نماینده مردم شاهین‌شهر می‌گوید که به دلیل درخواست‌های مکرر مردم و علما از ابراهیم رئیسی، حضور او در انتخابات ریاست‌جمهوری قطعی است.

مریم محمدپور: اصولگرایان وارد مرحله حذفی شده اند و امروز خبرهای زیادی می آید که نشان می دهد بازیکن اصلی آنها از روی نیمکت ذخیره بلند شده و در حال ورود به میدان است. ابراهیم رئیسی احتمالا گزینه نهایی جمناست و اصولگرایان امید زیادی دارند که او بتواند رقیب سختی برای حسن روحانی باشد. درباره آخرین اتفاقات انتخاباتی در پایگاه اصولگرایی کشور با حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده صریح و اصولگرای مجلس سخن گفتیم. نماینده مردم شاهین شهر، حضور ابراهیم رئیسی را جدی می‌داند و او را یک منجی معرفی می‌کند. به گفته او، رئیسی ابتدا قصد حضور در انتخابات را نداشته و حتی استمزاج کرده که اعلامیه بدهد و رسما اعلام کند که حضور ندارد اما «مرجع صدور حکم» این اجازه را نداده است.

مشروح گفت و گو با حسینعلی حاجی‌دلیگانی را در ادامه بخوانید:

آقای حاجی‌دلیگانی، این روزها اصلی ترین کاندیدایی که اصولگرایان از او حرف می‌زنند، آقای ابراهیم رئیسی است و به نظر می‌رسد روز هجدهم که ایشان وعده نظر نهایی را داده‌اند، نظرشان بر حضور در انتخابات ریاست جمهوری باشد.

در این دو هفته‌ای که مجلس جلسه علنی نداشت،‌ من جایی مسافرت نرفتم و در منطقه بودم و هر روز با خانواده شهدا و برخی اقشار مردم دیدار داشتم، در این مدت می‌دیدم که برآیند جامعه دنبال یک ناجی است تا از مشکلات اقتصادی نجات پیدا کند. مردم چندان کاری به جناح‌بندی‌ها ندارند و دنبال این نیستند که چه کسی اصولگرا و چه کسی اصلاح طلب است، آنها دنبال یک ناجی هستند. در خیلی جاها شاهد بودم مردم طومارهایی را به صورت خودجوش برای دعوت از آمدن آقای رئیسی امضا کردند.

ناجی اقتصادی، یک چهره اقتصادی را به ذهن متبادر می‌کند،‌ در حالی که آقای رئیسی چهره اقتصادی محسوب نمی‌شوند.

مهم نیست که این چهره در زمینه اقتصاد متخصص باشد، چون رئیس جمهور مدیریت کلان کشور را برعهده دارد و کافی است که دید و اعتقادش به سمت رفع محرومیت و عدالت محوری باشد، توجه‌اش به مردم عامه جامعه باشد چراکه مردم زیر بار فشار اقتصادی خسته شده و دغدغه زندگی عادی دارند. برداشت من از چیزی که در جامعه دیدم اینگونه بود.

در جریان هستید اینکه قرار است هجدهم اعلام شود چقدر جدی است؟

با این دعوت‌هایی که صورت گرفته به نظر می‌رسد علیرغم اینکه ایشان خودش مایل به حضور نبودند اما خواسته‌های مردمی‌ و کسانی که از ایشان دعوت کردند، آمدن ایشان قطعی است.

آقای رئیسی در ابتدا جزو کاندیداهای اصلی جبهه مردمی‌نبود، در ابتدا عمدتا اسم کاندیداهای دیگری شنیده می‌شد اما به تدریج آقای رئیسی کاندیدای اصلی جبهه مردمی ‌نیز شده است، این فرآیند چگونه طی شد؟

این فرآیند کاملا خودجوش بوده و از کف جامعه جوشیده است چون ایشان چهره ای است که کسی انتقاد خاصی به ایشان ندارد،‌ بقیه افرادی که مطرح هستند بخشی از جامعه به آنها ایراداتی را وارد می‌دانند اما از ایشان آنچه مردم دیدند،‌ دست پاکی و سلامتی بوده است.

اینکه می‌گویند ایشان به چند نفر قول سمت داده‌اند،‌ چقدر جدی است؟ مثلا قرار شده آقای قالیباف معاون اول و آقای جلیلی وزیر امور خارجه بشود؟

  من این را نشنیدم ولی اگر چنین چیزی هم اتفاق افتاده باشد که افراد توانمندی که برنامه دارند بخشی از مسئولیت‌ها را برعهده بگیرند، اتفاق بدی نیست. حتی در افغانستان هم دیدیم که دو رقیب برای ریاست جمهوری رقابت می‌کردند، اما‌ وقتی یکی پیروز شد، قانون اساسی را اصلاح کردند و یکی رئیس جمهور شد و دیگری معاونش و با این شکل وحدت جامعه را حفظ کردند و از ظرفیت‌های هر دو نفر استفاده کردند.

درست است. برای ماجرای افغانستان مذاکرات زیادی انجام شد و حتی جان کری از آمریکا به افغانستان رفت تا این توافق صورت گرفت اینجا هم خبری از مذاکرات دارید؟

من عرض کردم که خبر خاصی ندارم اما اشکالی ندارد که از همه ظرفیت‌ها و تجارب کشور استفاده شود. مثلا فرض کنید آقای روحانی که الان رئیس جمهور هستند رئیس مجمع تشخیص مصلحت بشوند، یعنی از ظرفیت ایشان در جایی که به اندازه یک قوه در کشور اهمیت دارد،‌ استفاده کنیم.

با این اوصاف در صورت پیروزی آقای رئیسی،‌ آیا ممکن است آقای روحانی در کابینه ایشان جایی داشته باشند؟

در کابینه نه. چون رئیس‌جمهور بودند طبیعی است که نمی‌تواند در کابینه باشد اما می‌تواند رئیس یک قوه یا مشابه آن باشد. چون احکام اعضای مجمع اواخر اسفند ماه به پایان رسیده،‌ ایشان می‌تواند رئیس مجمع شود تا از ظرفیت ایشان استفاده شود و کشور بتواند بدون آقای احمدی نژاد و آقای روحانی انتخاباتی را تجربه کند.

در رابطه با آقای جلیلی گفته شده که جمنا با ایشان مذاکراتی داشته اما ایشان حاضر به کناره گیری از انتخابات نشده است.

بر اساس اطلاعات دقیقی که من دارم، بچه‌های پایداری با آیت الله مصباح یزدی ملاقاتی داشته اند و در آنجا صحبت شده است. خبری که دارم حکایت می‌کند که در آنجا اشاره شده که اگر حضور آقای رئیسی قطعی شد، طبیعتا بچه‌های پایداری به سمت ایشان متمایل خواهند شد.

این بچه‌های پایداری شامل آقای جلیلی هم می‌شود، چون از خیلی وقت پیش گفته می‌شد که آقای جلیلی گفته اند در هر شرایطی در رقابت‌ها باقی می‌ماند.

اگر آقای رئیسی، قطعی شود از ظرفیت‌های ایشان هم در دولت آینده استفاده خواهد شد.

شما کاندیداتوری آقای بقایی را چقدر جدی می‌بینید؟ می‌تواند در شکستن سبد رای اصولگراها تاثیری بگذارد؟

من با شناختی که از ایشان دارم و توانمندی‌هایی که دیدم،‌ او را در این حد و اندازه نمی‌دانم که بتواند سکاندار قوه مجریه کشور باشد.

فکر می‌کنید مشکلی برای تایید صلاحیت ندارد؟

نمی‌توانم از جانب شورای نگهبان چیزی بگویم اما از لحاظ توانمندی‌هایی که دارد، او را در این حد نمی‌بینم.

با توجه به حمایت‌های آقای احمدی نژاد از آقای بقایی،‌ فکر می‌کنید بتواند سبد رای رئیس جمهور پیشین را از آن خود کند؟

وقتی توده‌های مردم ببینید فردی مثل آقای رئیسی از زمانی که تولیت آستان مقدس رضوی را برعهده گرفتند دقیقا همین دیدگاه‌های آقای احمدی‌نژاد را عملی کرده،‌ توجه به زائران ضعیف،‌ ساخت و سازها در مناطق بی بضائت یا دعوت از کسانی که تاکنون به مشهد نرفته اند و پرداخت هزینه‌های آنها را آستان قدس می‌دهد و رضایتمندی که در جامعه هدف ایجاد شده می‌تواند جایگزین خواسته‌های مردم باشد. یعنی ویژگی‌هایی که در شخص آقای احمدی نژاد می‌دیدند،‌ حالا در شخص‌ آقای رئیسی می‌بینند.

اما بعید می‌دانم آقای بقایی بتواند دیدگاه‌های آقای احمدی نژاد را عملی بکند و فقط یک آدرس اشتباه است و آقای احمدی نژاد نباید اعتبار خود را صرف گزینه ای بکند که اطمینان ندارد در آینده روش ایشان را ادامه بدهد.

از همان زمان که آقای رئیسی به عنوان تولیت آستان قدس منصوب شده و شیوه ای مخالف آقای طبسی پیش گرفتند، عده ای می‌گفتند اینها نشانه‌هایی است که آقای رئیسی سودای ریاست جمهوری دارد و این کارها برای رای آوری است.

به هر حال حرفی که می‌زنیم باید بر اساس اعتقادات و شرع باشد، تا جایی که من تحقیق کردم، اصلا چنین چیزی نبوده و خود ایشان بنا داشتند اطلاعیه بدهند که من نمی‌آیم اما بارها از او خواسته شد که حضور داشته باشد. علمای زیادی با او دیدار کردند و مردم هم از او خواستند اما ایشان می‌گفتند که چون به تازگی حضرت آقا به من حکم داده، می‌خواهم بمانم و حکم را انجام دهم. حتی به نوعی استمزاج کردند که آیا اجازه می‌دهید من اعلام رسمی‌ کنم که نمی‌آیم، اما این اجازه را به ایشان ندادند.

رهبری؟

به هر حال آقای رئیسی از مرجع صدور حکم خواسته بود که اجازه دهد اعلام کند که نمی‌آید ولی این اجازه به ایشان داده نشد.

فرمودید علمای زیادی با ایشان دیدار کردند، نام می‌برید که چه کسانی بودند؟

خبر دارم که ائمه جمعه مراکز استان‌ها، نمایندگان مجلس خبرگان که عموما هم پوشانی دادند. اخیرا 50 نفر از نمایندگان مجلس خبرگان نامه نوشتند و از ایشان تقاضا کردند حضور داشته باشند.

اگر آقای رئیسی حضور پیدا کنند، جمنا باز هم با پنج کاندیدایی که گفته شده بود،‌حضور پیدا می‌کند؟

فکر می‌کنم خیلی زود همه جمعیت‌ها به این جهت حرکت می‌کنند و چون موضوع انقلابی‌ها هست حتی انقلابی‌های اصلاح طلب هم به ایشان کمک کنند.

64213

کد خبر 651746

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  1 0
  مگر ميشود انتقادي به يك قاضي نباشد؟
 • بی نام A1 ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  در این مدت می دیدیم که برآیند جامعه دنبال یک ناجی است ... جهان سومی هستیم دیگه
 • بی نام A1 ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  دوران این صحبت ها و بازی ها و .... تموم شده مردم بخدا جیگر نیستن نیستن نیستن بفهم
 • بی نام A1 ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  یعنی بدون هدف قبلی در مناطقی از کشور اقدام به توزیع آرد و... کردند؟
 • محسن A1 ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  سال 84 و قبل از انتخابات هم از احمدی نژاد یک ناجی ساخته بودند
 • بی نام A1 ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  نظر شما محترم ولی خوبه همه اصولگرایان مدعی یا پشت یکنفر یا راسا در انتخابات کاندید شوند تا میزان مقبولیت و محبوبین و جایگاه آنها در جامعه مشخص شود .شاید برای همیشه درس بگیرند .
 • بی نام IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  ان شاءالله به حق امام رضا علیه السلام مردم به آقای روحانی رای می دهند.
 • بدون نام ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  انشاالله كه نيايد و مردم در ارامش زندگي كنند
 • بی نام DE ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  ایها الناس بدانید و آگاه باشید که آقای رئیسی داماد علم الهدی است.
 • بی نام A1 ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  چه شود بنده خدا نمی خواد بیاد به زور می خوان رییس جمهورش کنن رییس جمهور زوری دیده بودیذ
 • بی نام IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  منتطر تشریف فرمایی ایشان هستیم
 • بی نام RO ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  آقای احمدی نژاد مگه اعتبار داره که حالا با آوردن بقایی اعتبارش به خطر بیافته؟؟؟
 • بی نام EU ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  این چیز ها رو که میبینم که یه عده اینجور دارن به آب و آتش میزنند تا به هر قیمتی شده روحانی رئیس جمهور نشود و اصلا برایشان مهم نیست چه کسی جای او را بگیرد حتی اگر خودشان نباشند، روز به روز اعتقادم به روحانی بیشتر میشه که چنین وحشتی در دل کاسبان تحریم انداخته
 • محمود A1 ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  واقعا ریاکاری و نفهم فرض نمودن مردم در این پاسخ ها موج میزنه.مردم میدونند به کی رای بدهند . ویرژن جدید و به روز شده احمدی نژاد را با هر ترفندی میخواهند دوباره حاکم کنند. با اخلاص حرف زدنتون مرا کشته چقدر خوبید شما
 • علی IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  کاندیداتوری رئیسی اشتباه محص است.
 • بی نام IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  حمایت جلیلی ، علم الهدی ، مصباح و حاجی‌دلیگانی برای رای نیاوردن ایشون کفایت می کنه.
 • بی نام IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  درخواست‌های مکرر مردم و علما ترجیع بند تکراری است مهم تر هایش را اعلام کننند.
 • م ر IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  این آقای رییسی کدوم کار بـزرگ رو انجام داده که می خواد رییس جمهور بشه؟ چرا همه بدون سند از اسم مردم استفاده می کنند؟
 • بی نام A1 ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  خوب ا ست كه با تمام قوا به ميدان بياييد چون نتيجه برايتان جالب خواهد بود و براي ما هم البته
 • امیر تبریز اوغلی IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  خیلی هراسانید.. خیلی
 • بی نام IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  مثال شان در مورد افغانستان جالب بود ...قانون رو بخاطر اشخاص تغییر میدن ؟ همه جا افراد تابع قانون هستن نه قانون تابع تاع افراد...اگه این ظرز فکر حاکم باشه که الفاتحه....
 • بی نام A1 ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  خدایا توبه
 • بی نام IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  آیا مطمئن هستید که فهم و هوش مردم ایران را با جامعه انسانهای نئاندرتال دوران جنگل و غار نشینی و یا حداکثر با مردمان دوران پارینه ستگی اشتباه نگرفته اید؟
 • بی نام IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  دقیقا کدوم قشر از مردم؟؟
 • بی نام DE ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  داماد ریس اقلیم .
 • mohsen A1 ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  همش فیلم و کلک برای انتخابات.
 • بی نام RU ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  امدن ایشان انتخابات را گرم و جدی می کند و دوم خرداد دیگری را رقم خواهد زد
 • شمس تبریزی A1 ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  حاجی دلیگانی گفته مردم دنبال ناجی هستن. نمیدونم چرا هر وقت مردم دنبال ناجی هستن تنم می لرزه و ناامید میشم
 • بی نام DE ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  به امید خدا، بهترین فرد میاد و رئیس جمهور میشه
 • بی نام DE ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  اعجیب است واقعا توده های مردم هیچ شناختی از اقای رییسی ندارند وامیدواریم که اقای رییسی در دام این صحبتها نیفتد و باور کنید دقیقا یاد اقای جلیلی افتادم که تازه مردم تا حدودی ایشان را می شناختند اما دیدید که با کمترین اقبال روبرو شد .واقعا ایشان با چه پشتیبانی وارد گود می شوند .
 • بی نام ES ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  0 0
  ما منتظر حضور ایشان هستیم تا همان جایی بفرستیم ایشان را که قالیباف را فرستادیم. زنده باد اصلاحات
 • بی نام US ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
  0 0
  "مهم نیست که این چهره در زمینه اقتصاد متخصص باشد، چون رئیس جمهور مدیریت کلان کشور را برعهده دارد و کافی است که دید و اعتقادش به سمت رفع محرومیت و عدالت محوری باشد، توجه‌اش به مردم عامه جامعه باشد چراکه مردم زیر بار فشار اقتصادی خسته شده و دغدغه زندگی عادی دارند."
 • بی نام IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
  0 0
  ازآقای رئیسی می خواهم به عنوان یک شهروند ویک زوار امام رضا ع که بگذارید همینطور ساده وبی غل و غش بمانید وخودرا بازیچه این جناه های سیاسی قرار ندهید چندسال پیش شمارادرحرم دیدم خیلی ساده وبدون همراه درحال زیارت کردن بودید لذت بردم اماامروز که فقط رئیس آستان مقدس شده اید اطرافت را گرفته اند حال که عده ای نه بخاطر اسلام فقط برای اینکه قدرت دردست داشته باشند می خواهند شمارا خراب کنند همانطور که قبلیهارا خراب کردند خودرا بازیچه سیاست بازان قرار ندهید روزی در مدینه منوره به آقای الهام گفتم به احمدی نژاد بگوید یک کم با قبلی خودش مشورت کند نکردو این وضع فعلی اش هست حال به شما عرض کردم ازما تذکر بود خود میدانید.
 • علی IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
  0 0
  باور کردیم