جمهوری اسلامی ریشه در پشتوانه عظیم مردمی دارد و متعلق به مردم است، این نظام به قدری قوی و مستحکم است که اگر عده ای از مدیران خاطی آن زیر سوال بروند و مورد پرسش قرار گیرند به اصل نظام آسیبی وارد نخواهد شد و حساب نظام از مدیران خاطی جدا است. متاسفانه در شورا این موضوع پذیرفته شده نیست و فکر می کنند اگر به فردی اعتراض کنیم و سوال بپرسیم و عملکرد او را زیر سوال ببریم، تضعیف نظام است که این پندار خطای بزرگی است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: دوستان اصولگرا در شورا این خطا را دارند، تاکید کرد: فکر می کنند اگر به شهردار بگوئیم بالای چشمتان ابروست، اصل نظام زیر سوال می رود. وقتی در جلسه شورا به شهردار تذکر می دهم دوستان اصولگرا می گویند نظام را تضعیف نکن! آیا سوال از شهردار تضعیف نظام است؟

حافظی این اعتقاد را ضعف و خطای اصولگرایی دانست و افزود: اعتقاد دارم این هنر شهردار است که توانسته اصولگرایان را فریب دهد. اصولگرایان شورا بدانند که هنوز دیر نشده است. همه ما به مبنای نظام اعتقاد داریم و تا پای جان در صیانت از آن ایستاده ایم و اجازه نمی دهیم یک یا چند مدیر خاطی، پشت پرده نظام قرار گیرند و برای خودشان حصار امن ایجاد کنند. امیدوارم اصولگرایان خطای خودشان را سریع جبران و اصلاح کنند.

وی گفت: اعتقاد دارم شهردار تهران اصولگرا نیست، سه سال پیش در جمع اصولگرایان شورا مطرح کردم که آقای قالیباف اصولگرا نیست و وی را مدیریت کنید تا ایام باقیمانده از دوره شهرداری ایشان طی شود، آن روز اعلام کردم که اگر غفلت کنید، کمر اصولگرایی را خواهد شکست. متاسفانه اصولگرایی خسارت رفتارهای غیرقابل پذیرش شهردار و تیمش را پرداخت می کند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه دو جناح سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب باید هوشیار باشند، تاکید کرد: اگر کسی در دل و سیستم یک جناح سیاسی نفوذ کرد و تخلف کرد، باید خودپایشی داشته باشند و با شناسایی عناصر نامطلوب، آن ها را حذف کنند و اجازه ندهند اصل ساختارهای اصولگرایی و اصلاح طلبی آسیب ببیند.

وی با بیان اینکه بعد از یکسال از حضورم در شورای شهر اعتقاد پیدا کردم که هر خطایی در مدیریت شهری رخ داده، دو نفر یعنی شهردار و رئیس شورا مقصر هستند، اعلام کرد: طی شش ماه گذشته به این باور رسیده ام که علت تمامی خطاهای شهردار به رئیس شورا بازمی گردد زیرا اگر شخص رئیس شورا خطاها را اغماض نمی کرد و در برابر تخلفات تذکر می داد و دو نفر را به دادگاه صالح ارجاع می داد، دیگر این اتفاقات در شهر رخ نمی داد.

حافظی ادامه داد: از نظر شخصیتی برای رئیس شورای شهر احترام قائل هستم و ایشان را انسان محترمی می دانم اما از نظر حقوقی، عملکرد ایشان قابل دفاع نیست، برای نمونه، مصوبه برج باغات شهر تهران موجب ویرانی 4 هزار هکتار باغات شهر تهران شد و موجب نارضایتی و آسیب به سلامت مردم شده است.

وی گفت: مدیریت شهر تهران به دگردیسی نیاز دارد و باید مبتنی بر عقلانیت و اخلاق این شهر اداره شود، یک سوال جدی مطرح است، مدیریت شهری طی 3 دهه گذشته چه میزان در کاهش و توقف مشکلات شهر گام برداشته است و آیا شاخص هایی همچون ترافیک، ایمنی شهر، صیانت از فضای سبز، شفافیت و مواردی از این قبیل، چقدر رشد و ارتقاء عملیاتی داشته است؟ ممکن است کالبد شهر، رنگ و لعابی یافته باشد و در شهر برج میلاد و پل طبیعت احداث شده باشد که آن را به مهمانان خارجی نمایش دهیم، اما بهتر است خودمان را گول نزنیم، ببینیم که زیر پوست شهر چه خبر است و مشکلات مردم را حل کنیم، برای مهمانان خارجی کار نکنیم و از منابع شهر بصورت بهینه و برای حل مشکلات و اولویت های مردم استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گزارش حسابرس را موید سوءمدیریت و عملکرد نامناسب مدیریت شهری طی 3 دهه گذشته دانست و گفت: اداره شهر ناپایدار شده و نیاز به بازنگری جدی دارد.

با مدیریت یکپارچه شهری، آدرس غلط ندهند

وی درباره مدیریت یکپارچه شهری نیز اظهار کرد: مدیریت یکپارچه یکی از شاخص های حکمروایی شایسته شهری است اما شاخص اصلی نیست، مراقب باشیم به ما آدرس غلط ندهند. باید شهر بر اساس عقلانیت اداره شود و با عقلانیت، استراتژی ها و الویت ها تعیین شود. الویت ما این نیست که پیمانکاران شهر را مدیریت کنند.

حافظی گفت: یکی از شاخص ها، پاک دستی و پاک حسابی است. باید تمامی عملکرد شهرداری از جمله اطلاعات ریزترین مسایل مالی در اختیار مردم قرار گیرد، چرا شورا در پشت درهای بسته برای شهر تصمیم گیری می کند، چرا باید جلسات روز یکشنبه که علنی است بدون حضور خبرنگاران تشکیل شود؟

وی گفت: شهر تهران به نمایندگانی نیاز دارد که به خودشان اجازه ندهند حقوق مردم را پایمال کنند و به دلیل فشارهای بیرونی و لابی ها حقوق مردم را زیرپا بگذارند، شهر تهران از ظرفیت شورایاران به خوبی استفاده نمی کند برای نمونه در بودجه ریزی شهر از شورایاران نظرخواهی نمی شود، خواسته های مردم که از طریق شورایاران مطرح می شود بعضا بسیار ناچیز، جزئی و اندک است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: 10 درصد از بافت شهر فرسوده است و باید برای آن برنامه ریزی صورت پذیرد، مردم در گذشته به لیست کاندیداهای گروه های مختلف سیاسی اعتماد کرده اند، عده ای به لیست اصلاحات و عده ای به لیست اصولگرایان توجه داشته اند، باید گروه های سیاسی افرادی را برای شوراها پیشنهاد کنند که بتوانند در مقابل این انتخاب خود، به مردم پاسخگو باشند و از عملکرد آن ها دفاع کنند. در ابتدای دوره چهارم شورای شهر در تهران دو تیم هم وزن سیاسی داشتیم اما امروز این دو تیم به دو تیم حامیان و منتقدان شهردار که هم وزن نیستند تبدیل شده است که در هر دو تیم، ترکیبی از هر دو جناح سیاسی حضور دارند.

حافظی درباره حادثه پلاسکو نیز گفت: این حادثه ابعاد مختلفی دارد و باید بررسی کارشناسی شود. سیستم قضایی بایدبه این نکته توجه کند که آقایان مدعی هستند 31 دقیقه قبل از ریزش ساختمان، دستور خروج از ساختمان به آتش نشانان داده شده است، سوال این است که چرا این نیروها ظرف این مدت از ساختمان خارج نشده اند، باید شهرداری و آتش نشانی پاسخگوی این سوال باشند. آیا سیستم های ارتباطی برای اعلام دستور خروج به نیروها در اختیار آنان بوده است؟ اگر این ارتباط وجود می داشت باید ظرف سه تا پنج دقیقه نیروها از ساختمان خارج می شدند.

۴۷۴۷

کد خبر 644356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =