تماشگران امروز نوشت: اسدالله عسگراولادی ابراز امیدواری می‌کند که میرسلیم بتواند رای لازم را برای رییس‌جمهور شدن کسب کند. این چهره مطرح اقتصادی که رییس اتاق بازرگانی ایران و چین است، همچنین اذعان دارد که با وجود هزینه ساز بودن واردات، نمی‌توان به کل این موضوع را کنار گذاشت.

گفت و گو با عسگراولادی را در ادامه بخوانید؛

رفتار میرسلیم در مناظره ها را چطور دیدید؟

به نظر من ایشان در اولین مناظره اصلا خوب نبود و به همین دلیل گمان می کنم،‌ دوستان به آقای میرسلیم تذکر دادند که باید با جدیت بیشتری نقطه نظراتش را اعلام کند. دقیقا به همین دلیل، همه دیدند که کاندیدای موتلفه در مناظره دوم به خوبی توانست هم حرف های خودش را بزند و هم اینکه جواب هایی منطقی و قانع کننده به اظهارات رییس جمهور بدهد. فضای انتخابات فضایی رقابتی است و میرسلیم یا هر کس دیگه ای باید بدانند که با سکوت و چهره ای منفعل نمی توان موفق شد.

البته ظاهرا میرسلیم و در کل موتلفه ای ها موافق هستند که نباید امید زیادی به برنده شدن، داشته باشند.

این چه حرفی است که شما می زنید. مگر می شود کاندیدای یکی از قدیمی ترین گروه های سیاسی شانسی برای برنده شدن برای خودش قایل نشود. شما مطمئن باشید که ما در چند ماه گذشته کارهای زیادی انجام داده ایم تا میرسلیم انشاءالله پیروز انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شود.

اما خبرها حاکی از آن است که میرسلیم قبل از 29 اردیبهشت یا به نفع قالیباف یا به نفع رییسی کنار می رود.

اصلا از این خبرها نیست. چرا آنها به نفع میرسلیم کنار نروند و میرسلیم به نفع آنها کنار برود. من قاطعانه اعلام می کنم که میرسلیم به امید رییس جمهور شدن آمده و تا لحظه آخر در صحنه می ماند.

شما چقدر احتمال می دهید که موفق شود؟

این بستگی به رای مردم دارد. به نظر من شخصیت میرسلیم و برنامه هایش طوری است که نظر مثبت مردم را به رای دادن جلب کند.

بحث را عوض کنیم. با توجه به شعارهایی که در خصوص اقتصاد مقاومتی طرح می شود، رویکرد تجاری موتلفه‌ای‌ها با این موضوع در تناقض نیست؟

شما خبر دارید که موتلفه ای ها در کار تجارت هستند؟

سفرهای متعدد به کشور چین که البته شخص شما نقش پررنگی در این سفرها دارید.

تا به امروز حتی یکبار هم به عنوان یک موتلفه ای به چین نرفته ام. من عضو اتاق بازرگانی ایران و چین هستم و سفرهایم با این عنوان صورت می گیرد. در ضمن به طور رسمی در عضویت موتلفه قرار ندارم و به دلیل زحمت هایی که برادر مرحومم برای این تشکل کشیده است، هر آنچه از دستم بربیابد، برای موتلفه و موتلفه ای ها انجام می دهم.

شما با واردات کالاهای خارجی موافقید یا مخالف؟

بستگی دارد که چه کالاهایی را وارد کنیم. مطمئنا هیچ وطن دوستی راضی نمی شود تا اقلام بنجل را از چین یا هر جای دیگری وارد کند.

اما عموم این ذهنیت را دارند که چینی ها متخصص صادر کردن اقلام بنجل به ایرانند.

من خودم مدتی است که به طرف های چینی شرط و شروط گذاشته ام و به همین دلیل حاضر نیستم، تحت هر شرایطی اقدام به واردات کنم.

پس در کل نسبت به مقوله واردات موضعی منفی ندارید؟

واردات فی نفسه اتفاق خوبی نیست،‌ اما در مواردی اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل اقتصادهای بزرگ هم واردات دارند.

موتلفه ریشه‌اش در بازار است. با این توضیح جزء 4 درصدی ها هستید یا 96 درصدی ها؟

این دیگر چه حرفی است که درصد تعیین می شود. آقای قالیباف این حرف غلط را مطرح کرده است. من نمی دانم تقسیم بندی آدم ها به این درصدها چطور از یکی جانب یکی از نامزدهای انتخاباتی گفته می شود.

سئوال‌ آخر؛ برخی دولت را دولت هزارمیلیاردی می خوانند. نظرتان درباره این لفظ چیست؟

این هم غلط است که اشخاص را به دلیل متمول بودن تخریب می کنند. البته باید اذعان داشت که هیچ درآمد حلالی به هزار میلیارد نمی رسد، اما اگر کسی توانست، حلال بودن مال و اموالش را ثابت کند، نه تنها هیچ اشکالی ندارد، بلکه خیلی هم خوب است.

27212

کد خبر 662545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =