ایسنا نوشت: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: عربستان با فراهم کردن زرادخانه ها و تهیه ابزار فیزیکی قدرت و از طرفی انباشت سلاح در کشورهای همسایه و مرتجع عرب و همچنین طراحی تفکر تکفیری برای مقابله با تفکر شیعه و انقلاب اسلامی به دنبال یک جنگ عقیدتی، ایدئولوژیک بین وهابیت و شیعه در حوزه های مختلف می باشد.

همزمان با سالروز عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور طی سخنانی با گرامی داشت سوم خرداد و حلول ماه مبارک رمضان گفت: سوم خرداد نماد پیروزی ما بر کفر و استکبار و دشمن بعثی است. اینکه کشور ما توانست در برابر این همه تهاجم و دشمنی پیروز شود، روز بزرگی است و بزرگداشت آن،امروز به نوعی بزرگداشت انقلاب و مکتب و فرهنگ امام(ره) است.

وی به دلیل تشابه شرایط امروز با اوایل انقلاب به بررسی علت حمله صدام به ایران پرداخت و گفت: وجود خلاء قدرت در منطقه و توان ضعیف نظامی ایران و از طرفی تمایل و حمایت های آمریکا از صدام و احساس عراق از داشتن قدرت نظامی برتر از دلایل حمله صدام به ایران است که عراقی ها در این مورد با توجه به بررسی و دریافت مولفه ها و پیام های داده شده از جانب ایران دچار اشتباه محاسباتی شدند و احساس کردند می توانند به ایران حمله کنند.

وی گفت: در جهان اسلام هر جا که یک جنگ بین دو مسلمان است، یک طرف آن حتما عربستان سعودی وجود دارد.

جلالی به دیدار اخیر رئیس جمهورآمریکا با سران کشور عربستان اشاره کرد و گفت: اینکه عربستان به خود اجازه می‌دهد ایران را تهدید به جنگ نظامی کند و یا اینکه در بحرین دست به اشغال نظامی بزند نشان دهنده این است که ما با دشمنی مانند صدام روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه همواره رهبر معظم انقلاب تاکید دارند در برابر دشمنان اظهار ضعف نکنیم تاکید کرد: اولین گام عقب نشینی، عقب نشینی های پی در پی را به دنبال دارد و طبق منطق و توصیه شهدا نباید بخاطر ترس از جنگ، هر نوع خواسته دشمنان را بپذیریم.

وی یکی از راه های ایجاد بازدارندگی حمله دشمن را تولید قدرت دانست و گفت : مولفه های قدرت مانند سلاح و تجهیزات موشکی، قدرت علمی، قدرت صنعتی، قدرت ژئوپولوتیکی را باید افزایش دهیم و با انباشت و توسعه و نمایش این مولفه ها مانع از حمله دشمن شویم.

دکتر جلالی ایجاد بازدارندگی حمله دشمن را یک مفهوم ذهنی دانست که با تفهیم قدرت در بخش های مختلف مانند قدرت سخت و نرم در ذهن دشمن ایجاد می شود و باید دشمن بفهمد که ملت و مردم و بخش نظامی ما قوی است و مانند صدام، دشمن دچار اشتباه محاسباتی نشوند و تغییر رفتار دهند.

وی گفت: نمایش شهرک های موشکی و گوشه ای از توان نظامی، برای بهم زدن توافق هسته ای نبوده ،علت این بود که دشمن سعودی فکر برتری و تفوق نظامی نداشته باشد و دچار اشتباه محاسباتی نشود.

جلالی دیپلماسی دفاعی کشور را فعال دانست و گفت: اینکه ما می توانیم 100 هزار بسیجی ظرف مدت 24 ساعت در خطوط مرزی و یا حداقل 200 گردان را ظرف مدت کمتر از یک روز سازماندهی کنیم؛ نشان دهنده قدرت ما است و به دشمنان می فهماند که ما قدرتمند هستیم.

جلالی با غیر قابل مقایسه خواندن میزان آمادگی دفاعی امروز با اوایل جنگ تحمیلی گفت: امروز ما تمام نیازمندی های دفاعی و نظامی را خودمان تولید و طراحی می کنیم و عمده استراتژی دفاعی کشور مبتنی بر صنعت دفاعی داخلی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: استراتژی کشور یک استراتژی دفاعی است و ما هیچگاه داوطلب جنگ نبوده ایم و هرگاه راجع به قدرت ملی صحبت می شود منظور آمادگی برای دفاع است و نمایش بخشی از شهرک های موشکی و قدرت نظامی به این دلیل است که دشمن جرات حمله نظامی به کشور را نداشته باشد.

وی بیان داشت: استراتژیست های نظامی می گویند هر ملتی که می خواهد صلح را حفظ کند باید آماده جنگ باشد و به عبارتی دیگر باید همیشه آمادگی دفع یک حمله برای یک ملت وجود داشته باشد.

27212

کد خبر 670057

برچسب‌ها