ده‌نمکی:‌ هیچ‌وقت از جایی بودجه نگرفتم/ انتقاد عسگرپور از ایجاد فضای خودی و غیرخودی

عسگرپور از اصرار به ایجاد فضای خودی و غیرخودی انتقاد کرد. مسعود ده‌نمکی می‌گوید خیلی از فیلم‌هایی که حتی توقیف شدند با پول‌های ارگان‌ها ساخته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عسگرپور درباره مدیریت نخبگان در کشور و ایجاد فضای دو قطبی گفت: «در کشورهای پیشرفته‌تر دولتمردان برای اداره کردن بخش های مختلف نسخه های مختلف دارند. آنچه من از این ۳۰ - ۲۰ سال گذشته می فهمم این است که ما اداره کردن نخبگان خود را بلد نبوده‌ایم. این امر تنها به بخش فرهنگ و هنر محدود نیست و به جز موضوع هسته ای که به یک موضوع ویژه تبدیل شده است، خیلی از نخبگان ما مهاجرت کرده اند و ما حتی این بخش را نیز درست مدیریت نکرده ایم.اصرار به ایحاد فضای خودی و غیرخودی کار را به جایی رسانده است که مجبور هستید بین این دو دایره یکی را انتخاب کند.»

او در ادامه گفت: «
حکومنت های پی در پی ما راهی باقی نگذاشت و هنرمندان باید در این دایره ها یکی را انتخاب کنند و اگر حاضر نشوند در این دایره‌ها باشند خانه نشین می‌شوند. در نتیجه کسی که جریان روشنفکری برایش جذاب باشد جذب دایره غیر خودی می شود. در دایره خودی‌ها اگر فرد خیلی خودی باشید می توانید حرف هایی را بزنید که دیگران نمی توانند بزنند. آیا همه می توانند حرف هایی را بزند که حاتمی کیا و ده نمکی می‌زنند؟‌ البته این دایره نزدیک انتخابات خیلی بزرگ می شود. این دایره در زمانی که لازم داریم اندازه اش تغییر می کند. وقتی که هنرمندان باید میان این دایره ها انتخاب کنند ترجیح می دهند که در دایره بزرگتر قرار می گیرند که متاسفانه دایره غیر خودی شده است.»

مسعود ده‌نمکی گفت: «اگر تیتراژ فیلم های اپوزیسیون را ببینید ، اتفاقا با پول های نهادهای عمومی ساختند. همین هایی که اسکار گرفتند و خرس بردند. خیلی از این فیلم هایی که حتی توقیف شدند هم از همان پول های ارگانی گرفتند. این دیگر بعضی از بازی است که سیاسی کاری کنند. طرف اسم فیلمش را فلان وزیر گذاشته است و الان می گوید نمی گذارند من فیلم بسازم. ولی در این ارگان ها وقتی فیلم سفارشی دادند بسازند ، این قدر این سفارش دهنده ها بی سواد بودند که فیلم ضد خودش عمل کرده است چون رفتند دادند کسی بسازد که باور به آن چیزی که خواسته بسازد ، نداشته. از شهرداری گرفته تا آستان قدس و سپاه ف دارند فیلم می سازند. خیلی از این فیلم هایی که می بیند محصول همین ارگان هاست. فیلم های من کمی فرق داشته . چون فیلم های من طنز بوده و فیلم قبلی ، هزینه فیلم بعدی را تامین کرده است ولی شاید منم فیلم بسازم تاریخی باشد و بروم سراغ این ارگان ها . یا مثلا برای اینکه تیزر بگیری ، نمی توانی با این ارگان ها کار کنی. ولی شما نمی توانی بگویی که پول گرفتن از ارگان بد است اما از فلان آقازاده ژست روشنفکری باشد.این که از آقازاده ها و کارتل ها بگیری که بدتر است! دارند پولشویی می کنند.»

کارگردان «رسوایی» در ادامه افزود: «منی دارم این حرف را می زنم که هیچ وقت از جایی بودجه نگرفتم. ولی وقتی فیلم جنگی می سازی مگر می شود از نیروهای نظامی کمک نگیری؟ در خود هالیوود هم تانک در دست ارتش است دیگر. ولی بعضی وقت ها یکی خودش فیلمی می سازد که ارزش دارد. هم اجتماعی و هم ملی. باید از آن فیلم حمایت شود و در اکران ، در ساخت تا فیلمساز دلگرم شود که باز هم کار ارزشمند بسازد.می گویند من رانت داشتم اما همه می دانند و اگر کمی مطالعه کنند، می بینند دیواری کوتاه تر از من نبوده هیچ وقت نبوده است. سر اخراجی های یک ، اصلاح طلب ها که حسابی ما را زدند اما آن طرفی هم هم کم نگذاشتند. 15 تا سردار علیه من نامه نوشتند برای اخراجی های یک. نامه را برای عالی ترین مقامات نوشتند که اقای رضایی جلویش را گرفت. یا مثلا فیلم را نسخه با کیفیتش را دادند بیرون ! همه می دانند این فیلم را چه کسی می توانسته بدهد بیرون. بعد فیلم اخراجی های 2 را آپلود کردند در اینترنت. آن زمان امکانات اینترنتی برای مردم عادی این قدر امکان پذیر نبود.از همین خبرآنلاین تا آن طرف مرا سر فیلم هایم در این سال ها می زدند. هیچ کس قدر من برای فیلمسازی ، هزینه نداده است. شاید آن اقبال عمومی فیلمهایم نگذاشته هزینه هایی که دادم دیده شود.»
 
او در ادامه افزود: «درباره همین رسوایی 2 ببینید چه فضایی برایم ساختند. فیلمم را بایکوت محض کردند. همین برنامه های  تلویزیونی هیچی درباره اش نگفتند. وقتی ما در رسوایی صحنه آن زلزله را خودمان ساختیم که پول از کشور خارج نشود ، نگفتند بیایند نگاه تخصصی در جشنواره به این جلوه های ویژه داشته باشند.تاوان حرف های متفاوت زدن این است. وقتی من فقر و فحشا را ساختم ، همه این فیلم را کوبیدند. کاری کردند که توقیف شود. کلی برایش فحش خوردم. بعد از 15 سال الان این بحث خیلی داغ شده است. همین چندی قبل درباره چنین موضوعی شبه مستندی را ساختند که همه مسئولین نظام نشستند، دیدند و گریه کردند. مثلا روزنامه هایی از من را ببینید که تا به حالا بسته شده است.شما اصلاح طلب ها حق تان است بسته شود اما ببینید چند تا رسانه من را بستند و رافت اسلامی هم شامل حالم نشد!»

57241

کد خبر 661282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  0 0
  چرا مناظره تون وسطش قطع شد؟ اتفاقا جای حساس صحبت های ده نمکی بود. این قسمت ها تو نسخه متنی میاد؟
 • بی نام A1 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  3 0
  من که باور نمی کنم
 • بی نام A1 ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  0 0
  مناظره خوبی بود از افخمی هم دعوت کنید که بیاد یا فراستی
 • م ر IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
  1 0
  بودجه نگرفتی ولی بهت دادند
 • بی نام A1 ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
  2 0
  به نظر شما چرا ده نمکی هیچ وقت نمی تونه حرفاش را تو یه فیلم بگه وپس از آن 2 و 3 و.... همین طور رگباری ساخته می شه آیا کارگردانای دیگه خیلی بی احساسند و حرفی برا گفتن ندارند یا ایشون خیلی می فهمه؟