لاریجانی: درباره جمنا به من خبر ندادند، تشکر هم می‌کنم/۲

لاریجانی تاکید کرد: به مصلحت نیست از جایگاه رییس قوه مقننه در مسائل انتخاباتی ورود کند.

به گزارش خبرآنلاین علي لاريجاني رئيس مجلس در نشست خبري امروز-دوشنبه،23 اسفند- خود با اهالي رسانه در پاسخ به سوال خبرآنلاین درخصوص اینکه آیا اعضا جمنا برای حضور در این تشکل به شما رجوع کرده اند یا نه و اینکه عجیب است که چهره هایی چون علی لاریجانی، ولایتی یا ناطق نوری سکوت سیاسی اختیار کنند، آیا اساسا در جریان سازوکار انتخاباتی اصولگرایان هستید یا نه، گفت: من جلساتی ندارمُ  برداشت من این است که مسائل کشور به ویژه در مسائل اقتصادی پییچده شده است و باید برای این مسائل مهم کشور وقت گذاشت. نظر من این است که ما نباید وقتی مسئولیت مهم را بر عهده می گیریم دنبال کارهای دیگری برویم. من بعد از نماز صبح که به مجلس می آیم مشغول کارهای مجلس هستم و فرصت کارهای دیگری را ندارم. بنابراین من به عنوان رییس قوه مقننه مصلحت نمی دانم که در مسائل انتخاباتی ورود کنم. برای این کار آقایانی هستند. 

وی تصریح کرد: اگر منظورتان این است که جبهه مردمی نیروهای انقلاب برای تشکیل این جبهه خبری به من دادند یا نه، باید بگویم نه خبری به من ندادند و البته تشکر می کنیم که خبر ندادند چون من با این وضعیت نمی رسیدم و فرصتی نداشتم که در جلساتشان شرکت کنم. 

رییس مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش در رابطه با حاشيه‌هاي ايجاد شده براي حقوق و دستمزد مديران در لايحه بودجه، گفت: در مورد حقوق هاي نجومي جايي كه موضوع را جدي گرفت و رسيدگي كرد مجلس بود،‌ديوان محاسبات مسئوليت پيدا كرد تمام حقوق مديران را بررسي كند از ميان مديران 397 نفر اضافه دريافتي داشتند و گزارش هم آمد.

وي افزود: گام بعدي اين بود كه ديوان را مسئول كردند و معلوم شد از 100 هزار مدير 397 مدير اضافه برداشت داشتند آن نكته اي كه رهبري گفتند مهم بود كه از مديران بخش كوچكي اين گونه بودند. با فشار مجلس و كمك ديوان محاسبات پول ها برگشت. يك عده اي هم در اين امر تخلف كرده بودند كه آنها پرونده هايشان در دادگاه است. كه با كمك ديوان پروند هايشان در حال بررسي است.

لاریجانی گفت: كار ديگر اين بود كه ريشه يابي كنيم چرا اين اتفاق افتاد، ما كميسيون تخصصي داريم،‌بررسي كردند و فهميديم كه سه بخش داريم،‌يك حقوق، يك مزاياي مستمر و مزاياي غير مستمر. حقوق و مزاياي طبق قانون سقف دارد و نميتوانستند تخلف كنند كجا بود كه رخنه پيدا شد كه اين تعداد تخلف كردند، مزاياي غير مستمر بود،‌كاري كه در برنامه كرديم اين بود كه در برنامه سقف بگذاريم كه اين مزاياي غيرمستمر راه خلاف نشود من متاسف هستم كه اين را وارونه در جامعه مطرح كردند. اينگه گفتند24 ميليون حقوق میگیرند. خلاف بود.

وی تاکید کرد: هم نيت قانون گذار اين بود كه قانون را علاج كند كه در آينده با اين پديده مواجه نشويم. به هر حال شوراي نگهبان ايراد گرفت و مجمع هم حذف كردند و مجبورند در آينده قانون بياورند، اما مجلس ميخواست كه مزاياي غيرمستمر و مستمر سقف داشته باشد كه پديده حقوق هاي نجومي نداشته باشيم.

رییس مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که تقریبا یکسال از فعالیت مجلس دهم می‌گذرد آیا طرحی بوده که فرصت مطرح شدن آن نباشد، گفت: بله طرح‌های زیادی هست که باید به آن می‌رسیدیم که به خاطر برنامه و بودجه نرسیدیم؛ از جمله لایحه هوای پاک خوشبختانه قانون استاندادر قانون مادر خواهد بود. روی قانون ارتباط دانشگاه و صنعت هم کار می‌شود. مواردی هم در مورد تولید و صنعت کشور برای سال آینده در در دست کار است.

او در پاسخ به سوال دیگری در مورد مسائل محیط زیست و اینکه قانون اخیر مجلس در این مورد طرح کاداستر دچار مشکل می‌کند، عنوان کرد: این مساله خیلی روشن نیست که چقدر ضرر می‌رساند مسائل احیای جنگل‌ها کمک می‌کند مساله محیط زیست حل شود. در برنامه و بودجه توجه خوبی برای کنترل جمعیت و حفظ مراتع شده البته قانون مورد اشاره شما در مجلس رای آورد. من گفتم راهی پیدا کنند که به کاداستر هم لطمه نخورد.حرکات خوبی برای اقتصاد مقاومتی شده است

لاریجانی درباره اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب نیز انتقادی را هم وارد کرده‌اند چه مقدار از این قصور بر گردن مجلس بوده و چه مقدار بر دولت گفت: گزارشی در این باره روز گذشته در مجلس ارائه کردیم. مرکز پژوهش‌های مجلس در چارچوب قانون، برنامه و بودجه، قانون تنظیم یک و دو شسته و رفته و با عدد و ارقام ارائه کرده است. کاری است که از دست ما برمی‌آمد و انجام دادیم.

او ادامه داد: دولت ستادی تشکیل داده و مشغول به کار است. حرکات خوبی آغاز شده که باید آنها را ادامه دهیم و سال آینده قطعاً بهتر خواهد شد.

ادامه دارد...

2929

کد خبر 645959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =