تسنیم نوشت: وزیر خارجه سعودی گفت که کشورش با نظر آمریکا در خصوص مقابله با ایران و پایان دادن به تروریسم موافق است.

به گزارش الجزیره، عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در نشستی خبری پیش از سفر دونالد ترامپ به این کشور گفت که عربستان و آمریکا روابط استراتژیکی دارند.

وی افزود: آمریکا و عربستان در خصوص برخی مسائل منطقه به‌ویژه سوریه و یمن متفق‌القول هستند.

الجبیر گفت که نشست کشورهای عربی خلیج فارس و آمریکا روابط بین واشنگتن و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را تقویت خواهد کرد.

وزیر خارجه سعودی گفت: عربستان با نظر آمریکا در خصوص پایان دادن به تروریسم و مقابله با ایران موافق است. عربستان با دولت آمریکا در خصوص نقش این کشور در جهان متفق‌القو است.

وزیر خارجه سعودی در ادامه گفت که سفر دونالد ترامپ به عربستان اساسی برای مشارکت بین اعراب و غرب علیه تروریسم خواهد بود و پیش‌بینی‌ می‌کنیم که 37 تن از سران کشورها و 6 رئیس‌جمهور در نشست ریاض حضور یابند.

وزیر خارجه سعودی با بیان اینکه نشست عربی آمریکایی، نشستی تاریخی و در نوع خود بی‌نظیر است، گفت: این نشست علامتی روشن برای آغاز گفتگوهای مثبت است.

وی افزود: سفر جانشین ولیعهد عربستان به واشنگتن سفری موفقیت‌آمیز بود و زمینه را برای سفر ترامپ به ریاض هموار کرد.

الجبیر گفت: ترامپ در دیدار با جانشین ولیعهد عربستان، بر ضرورت پایبندی ایران به توافق هسته‌ای تاکید کرده و واشنگتن اطمینان داده است که ایران بعد از توافق هسته‌ای به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

الجبیر در ادامه افزود: بیش از 55 کشور اسلامی از طرح صلح عربی برای پایان دادن به درگیری بین فلسطینیان و اسرائیل حمایت می‌کنند و راه حل بحران خاورمیانه نیازمند گرایشان و راه‌‌‌حل‌های غیرکلاسیک است.

الجبیر درباره برگزاری انتخابات در ایران هم گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری ایران موضوعی داخلی است و به ما ربطی ندارد.

وزیر خارجه سعودی با بیان اینکه ما به عملکرد ایران نگاه می‌کنیم مدعی شد که ایران به برخی از کشورها سلاح فرستاده و در امور چندین کشور منطقه دخالت کرده است.

الجبیر در اظهاراتی علیه سوریه مدعی شد: اسد بعد از کشتن 500 هزار نفر و آواره کردن 12 میلیون تن، هیچ آینده‌ای در دولت سوریه ندارد.

وزیر خارجه عربستان گفت: سران شرکت کننده در نشست ریاض، مرکزی را برای مبارزه با تندروی افتتاح می‌کنند.

5252

کد خبر 666961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =