نامه نیوز نوشت: 7 روز تا ثبت‌نامه کاندیداهای ریاست‌جمهوری باقیمانده است، اصلاح‌طلبان تکلیف‌شان را با حمایت از روحانی مشخص کرده‌اند اما اصولگرایان هنوز بر سر نامزد واحد اختلاف دارند. یک فعال سیاسی اصولگرا بر این عقیده است که رسیدن به وحدت به معنای اجماع بر روی یک فرد یا یک لیست تقریبا غیرممکن است.

بخشی از گفتگو با ناصر ایمانی را در ادامه می‌خوانید:


بسیاری از اصولگرایان به ایجاد وحدت از کانال جمنا امیدوار نیستند، خصوصا که پایداری‌ها و طیف جلیلی و قالیباف نیز تا امروز تن به این سازوکار نداده‌اند، نگاه شما به این موضوع چیست؟
 
پایداری ‌ها هیچ گاه نگفته اند که به ائتلاف با جمنا تن نمی دهیم، مگر اینکه بخواهند گزینه دیگری را معرفی کنند که فعلا خبری از این موضوع نیست.
  
دلیل عدم استقبال پایداری ها از پیوستن به جمنا چیست؟ سهم مناسب می خواهند یا اصل سازوکار را قبول ندارند یا ...؟

درست است که پایداری ها از ساز و کار جمنا استقبال نکرده‎اند، اما این به معنای آن نیست که جمنا هر فردی را که به عنوان کاندیدا معرفی کند، پایداری ها هم یک گزینه برای انتخابات معرفی کنند! 

اختلاف در طیف اصلاح‌طلبان به مراتب از اصولگرایان بیشتر است این یک واقعیت است، اما چون چاره‌ای جز تمکین کردن به گزینه‌ای مانند روحانی ندارند این اختلاف کمتر خودش را نشان می‌دهد. با این وجود آن‌ها هنوز هم بر سر حسن روحانی اختلاف نظرات بسیاری دارند.
 
برخی پایداری ها می گویند جمنا تبدیل به شرکت سهامی شده است و باج دهی در آن زیاد است آیا واقعا این وضعیت را شاهدیم؟
 
هر جناحی اگر بخواهد همه طیف ها را راضی نگاه دارد قطعا هزینه‌هایش بالا خواهد رفت؛ یعنی این جناح اعم از اصلاح طلب یا اصولگرا اگر بخواهد همه طیف های زیر نظر خود را راضی کند طبیعتا تبدیل می شود به یک شرکت سهامی ! و مجبور است که سهام بفروشد. مثلا اگر  در انتخابات مجلس بخواهد 30 نفر را معرفی کند مجبور می شود از همه طیف ها چند نفر را انتخاب کند! این می شود شرکت سهامی! یا به طور مثال در انتخابات ریاست جمهوری می گویند معاون اول از یک طیف ، وزرا از طیف دیگر و غیره! طبیعتا این یک شرکت سهامی خواهد شد.  
 
رسیدن به یک سازو کاری که همه طیف های یک جریان از آن راضی باشند غیر ممکن است مگر اینکه بخواهند هزینه‌های سیاسی کنند. اگر هم سهم فروشی کنند دیگر شاهد یک کاندیدای مطلوب یا مجلس مطلوب برای آن جناح نخواهیم بود زیرا مجبور به فروش سهم کرده است .
 
شانس کدام کاندیدا را برای تبدیل شدن به کاندیدای نهایی بیشتر می دانید؟ رئیسی؟ جلیلی، قالیباف و یا ضرغامی!  
 
در خصوص افراد و اشخاص اظهارنظر نمی‌کنم؛ اما تصور نمی‌کنم که جلیلی جز این کاندیداها باشد. در واقع بعید است در بین کاندیداهای نهایی جمنا اسم جلیلی هم باشد.
 
رقابت بین اطرافیان جلیلی و رئیسی این روزها زیاد مطرح می شود چقدر این موضوع را جدی می دانید؟ فکر میکنید جلیلی در صورت کاندیداتوری رئیسی کنار برود؟
 
ممکن هم هست که به نفع رئیسی کنار نرود، اما شانس رای ایشان به قدری پایین خواهد بود که اصلا محل بحث نخواهد بود.
 
طیف احمدی نژاد چقدر میتواند فضای انتخابات را به سمت رقابتی تر شدن یا تنش ببرد؟

تصور نمی کنم کاندیدای مطلوب آن جناح اساسا بتواند در ساز و کار انتخابات یعنی تایید صلاحیت قرار بگیرد. خود شخص احمدی نژاد هم برای انتخابات کاندیدا نخواهد شد.

29212

کد خبر 651244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =