ایرنا نوشت: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از بی توجهی شهرداری تهران به رویکردهای محیط زیستی و موضوع مهم ارزیابی محیط زیستی پروژه های عمرانی و توسعه ای تهران، گفت: در نتیجه این غفلت و بی توجهی شاهد تشدید مشکلات و چالش های محیط زیستی تهران به ویژه در حوزه هایی همچون آب های زیرزمینی و وضعیت آبرفتی هستیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار در نشستی با منتخبان شورای پنجم شهر تهران که با حضور اساتید و صاحبنظران حوزه شهری و جمعی از سمن ها و فعالان محیط زیست به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، افزود: از زوایای مختلفی می توان برای بهبود و ارتقای محیط زیست شهر تهران گام برداشت.

وی با اشاره به گام های دولت یازدهم برای بهبود محیط زیست شهری، اظهار کرد: به طور نمونه مشابه کارگره ملی مقابله با آلودگی هوا، در سطح استان ها نیز کارگروه هایی شکل گرفت و شهر تهران نیز از این قاعده مستثنی نبود.

معاون رئیس جمهوری افزود: در تهران شاهد افزایش حدود 70 روز هوای پاک و سالم در سال 95 نسبت به سال 92 بودیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزایش تعداد روزهای سالم و پاک و بهبود کیفیت هوا را نتیجه اجرای قاطع برنامه مقابله با آلودگی هوا دانست و اظهار کرد: ابعاد کار بسیار وسیع بود و به طور نمونه حذف بنزین پتروشیمی و ماده سرطان زای بنزن از هوای تنفسی مردم، توزیع بنزین و گازوئیل استاندارد، ارتقای استاندارد خودروهای تولیدی، کاهش مصرف مازوت نیروگاه های کشور از 45 درصد در سال 92 به حدود هشت درصد در سال 95 که امیدواریم در سالجاری به صفر برسد، از جمله اقداماتی بود که برای بهبود کیفیت هوا تنفسی مردم صورت گرفت.

ابتکار با بیان این که آلودگی هوا از جمله چالش های مهم محیط زیست تهران است و استمرار برنامه های مقابله با آلودگی هوا بسیار ضروری است، ابراز امیدواری کرد: با همکاری شورای پنجم شهر تهران بتوان گام های موثرتری برای رفع این چالش برداشت.
وی اشاره ای هم به تاثیر معادن شن و ماسه بر کیفیت هوای تهران داشت و افزود: این معادن از جمله کانون های گرد و غبار تهران هستند که در کنار موضوعاتی همچون کیفیت آب، پسماند، تنوع زیستی و فضای سبز باید مورد توجه شورای پنجم قرار گیرند.
معاون رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد: مصوبات شورای شهر پنجم تهران در راستای توسعه پایدار شهری باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: کارگروه های خاصی در خصوص مقابله با آلودگی هوا، پسماند، مسائل تنوع زیستی و طبیعت تهران، همچنین پارک های ملی حومه تهران در اداره کل حفاظت محیط زیست شهر تهران تشکیل می شود که اعضای شورای پنجم نیز در صورت علاقمندی می توانند در این کارگروه ها حضور داشته باشند.

وی ضمن انتقاد از بی توجهی شهرداری تهران به رویکردهای محیط زیستی و موضوع مهم ارزیابی محیط زیستی پروژه های عمرانی و توسعه ای تهران، گفت: در نتیجه این غفلت و بی توجهی شاهد تشدید مشکلات و چالش های محیط زیستی تهران به ویژه در حوزه هایی همچون آب های زیرزمینی و وضعیت آبرفتی هستیم.

همچنین سید اویس ترابی در خصوص ژینایی (زنده سازی) شهر تهران، مهدی زارع در خصوص شرایط زلزله شهر تهران، حسین آخانی در خصوص محیط زیست شهری تهران، ناصر مهردادی در خصوص محیط زیست شهر تهران، زهرا جواهریان در خصوص توسعه پایدار شهری و سند 2030، مهروش خواجه وندی در خصوص تجارب کمیته محیط زیست شورای سوم شهر تهران به ایراد سخنرانی پرداختند.
همچنین مرتضی الویری، مجید فرهانی، الهام فخاری نیز منتخبان شورای پنجم شهر تهران نیز از جمله حاضران در این نشست بودند که به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

47237

کد خبر 671789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۰
    0 0
    انصافا" امسال بهار هوای بی نظیری را در تهران شاهد هستیم که جای قدردانی دارد. غلیرغم اینکه از عملکرد دولت روحانی اصلا" راضی نیستم. این تغییر وضعیت مبین از بین بردن نقاط آلودگی خاص در تهران و اطراف آن بود واقغا" مسئولین دولتهای قبل چپ و راست چرا به این مهم اقدام نمیکردند و مسئول مرگ خاموش هزاران انسان در تهران بودند و همینطور قطعا" شهرداری باید در این مورد پاسخگو باشد مماشات دراز مدت شاید نتیجه تبانی با عوامل آلودگی باشد قوه قضائیه که رفیق قدیمی شهرداری است