پدرام سلطانی می گوید: «سرمایه گذار باید چشم اندازمطمئن و روشنی نسبت به آینده داشته باشد،درغیر اینصورت سرمایه خود را به جای تولید به بخش سوداگری می برد»

پدرام سلطانی، نایب رییس‌اتاق بازرگانی‌ایران در گفت وگو با خبرآنلاین با اشاره به تحقق پذیری وعده‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری،گفت:«تنها از طریق سرمایه گذاری مستقیم و فاینانس های خارجی می توانیم اشتغال را تامین کنیم. اقتصاد کشور برای اینکه رشد 6 درصدی داشته باشد نیاز به 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری در سال دارد. »

وی با اشاره به اینکه این میزان سرمایه‌گذاری هدف گذاری درست و با ارزشی است،عنوان کرد:«زمانی صحبت از نرخ رشد بالا و اشتغال بالا می شد،اما به ملزومات نحقق این هدف توجه نشده بود،زیرا اشتغال با تکلیف و دستور ایجاد نمی شود بلکه با سرمایه‌گذاری محقق خواهد شد.»

سلطانی با بیان اینکه اقتصاد ایران نیاز به ترکیبی از  سرمایه گذاری خارجی و داخلی دارد،خاطرنشان کرد:«جذب سرمایه گذاری خارجی در گرو  بهبود روابط با اقتصاد جهانی عملی می شود و اگر سرمایه گذاری با همین سرعت که در حال حاضر در حال جذب است،ادامه یابد،رشد اقتصادی هدف گذاری شده،محقق می شود.اگر غیراز این باشد،یعنی تصمیم گرفته‌ایم که حداقل دو درصد از نرخ رشد کشور را کنار بگذاریم. به عبارتی به 4 درصد بسنده کنیم.»

وی افزود: «اگر طی 10سال آینده 200 میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد کشور نشود، سقف رشد اقتصادی به طور متوسط 4 درصد باقی خواهد بود و این رشد به هیچ وجه جوابگوی ایجاد اشتغال لازم برای کشور نخواهد بود. »

وی عنوان کرد: «علاوه بر این، این 4 درصد هم با سرمایه گذاران داخلی عملیاتی خواهد شد که این امر نیز در گرو بهبود فضای کسب وکار است،در غیراینصورت اگر حقوق مالکیت فکری و مادی مشخص نباشد،این رشد هم محقق نخواهد شد. »

سلطانی بیان کرد: «از طرف دیگر باید به یک چشم انداز دوستی بلند مدت با دنیا امیدوار باشیم. سرمایه گذار باید امیدوار باشد تا بتواند سرمایه گذاری کند وگرنه به سوداگری رو می آورد.»

ادامه گفت و گو را در روزهای آینده می خوانید.

35224

کد خبر 665211

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =