رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی برای نشان دادن اقتدار ملی و ارتقای امنیت کشور، قهر کردن با انتخابات را خواست دشمنان دانست و از مردم خواست که با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، ناامیدی و یأسی را که رسانه های غربی القا می کنند، خنثی کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی، در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک و تهنیت اعیاد شعبانیه بویژه میلاد مسعود منجی عالم بشریت حضرت حجه ابن الحسن امام زمان (عج)، به تبیین موضوع انتظار و ویژگی های منتظران واقعی پرداخت و تصریح کرد: انتظار و اذعان به وجود امام حی و حاضر که بنا به مصلحت الهی در غیبت به سر می برد، از ارکان مذهب تشیع است. در مورد امامت امام زمان و طول عمر ایشان طی سده های متمادی بعد از غیبت، شبهاتی مطرح شده است که از طرف عالم مذهب، پاسخ‌های متقنی بدانها داده شده است. در قرآن کریم موارد متعددی هم در زمینه اعطای مقامات عالیه در دوران کودکی و هم در مورد طول عمر بیان شده است.

رئیس دستگاه قضا با ذکر نمونه های مطرح شده در قرآن کریم گفت: خداوند در مورد حضرت یحیی (ع) می فرماید «يا يَحْيي‏ خُذِ الْکِتابَ بِقُوَّهٍ وَ آتَيْناهُ الْحُکْمَ صَبِيًّا ». در این مورد می بینیم که خداوند به حضرت یحیی در زمان کودکی حکم اعطا کرده است. در مورد حضرت عیسی (ع) نیز آمده است که «فَأَشَارَتْ إِلَيْهِ قَالُوا كَيْفَ نُكَلِّمُ مَنْ كَانَ فِي الْمَهْدِ صَبِيًّا قَالَ إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آَتَانِيَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِي نَبِيًّا وَ جَعَلَني‏ مُبارَکاً أَيْنَ ما کُنْتُ » در مورد طول عمر نیز آمده است که حضرت نوح (ع) قریب هزار سال عمر کرده اند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه اهل سنت نیز اصل وجود نورانی امام زمان (عج) را قبول دارند گر چه در مورد حیات فعلی آن حضرت سخن دیگری دارند و برخی از عرفای آنان دقیقاً همانند شیعه به وجود امام حی معتقدند، افزود: براین اساس می توان گفت که مهدویت تقریباً از مسلمات اعتقادی مسلمین است.

رئیس قوه قضاییه عنوان کرد: انتظار ظهور باید با حال، عمل و قول ما سازگار باشد. نمی توانیم در مرئی و مسمع شخصیت بزرگی که مدعی چشم انتظاری او هستیم با او مخالفت کنیم و بعد خود را در زمره منتظران حقیقی او بدانیم. انتظار واقعی مستلزم این است که مطیع اوامر و نواهی مولا باشیم. براین اساس هر که باتقواتر و نزدیک تر به معرفت حق تعالی است، منتظر واقعی به شمار می آید. برای آنکه بفهمیم که به چه میزان یک منتظر واقعی هستیم باید ببینیم که اگر مولایمان از ما بخواهد می توانیم از ظواهر دنیا و آنچه به آن تعلق خاطر داریم دست بکشیم یا خیر؟

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه منتظر واقعی باید در مسیر عبودیت حق باشد، اظهار کرد: اطاعت ائمه اطهار(ع) از اوامر و نواهی خداوند، اطاعت محض است به نحوی که هیچ قدمی جلوتر از این اوامر و نواهی برنمی دارند. منتظر واقعی هم باید همینطور باشد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به برکات شب و روز نیمه شعبان، بر لزوم درک این اوقات شریف تأکید کرد و گفت: طبق آنچه در کتب ادعیه و سخن برخی بزرگان آمده است، احتمال می رود که شب نیمه شعبان از لیالی قدر باشد. روایتی در کتاب اقبال به نقل از پیامبر اکرم (ص) آمده است که ایشان می فرمایند «جبرئیل در شب نیمه شعبان مرا بیدار کرد و گفت: فَإِنَّ هَذِهِ لَیْلَةٌ یُفْتَحُ فِیهَا أَبْوَابُ السَّمَاءِ فَیُفْتَحُ فِیهَا أَبْوَابُ الرَّحْمَه وَ بَابُ الرِّضْوَانِ وَ بَابُ الْمَغْفِرَةِ وَ بَابُ الْفَضْلِ وَ بَابُ التَّوْبَةِ وَ بَابُ النِّعْمَه وَ بَابُ الْجُودِ وَ بَابُ الْإِحْسَانِ یُعْتِقُ اللَّهُ فِیهَا بِعَدَدِ شُعُورِ النَّعَمِ وَ أَصْوَافِهَا»

آیت الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به نامگذاری روز نیمه شعبان به عنوان روز سربازان گمنام امام زمان (عج)، عنوان کرد: امروز امنیت مثال زدنی کشور مرهون تلاش های نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و همچنین قوه قضاییه است. بر همین مبنا از همه این عزیزان به ویژه کارکنان خدوم وزارت اطلاعات تشکر می کنیم و می دانیم که این امنیت، ماحصل تلاشهای جمعی است که نیروهای وزارت اطلاعات در این جمع نقشی بسیار اساسی و تعیین کننده دارند اما متأسفانه گاه مورد بی مهری هایی نیز قرار می گیرند که امیدواریم همه مردم و مسئولان با ملاحظه تلاش های این عزیزان، قدردان امنیتی که از آن بهره مند هستیم، باشند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به حادثه دلخراش انفجار در معدن زمستان یورت آزادشهر در استان گلستان و کشته و مجروح شدن جمعی از معدن کاران تلاشگر، مجدداً به بازماندگان قربانیان این حادثه تسلیت گفت و اظهار کرد: مسئولان باید به امنیت کاری کسانی که در این مشاغل سخت فعالیت می کنند توجه بیشتری داشته باشند. حسب برخی گزارش های اولیه، کوتاهی هایی در بین بوده که منجر به وقوع این حادثه شده است. البته دادگستری استان گلستان و دادستان مرکز این استان مشغول بررسی این موضوع هستند و سازمان بازرسی کل کشور نیز تیمی تخصصی را برای واکاوی این حادثه به منطقه اعزام کرده است. امیدواریم اگر تقصیر یا قصوری در این زمینه وجود داشته هرچه سریعتر رسیدگی و به مردم شریف اعلام شود و علاوه براین مسئولان با استفاده از نتایج حاصل از بررسیها تلاش کنند که از وقوع مجدد چنین حوادثی پیشگیری شود.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه معمولاً فعالان در این مشاغل سخت از اقشار ضعیف جامعه هستند، همه مسئولان و دستگاه های مربوطه را موظف به تأمین امنیت حرفه ای آنان دانست و گفت: جان این عزیزان با هیچ چیز برابری نمی کند اما به هرحال مسئولان موظفند که با رسیدگی به خانواده های آسیب دیدگان این حادثه و ساماندهی وضع کار و معیشت آنها، قدری از آلام آنان بکاهند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: رهبر معظم انقلاب به صورت مکرر بر حضور مردم در انتخابات تأکید فرموده اند و روز گذشته نیز ایشان بار دیگر حضور مردم را موجب اقتدار کشور دانستند. نفس حضور مردم در انتخابات، فراتر از آن است که چه کسی انتخاب می شود. قطعاً انتخاب اصلح یک وظیفه دینی و عقلی است اما فراتر از آن وظیفه ملی ما حضور در پای صندوق های رأی است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اظهارات برخی آحاد جامعه مبنی براینکه هیچ کدام از این کاندیداها شایسته نیستند، تأکید کرد: حضور ما در پای صندوق های رأی و رأی دادن به یکی از نامزدها قطعاً به معنای پذیرفتن همه اعمال و رفتار نامزد مورد نظر ما نیست. باید در زندگی سیاسی خود واقع گرا باشیم و فراموش نکنیم که بهر حال عده ای خود را در معرض رأی مردم قرار می دهند و ممکن است که منطبق با همه ایده آل های ما نباشند اما موظفیم کسی را انتخاب کنیم که بتواند چرخ اجرایی کشور را بچرخاند. اگر می خواهیم چرخ تولید و اشتغال بچرخد و از نعمت اقتدار و امنیت برخوردار باشیم باید با یک دولت مستقر به این هدف برسیم و این جز با رأی دادن و شرکت در انتخابات به دست نمی آید.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه رسانه های غربی به دنبال القای ناامیدی و یأس در جامعه ایرانی هستند، قهر کردن مردم با صندوق های رأی را خواست امروز دشمنان دانست و از مردم خواست که با حضور پرشور خود، پروژه ناامید نشان دادن ملت را که از سوی کشورهای سلطه و از طریق رسانه های اختاپوسی آنها دنبال می شود، خنثی کنند.

رئیس دستگاه قضا با توصیه به نامزدهای انتخاباتی تأکید کرد: نامزدها باید به نیازهای واقعی مردم توجه کنند و کار جهادی انجام دهند و از دادن شعارهای بی‌اساس و غیر منطقی پرهیز کنند. طرح پاره‌ای شعارهای بی‌اساس علیه قوه قضاییه و مسئولین آن از این قبیل است چنانکه شعارهایی مانند افزایش یارانه ها یا وعده هایی از این دست هم باید با مطالعه مطرح شود.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین با تأکید براینکه کاندیداها باید در نظر و عمل، همراه با محرومین باشند، گفت: مسئولان جمهوری اسلامی با مسئولان سایر کشورها تفاوت دارند. ممکن است آقای ترامپ در آمریکا میلیاردها دلار ثروت داشته باشد یا سایر مسئولان آنها نیز کم و بیش همین وضع را داشته باشند اما مسئولان در جمهوری اسلامی باید با محرومان زندگی کنند. البته نمی گوییم که همه باید فقیر باشند زیرا ثروت و سرمایه در اندیشه دینی، امر مذمومی نیست اما سطح زندگی یک مسئول باید طوری باشد که مردم احساس کنند این فرد از جنس خودشان است. برهمین اساس مسئولان موظفند که از اشرافیگری پرهیز کنند و به فکر محرومان باشند. چنین رویکردی به اعتمادسازی هرچه بیشتر در بین مردم کمک می کند اما متأسفانه مواردی وجود داشته که موجب سلب اعتماد عمومی شده است و باید تلاش کنیم که این اعتمادسازی صورت گیرد. 

رئیس قوه قضاییه در پایان ابراز امیدواری کرد که با برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور، شایسته ترین فردی که مردم تشخیص می دهند انتخاب شود و ضمن تضمین امنیت و اقتدار ملی، تلاش دشمنان برای مقابله با نظام و مردم خنثی شود.

ادامه بررسی گزارش عملکرد قوه قضاییه در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

47237

کد خبر 663255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =