ایسنا نوشت: مشاور رییس‌جمهور در یادداشتی به اظهارات الیاس نادران واکنش نشان داد.

حسام‌الدین آشنا در یادداشتی با عنوان "درباره انتخابات و افتتاحات" آورده است:

« آقای نادران نوشتند: آقای روحانی پرکار شده و برخلاف همیشه هرروز در سفر استانی است. ایرادی ندارد؛ می‌تواند از ۲۹اردیبهشت برای همیشه برود استراحت کند!

برایشان نوشتم: دولت تعهد کرد تمام تلاش خود را بکند تا ابتدا بسیاری از طرح هایی که 80% پیشرفت داشت را تکمیل کند و طرح های دارای اولویت دیگری را که ممکن بود در طول زمان معقولی اجرا کند. الان وقت افتتاح آن طرحهای تعهد شده و تکمیل شده است. واقعا از شخصیتی چون جنابعالی بعید بود چنین تلخ کام باشید.

ایشان نوشتند: چرا افتتاح همه پروژه‌ها همزمان با ایام انتخابات است و قبلا خبری نبود؟ فرموده‌اند اتقوا من مواضع تهم آشیخ حتی تو هم!

نوشتم: نمی دانستم عرایض مشفقانه بنده را هم به سخره می گیرید و الا مزاحم نمی شدم. تعهد تکمیل پروژه ها از ابتدا برای انتهای دوره انجام شده بود.

دوری از مواضع تهمت توصیه ای اخلاقی و تهمت نزدن شرط تقوا است.

حالا خدمت ایشان و دوستانشان عرض می کنم:

بنا به تقسیم منطقی سه نوع افتتاح پروژه داریم؛ زودهنگام/ دیر هنگام/به هنگام.

دو نوع افتتاح زود هنگام داریم: اگر اعتبارات برخی پروژه ها را به صورت اختصاصی افزایش دهند می توان سرعت عمل را بالا برد و پروژه را زودتر از موعد به پایان رساند و افتتاح کرد(مانند مجموعه اجلاس سران در زمان آقای خاتمی که در کمتر از شش ماه آماده شد). گاهی هم به علت ضرورت های سیاسی پروژه هایی بدون اینکه تکمیل شده باشند افتتاح می شوند(مانند راه آهن اصفهان - شیراز در زمان آقای احمدی نژاد در آستانه انتخابات 88).

اما آن چه در کشور ما رواج دارد افتتاح دیر هنگام است. به طور متوسط پروژه های بزرگ ما دو برابر زمان مصوب به طول می انجامد و حدود 12 سال به طول می‌انجامد.

افتتاح‌های به هنگام در صورتی ممکن است که طراحی پروژه ها و تامین مالی آن درست و منطقی انجام شده باشد؛ بسیاری از طرح های فعلی از این نوع است چه آنها که تکمیل زمانبندی شده پروژه های قبلی بوده و چه پروژه های جدید که در همین دولت طراحی و اجرا شده است. یک ویژگی مهم بسیاری از طرحهایی که این روزها افتتاح می شود خصوصی بودن آنهاست. بخش خصوصی قدر سرمایه مالی و زمانی را می داند و در اجرای پروژه های خود بسیار دقیق‌تر از دولت عمل می کند.

یک نوع دیگر هم داشتیم که اسمش را می‌شد گذاشت هیچ هنگام؛ این ها پروژه های کوچک و بزرگی بودند که اساسا برای آنها بودجه ای پیش بینی نشده بود و به صورت اقتضایی و فی المجلس پیشنهاد و مصوب می شد و از همان اول هم معلوم بود اجرایی نخواهد شد. از این نوع طرح ها در اواخر دوره قبل به وفور اعلام شد و صرفا مطالبات مردمی از دولت بعد را افزایش داد.

حال سوال این است آقای روحانی طرح های تکمیل شده دوره خود را چه هنگام باید افتتاح کند؟ شما نمی توانید همزمان به او تهمت بزنید که دولتش ناکارامد و پیر و خسته و ... است و وقتی فقط در یک مورد با افتتاح پروژه هایی به ارزش 2400 میلیارد تومان در استان گیلان مواجه می شوید به او تهمت بزنید که اقداماتش انتخاباتی است. بهتر است شما و دوستان هم از تهمت زدن دوری کنید.»

45214

کد خبر 652303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =