شفقنا نوشت: عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از رفتار و گفتار کاندیداهای شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری سخت دلخور و نگران است. او گفت: امروز شاهدیم که برای رسیدن به ریاست، روحانیت در مقابل روحانیت ایستادند.

آیت الله مسعودی خمینی اظهار کرد: کاندیداها در بحث های خود چرا یکدیگر را محکوم می کنند!؟ چرا اقدامات یکدیگر را زیر سوال می برند!؟ امام(ره) این را می خواست!؟ مقام معظم رهبری این را می خواهند!؟ چه کسی می گوید علما مقابل هم قرار بگیرند!؟ اینکه دیگری در دوران ریاست خود چه کارهایی انجام داده به ما مربوط نیست، هر یک باید برنامه های خود برای اداره مملکت را ارایه دهند و بگویند که اگر ریاست جمهوری را برعهده گرفتند چگونه مملکت را اداره خواهند کرد، مردم هم نظرات شما را دریافت می کنند اگر نظراتتان را پذیرفتند به شما رأی می دهند و اگر هم نپذیرفتن شما در موقعیت های دیگری به مردم خدمت کنید.

آیت الله مسعودی خمینی افزود: اما نحوه عمل و کاری که امسال در انتخابات انجام می دهیم، به نظر من یکی از چیزهایی است که دشمنان خواستند و می خواهند و ما ناآگاهانه در حال انجام آن هستیم و آن اینکه روحانیون را روبروی هم قرار دادند، مردم دو دسته شدند، گروهی که طرفدار یک روحانی هستند در مقابل طرفداران روحانی دیگر می ایستند، یکسری از علما و بزرگواران طرفدار یکی از روحانیون و عده ای دیگر از روحانیون دیگری حمایت می کند، از طرفی دیگر دو روحانیون بزرگوار را در مناظره قرار می دهند و آنها روبروی هم می ایستند، اینها از مسایلی است که دشمنان خواستند و ما داریم، خواسته آنها را انجام می دهیم و روحانیت را مقابل روحانیت، روحانیت را مقابل مردم و مردم را مقابل روحانیت قرار می دهیم! نمی دانم این مساله از کجا شروع شد و باید چطور جلوی آن را گرفت؟

در هر جا که امکان پذیر و لازم است باید خدمت کنیم، چرا باید در مناظره ای که دنیا روی آن کار می کند بگوییم که تو در دوران ریاست خود این کارها را انجام ندادی و تو اینطور هستی! چرا اینطور شد!؟ امام(ره) این را می خواست!؟ مقام معظم رهبری این را می خواهند!؟ چه کسی می گوید علما مقابل هم قرار بگیرند!؟ این اتفاقات از جمله مسایلی است که دشمنان می خواهند و بر همه علما، مراجع و بزرگان واجب، لازم و قطعی است که جلوی این اتفاق گرفته شود؛ هر دو روحانی باید مسایل علمی و دقیقی مطرح کنند و در مورد آن صحبت کنند و به انجام برسانند نه اینکه مقابل هم بایستند! روحانیت نباید مقابل روحانی قرار بگیرد، روحانیت نباید به یکدیگر بد بگویند، ما که همه یک دین، یک مرام، یک اسلام، یک قدرت، یک قرآن و پیامبر داریم چرا باید اینطور باشد!؟ چرا باید مقابل هم قرار بگیریم!؟ چه دستی آمده ما را از هم جدا می کند!؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: کاندیداها در بحث های خود چرا یکدیگر را محکوم می کنند!؟ چرا اقدامات یکدیگر را زیر سوال می برند!؟ اینکه دیگری در دوران ریاست خود چه کارهایی انجام داده به ما مربوط نیست، هر یک باید برنامه های خود برای اداره مملکت را ارایه دهند و بگویند که اگر ریاست جمهوری را برعهده گرفتند چگونه مملکت را اداره خواهند کرد، مردم هم نظرات شما را دریافت می کنند اگر نظراتتان را پذیرفتند به شما رأی می دهند و اگر هم نپذیرفتن شما در موقعیت های دیگری به مردم خدمت کنید. اینکه روحانیت در مقابل هم می ایستند از جمله مسایلی است که سخت من را اذیت می کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم کاندیداهای روحانی ریاست جمهوری را به رعایت اخلاق دعوت کرد و گفت: حال که دو روحانی بزرگوار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، باید الزامات اخلاقی و انسانی را رعایت و اتحاد خود را به تمام معنا اعمال کنند، هر دو برنامه خود را بگویند. این شیوه را در پیش بگیرند و بگویند شما در دوران مدیریت خود هر کاری که کردید، خداوند به شما توفیق بیشتری دهد، چه کار داریم به اینکه فلانی در دوران مدیریت خود، اقداماتی را انجام نداده است، مگر من وظیفه ام این است که کسی را خراب کنم و به کسی بد بگویم یا کسی را محکوم کنم! اینها از چیزهایی است که خارجی ها خواستند و ما داریم نا آگاهانه انجام می دهیم. معنای اخلاق این است که متوجه شویم که در چه جایگاهی هستیم و داریم برای چه منظور و هدفی کار می کنیم، اگر هدف ما این باشد که روحانیت را خراب کنیم و او هم من را خراب کند، این هدف، اساسی است!؟ اخلاق این را اقتضا می کند!؟ یا انسانیت و اخلاقیت اقتضا می کند که من نباید در مقابل او بایستم یا اینکه برنامه خودم را بگویم! بدانید اگر حسن اخلاق یا ضد اخلاق داشته باشید، مردم متوجه آن هستند، مردم به کسی که اخلاق، زبان و فکرش خلاف انجام می دهد، رأی نمی دهند، من نمی خواهم از این کاندیداها اسم ببرم، به چه مناسبت به فرد دیگر بد می گویند!؟ برخی می گویند من این مقدار پول می دهم، پول برای اسلام و قرآن است نه برای شخص و ریاست؛ اخلاق انسانی و قرآنی اقتضا می کند که زبان و افکار خود را حفظ کنیم و اخلاقیات اسلامی را به تمام معنا به کار ببریم.

آیت الله مسعودی خمینی در مورد سوء استفاده برخی از کاندیداها از مقدسات دینی و آسیب های این امر، گفت: هر کسی اگر در بهره برداری هر چیزی سوء استفاده کند، در هر مرتبه و مراتبی که باشد، خلاف اسلام است باید به تمام معنا سوء استفاده اخلاقی و انسانی و دینی را کنار بگذاریم، اگر می خواهیم اسلام را پیاده کنیم باید از اخلاقیات خوب و بد طرف مقابل سوء استفاده نکنیم.

27212

کد خبر 664898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =