معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر که پایتخت در وضعیت نامناسبی از جهت بلندمرتبه‌ها قرار دارد گفت: بر اساس گزارش‌های واصله، با اجرای مصوبه برج-باغ، متأسفانه ۴هزار هکتار از باغات تهران نابود شده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در توضیح وضعیت بلندمرتبه‌ها در پایتخت، گفت: شورای‌عالی شهرسازی و معماری در مدت اخیر مانع بلند مرتبه‌سازی به معنی ۱۱ طبقه بیشتر در تهران شده است، متاسفانه مباحث مربوط به بلندمرتبه سازی مربوط به سال‌های قبل از ۹۳ است که مصوبه بلندمرتبه‌سازی صادر شده بود.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری تصریح کرد: برخی پهنه‌ها نیز در طرح جامع پیش‌بینی شده اما در طرح تفصیلی نیامده است، در حقیقت ایراد اصلی شورای‌عالی شهرسازی و معماری به بلندمرتبه‌های واقع در پهنه‌هایی است که نه تنها در طرح تفصیلی پیش‌بینی نشده بلکه در طرح جامع هم نیامده است.

وی در ادامه ضوابط بلندمرتبه‌سازی را یادآور شد و گفت: ضوابط بلندمرتبه‌سازی باید به تصویب شورای‌عالی شهرسازی و معماری برسد، البته در سال‌های اخیر پیش‌نویسی تهیه شده، منتهی شورای‌عالی شهرسازی و معماری نیازمند اطلاعات است، اطلاعاتی هم به دست ما رسیده که نشان از وضعیت نامناسب و آسیب پذیر دارد.

حناچی با بیان اینکه متاسفانه بلندمرتبه‌سازی در ۱۰ سال اخیر بیش از ظرفیت توسعه یافته است، افزود: کمیسیون ماده ۵ شهر تهران پیش نویس ضوابط بلندمرتبه‌سازی را به شورای‌عالی شهرسازی و معماری پییشنهاد داده اما شورای‌عالی شهرسازی و معماری نظر مساعدی ندارد به خصوص به دلیل ظرفیتی که در سال‌های اخیر استفاده شده است، زیرا مجددا بلندمرتبه‌سازی ترویج پیدا می‌کند.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ادامه داد: بعد از حادثه آتش‌سوزی پلاسکو مشخص شد که به اندازه‌ای که بلندمرتبه‌سازی توسعه یافته شهر برای مقابله با بحران تجهیز نشده است.

موافقت شورای‌عالی شهرسازی و معماری با لغو مصوبه برج- باغ/ گفته شده ۴هزار هکتار باغات تهران به موجب این مصوبه نابود شده است

حناچی در واکنش به درخواست سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر لغو مصوبه برج - باغ  گفت: لغو این مصوبه در شورای‌شهر تهران مطرح شده و بعد از به نتیجه رسیدن، شورا این موضوع به شورای‌عالی شهرسازی و معماری اریه خواهد کرد البته شورای‌عالی قطعا موافق لغو مصوبه برج- باغ خواهد بود.

دبیر سورای‌عالی شهرسازی و معماری یادآور شد: متاسفانه بسیاری از باغات پایتخت به موجب مصوبه برج- باغ تخریب شده است، بنا به گفته رئیس کمیته محیط‌زیست شورای‌شهر تهران هم ۴ هزار هکتار از باغات بعد از تصویب این مصوبه نابود شده، اما آمار واقعی پس از سنجش شهرداری تهران مشخص خواهد شد.

35225

کد خبر 670791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام DE ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  0 2
  باغ چیه بتن خوبه و متری ۲۰ میلیون.
 • بی نام A1 ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  2 1
  ...به درک که نابود شد .... پولو بچسب.... پول..... باغ به چه دردت میخوره...... پول......