۰ نفر
۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۷

«خبرجنوب» نوشت: فصل سوم بررسی و مستندسازی راه شاهی در مسیر تخت جمشید- شوش با کشف بقایایی از جاده هخامنشی در تنگ ابوالحیات (جاده شیراز - کازرون) ادامه دارد .

عملیات کاوش راه شاهی هخامنشی در شوش - تخت جمشید از ۱۴ اسفندماه سال گذشته آغاز شده است. راهی که طولش به دوهزار و ۶۹۹ کیلومتر می رسد و حدودا هر ۲۴ کیلومتر، یک توقفگاه دارد که در واقع ۱۱۱ ایستگاه میشود.
راه شاهی نخستین شاهراه شناختهشده ایران و نخستین شاهراه بینالمللی جهان محسوب می شود که در خوزستان این راه از شوش، شوشتر و رامهرمز عبور میکند.
بنا بر اظهار نظر های کارشناسان و باستان شناسان در ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، داریوش اول در ایران آغاز به ساخت جادههای پهن و عریض کرد که یکی از آنها «راه سلطنتی» نام داشت که در زمان خود جزو بهترین شاهراهها ی اصلی کشور محسوب میشد. راهی که بعدها توسط امپراتوری رم نیز همچنان مورد استفاده قرار گرفت. کیفیت این راه چنان بالا بود که پیکهای نامهرسان میتوانستند مسافتی معادل ۲۶۹۹ کیلومتر را فقط در مدت هفت روز بپیمایند.
بنا بر این گزارش هم اینک عملیات بررسی های باستان شناسی این راه باستانی در فارس در حال انجام است که به زودی این فصل به پایان خواهد رسید و در اين رابطه محمدتقي عطايي يكي از باستان شناسان اين فصل كاوش و بررسي به خبرنگار ما ميگويد: چندين جاده سنگفرش در مسير شيراز- كازرون كشف شده كه يكي از اين جاده ها در نزديكي تنگ ابوالحيات قرار دارد.
وي با بيان اينكه جاده سنگفرش است و به دوره هخامنشيان برمي گردد، مي افزايد: به زودي جزئيات كشفيات جديد اين فصل كاوش منتشر خواهد شد.
اما آنطور که نوروزی یکی از باستان شناسان فارس مي گويد: با كاوش ها و بررسي هايي كه در سال هاي گذشته در اين راه تاريخي صورت گرفت، مقصد، مبدأ و ايستگاه هاي هخامنشي آن مشخص شد. در واقع مسير اين راه از فارس به طرف خوزستان، همدان و حتي تركيه امروزي معطوف
شده است.
وي اضافه مي كند: جاده اي كه هم اينك بقاياي آن پيدا شده، با توجه به شواهد موجود و نوع ساختش، جاده اي حكومتي (سلطنتي) بوده است.
نوروزي مي افزايد: بررسيهايي كه هم اينك در حال انجام است درخصوص راه ارتباطي فارس به خوزستان مي باشد كه كشفيات متعددي هم داشته
است.
گفتنی است چندی قبل هم مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از آغاز فصل سوم کشف و مستندسازی برای تعیین عرصه و تهیه پرونده ثبت ملی راه شاهی هخامنشی در مسیر شوش- تخت جمشید خبر داده بود. همچنین وی در خصوص اعتبار اختصاص یافته به این پروژه بیان کرد: اعتبار این پروژه از ابتدا تا پایان عملیات کاوش، از سوی طرحهای پژوهشی پژوهشگاه تامین میشود و پس از پایان عملیات تمامی اشیا موزهای و مطالعاتی به دست آمده به امین اموال اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس تحویل میشود.

46

کد خبر 653137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =